Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź w filmowej Gdyni. Mistrzowie na leżakach

(rs)
W poniedzialek zaczyna się 38. Gdynia — Festiwal Filmowy. W sobotę poznamy laureata Złotych Lwów, wybranego z 14 tytułów Konkursu Głównego. Łódź Filmowa ma swoje miejsce w programie imprezy najważniejszej dla polskiego kina.

Obecność mocno zaznaczy Szkoła Filmowa obchodząca w tym roku 65-lecie. Przypomni historię, ale też dokonania niedawnych absolwentów i studentów. Mistrzowie znajdą się... na leżakach. Portrety m.in. Polańskiego, Skolimowskiego, Kieślowskiego, Kornatowskiej i gwiazd, które były na Targowej jak Scorsese, Kirk Douglas bardzo dekoracyjnie prezentują się na płótnie w niebanalnych ramach. Obejrzą je ci, którzy w czasie festiwalu znajdą się przy Teatrze Muzycznym, który jest zawsze reprezentacyjnym miejscem projekcji i spotkań. Stanie tam KontenAIR, w którym będzie się można dowiedzieć wszystkiego o legendarnej uczelni, obejrzeć etiudy, zrobić sobie zdjęcie, uczestniczyć w warsztatach montażowych i aktorskich.
- Będzie się dużo działo — zapowiada rektor prof. Mariusz Grzegorzek. — Chcemy pokazać, że wciąż jesteśmy, że to nie tylko Polański, Kieślowski, ale też młoda siła polskiego kina, będą więc etiudy m.in. Szumowskiej, Lankosza, Zglińskiego, Fabickiego. A 11 października jubileusz obchodzimy w szkole — doktorat h. c. dla Michaela Haneke (Oscar za „Miłość”), spotkanie calej filmowej społeczności.
Na festiwalowych ekranach Filmówka zaprezentuje się w Konkursie Młodego Kina (12 etiud na 41 startujących). W sekcji Panorama (11 tytułów), która wraz z Konkursem Głównym przedstawia to, co najważniejsze w rodzimej produkcji, znalazła się „Jaskółka” Bartosza Warwasa ze zdjęciami Ernesta Wilczyńskiego. To drugi w historii uczelni — po „Rysopisie” (1964) Skolimowskiego — dyplomowy film fabularny.
Idąc śladem łódzkiej obecności w Gdyni odnotować trzeba także udział w Panoramie „Ixjany” braci Skolimowskich, z główną rolą Sambora Czarnoty z Teatru Jaracza. Znaczącą postać w filmie konkursowym „W imię” Szumowskiej zagrał Tomasz Schuchardt z tego samego teatru.
Cykl pokazów specjalnych zainauguruje premiera zrealizowanego w oparciu o powieść Lema „Kongresu” Ariego Folmana („Walc z Baszirem”). Współproducentem filmu, w którym główną postać gra Robin Wright („Idealne matki”), jest łódzki Opus Film.
Tradycyjnie przygotowanie najważniejszej wystawy festiwal powierzył Muzeum Kinematografii. W Muzeum Miasta Gdyni kuratorzy Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza przedstawią ekspozycję „Polska. Europa. Świat — twarze Agnieszki Holland.
fot. łuksz kasprzak ekskluzywne lezaki filmowka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany