MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. W kamienicy Siemensa odrestaurowano unikatowe detale architektoniczne. "Jak w Katedrze Notre Dame" ZDJĘCIA

md
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a po zakończeniu prac renowacyjnych i konserwatorskich, ma zachować swój oryginalny, unikalny wygląd
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a po zakończeniu prac renowacyjnych i konserwatorskich, ma zachować swój oryginalny, unikalny wygląd Grzegorz Gałasiński
Trwa rewitalizacja Kamienicy Siemensa przy ul. Piotrkowskiej 96. Inwestor sfinansował właśnie odrestaurowanie unikatowych detali technologią laserową, a wykonała je polska firma, która pracowała przy renowacji Katedry Notre Dame czy Łuku Triumfalnego w Paryżu.

Rewitalizacja Kamienicy Siemensa

Kamienica Siemensa z obiektu biurowego zamienia się powoli w luksusowy apartamentowiec. Co prawda elewacja wybudowanej w stylu klasycznego modernizmu kamienicy wciąż zastawiona jest rusztowaniami, ale gotowe są m.in. pieczołowicie odrestaurowane detale.

Długo szukaliśmy właściwej techniki czyszczenia piaskowca - mówi Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96. - Laser okazał się idealny z kilku powodów. Przede wszystkim ablacja jest na tyle nieinwazyjna, że nie uszkadza powierzchni nawet najdrobniejszych detali. Jest szybko, bez odpadów a dodatkowo mamy kontrolę nad intensywnością czyszczenia, czyli nie tracimy nagle z dnia na dzień klimatycznej fasady poprzez zastosowanie inwazyjnych technik, które bezpowrotnie ścierają nie tylko brud, ale też często cały historyczny charakter budynku.

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków, a po zakończeniu prac renowacyjnych i konserwatorskich, ma zachować zachowa swój oryginalny, unikalny wygląd. Sześciokondygnacyjną kamienicę oddano do użytku w 1914 roku, a m.in ze względu na proporcje przeszklonej fasady, była na tamte czasy bardzo nowatorska. Zbudowano ją na potrzeby siedziby filii koncernu Siemensa, dokładnie Polskiego Towarzystwa Akcyjnego Polskich Zakładów Siemens, potem, w okresie międzywojennym mieścił się w nim Bank Handlowo-Przemysłowy i Delikatesy braci Ignatowiczów. Po drugiej wojnie światowej budynek zajęła Spółdzielnię Wydawnicza „Czytelnik”, a po niej redakcje łódzkich gazet: Karuzeli, Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego, na pierwszym piętrze zorganizowano zaś Klub Dziennikarza. Od tamtej pory kamienica przy Piotrkowskiej 96 nosiła nieoficjalną nazwę Domu Prasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany