Łódź: Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła nowy system opłat za śmieci... ale i tak będzie podwyżka. "Łodzian czeka drastyczny wzrost cen"

Marcin Darda
Marcin Darda
Od 2021 r. w Łodzi miał obowiązywać nowy system naliczania opłat za wywóz odpadów, za które łodzianie mieli płacić od ilości zużycia wody na osobę. Uchwałę uchyliła Regionalna Izba Obrachunkowa, co znaczy, że obowiązywał będzie stary system, jednak jest pewne, że opłata pójdzie w górę.Czytaj dalej na kolejnym slajdzie: kliknij strzałkę w prawo.
Od 2021 r. w Łodzi miał obowiązywać nowy system naliczania opłat za wywóz odpadów, za które łodzianie mieli płacić od ilości zużycia wody na osobę. Uchwałę uchyliła Regionalna Izba Obrachunkowa, co znaczy, że obowiązywał będzie stary system, jednak jest niemal pewne, że opłata pójdzie w górę.

NA CZYM MIAŁ POLEGAĆ NOWY SYSTEM

Według nowego systemu opłata za wywóz śmieci miała od 2021 r. wynieść 9,60 zł za każdy metr sześcienny wody zużyty w gospodarstwie domowym. Niesegregujący mieli zapłacić jeszcze więcej: 19,20 zł od metra. Powód, jaki podawano w listopadzie na sesji Rady Miejskiej, był m.in. taki, iż obowiązywała opłata 24 zł od jednej osoby w gospodarstwie domowym, ale system się nie sprawdził, bo obecnie jest w nim 615 tys. łodzian, co znaczy, że deklaracji przez ostatnie lata nie złożyło od 60 do 80 tys. ludzi, a w tym roku uzupełnienie opłat przez budżet miasta za niepłacących kosztowało 50 mln zł.

Według informacji ZWiK przeciętne zużycie wody w gospodarstwie domowym (w miesiącach październik-marzec, a zatem bez np. podlewania ogródków) to średnio 3 metry sześcienne na jedną osobę. To zaś oznacza, że system wręcz gwarantował podwyżkę opłat za śmieci, średnio o 18 proc. Radni PiS głosowali przeciw, a radni KO i SLD przekonywali, że nowy system oznaczał, iż niektórzy zapłacą więcej, a inni mniej, stąd nie można wprowadzenia nowego systemu nazwać podwyżką.

JAKIE WĄTPLIWOŚCI MIAŁA RIO?

Jednak w piątek (18 grudnia) Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi uchyliła uchwały Rady Miejskiej związane z wprowadzeniem nowego systemu. Ryszard Krawczyk, prezes łódzkiej RIO, mówi nam, że do Izby napłynęło wiele skarg od mieszkańców i spółdzielni, które nie byłyby w stanie określić stawek opłat dla mieszkańców. Ale skład orzekający wątpliwości miał więcej, choćby w kwestii naliczania opłat za pół roku wstecz. Decyzja całego składu orzekającego była jedogłośna.

Nie można żądać od mieszkańców przechowywania dokumentacji i rachunków z ostatnich sześciu miesięcy - mówi prezes Krawczyk - Gdyby wcześniej mieszkańcy otrzymali informację, że ta dokumentacja powinna być gromadzona ze względu na możliwość wprowadzenia w przyszłości nowego systemu opłat, to nie wykluczam, że być może inaczej byśmy spojrzeli na ten problem. Podmioty, które konsumują wodę były zupełnie na tę nową zasadę nieprzygotowane. Poza tym nie do końca wyjaśniono nam co to znaczy zużycie wody na "cele socjalno-bytowe". Z kolei na tzw. nieruchomościach mieszanych uchwała wprowadzała dwie odrębne metody naliczania stawki, a na nieruchomościach, które nie posiadają wodomierzy dodano kolejny element naliczania stawki, co oznacza nierówne traktowanie podmiotów płacących.

CO DALEJ Z OPŁATAMI ZA WYWÓZ ODPADÓW?

Marcin Gołaszewski (KO/N), przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, uznał decyzję RIO za niesprawiedliwą i polityczną.

PiS użyło swego wojewody, by wpłynął na decyzję RIO - tłumaczy Gołaszewski. - Próbowaliśmy wprowadzić system rekomendowany przez ministerstwo finansów jako najbardziej sprawiedliwy. W Polsce ten system wprowadzono w ponad czterdziestu samorządach, a Łódź wzorowała się właśnie na uchwałach tych samorządów. Im uchwał nie uchylono, nam tak, co zrobiliśmy źle? Nic, bo to decyzja polityczna, która w Łodzi skutkować będzie drastycznymi podwyżkami za wywóz odpadów, a łodzianie będą to zawdzięczać wojewodzie i politykom PiS.

W Łodzi obowiązywał będzie zatem stary system, tyle, że opłata 24 zł za osobę zostanie podwyższona o 10 zł i to "tylko na początek" - jak stwierdził przewodniczący Gołaszewski - ponieważ do zbilansowania systemu potrzebne będzie 50 mln zł. Niewykluczone, że jeszcze przed nowym rokiem w tej sprawie na sesji nadzwyczajnej zbierze się Rada Miejska. Prezes RIO nie komentował sugestii na temat rzekomego politycznego aspektu decyzji Izby.

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Ww

Skąd ZWIK bierze te dane? 3 m 3 wody na osobę? Chyba chodzi tylko o zimną wodę. Średnie zużycie wody w miejskich gospodarstwach domowych (zimna woda ciepła) to wg GUS 5,4 m3 na osobę w ciągu miesiąca.

G
Gość
19 grudnia, 10:49, Gość:

Tylko referendum w sprawie odwołania tej Pani Prezydent miasta ŁODZI i jej popleczników

A co to ma do prezydent miasta, to wynika z ustawy śmieciowej którą podpisał Duda w 2019 roku.

G
Gość

Nie wiem kto zużywa 3 m3 na osobę chyba ten co się myje w miseczce, a kąpie raz na tydzień.

G
Gość

A dlaczego podnosicie płatności tym co uczcie płacą? Może najwyższy czas wziasc się za tych którzy nie płacą skoro brakuje pieniędzy przez nich. Przecież nagle nie produkuje ciągle więcej śmieci tylko tyle samo a płatności w górę przez innych. To może wszyscy przestaną płacić i zobaczymy co wtedy będzie

G
Gość
18 grudnia, 22:22, Fry Deryk:

A co z rodzinami wielodzietnymi? Oni produkują mniej smieci na osobę bo zakupy idąw więksych opakowaniach zbiorczych. Tu nie widzicie niesprawiedliwości koledzy radni??? Może warto pomyśleć o zniżce dla osób z karta dużej rodziny 4

To nie jest prawdą. Zresztą sam sobie zaprzeczasz. „Większe opakowanie zbiorcze”zawiera dodatkowe opakowanie wielu pojedynczych sztuk. Przykładowo, ja dla siebie kupuję jedną czy dwie butelki wody mineralnej, a Ty, jak sam piszesz opakowanie zbiorcze czyli zgrzewkę, co oznacza dodatkowy odpad w postaci folii. Prawdą jest natomiast, że w rodzinach wielodzietnych zużywa się mniej wody na osobę niż np. w gospodarstwach jednoosobowych. Mam akurat możliwość porównania takich dwóch przypadków. Pozdrawiam.

G
Gość

Tylko referendum w sprawie odwołania tej Pani Prezydent miasta ŁODZI i jej popleczników

G
Gość

Gołaszewski zamiast straszyć mieszkańców podwyżkami to chyba powinien wraz z koalicjantami skupić się na wynegocjowaniu lepszych cen za usługi świadczone na rzecz miasta. Publiczne pieniądze łatwo się wydaje...

T
T.

Panie radny Gołaszewski, zanim zaczniesz straszyć podwyżkami, spójrz w ustawę i sam odkryjesz, że TK wprowadził górną granicę opłaty za odpady...

F
Fry Deryk

A co z rodzinami wielodzietnymi? Oni produkują mniej smieci na osobę bo zakupy idąw więksych opakowaniach zbiorczych. Tu nie widzicie niesprawiedliwości koledzy radni??? Może warto pomyśleć o zniżce dla osób z karta dużej rodziny 4

r
radek

Na taczkach wywieźć rządy Ko i lewicy 50 milionów im brakuje w kasie , to co z kieszeni mieszkańców wyjąć brakujące IM pieniądze ? , może jakaś manifestacja przeciwko nieudolnym rządom KO i lewicy ? to co może teraz poskaczemy ??

p
polak
18 grudnia, 20:55, łodzianin:

Kiedy manifestacja przeciwko drastycznym podwyżkom za śmieci i przeciwko rządom radnych KO I lewicy wraz ze zdanowska ?? Nie zapłacę

18 grudnia, 21:06, Gość:

Kiedy PiS obniży opłaty?

Trzeba wywieźć na taczkach co całe towarzystwo KO i lewicy na taczkach z transparentami Wypiera,,ać z tego miasta

d
darek
18 grudnia, 16:29, Gość:

Przestańcie kradnąć to będzie 50 baniek. Dlaczego ja mam płacić ?

18 grudnia, 21:07, Gość:

Powiedz to Sasinowi.

a ty radnym KO i lewicy

d
darek
18 grudnia, 18:47, łodzianin:

Zdanowskiej i radnym kolesiom z KO i lewicy brakuje kasy ,teraz to będą nas doić skaczcie dalej z tym gołaszewskim co mu karteki kwiatki woziły HA HA HA HA jakie lemingi

18 grudnia, 21:07, Gość:

Wpis płatny na zlecenie PiS

ta płatny a tobie płaci KO i lewica zleca ci robotę

G
Gość
18 grudnia, 16:29, Gość:

Przestańcie kradnąć to będzie 50 baniek. Dlaczego ja mam płacić ?

Powiedz to Sasinowi.

G
Gość
18 grudnia, 20:46, Gość:

Może system się zbilansuje jak obniżycie zarobki swoim partyjnym kolesiom na stołkach w spółkach miejskich z KO i SLD? A może najwyższy czas trochę zredukować te stołki, które notabene okupują te same "twarze"?

Wpis płatny na zlecenie PiS.

Podwyżki są w całym kraju.

Dodaj ogłoszenie