Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź przejmuje nieruchomości w oparciu o Kodeks Napoleona z 1804 roku

(MSM)
Mirosław Malinowski
Własnością miasta Łodzi stała się kilka dni temu nieruchomość przy ul. Zamorskiej na Górnej. Stało się to na podstawie prawomocnego wyroku sądu, który zapadł po tym, jak magistrat powołał się na zapisy Kodeksu Napolena z 1804 r.

Miasto wygrało też sprawę w pierwszej instancji odnośnie przejęcia na tej samej podstawie kolejnych 11 nieruchomości na Bałutach: przy ul. Obrońców Westerplatte, Głowackiego, Boya-Żeleńskiego, Obrońców Warszawy i na terenie paru im. Szarych Szeregów.

– Kodeks Napoleona przewiduje rozwiązanie, którego nie ma w obecnych przepisach. Jeżeli spadkobierca przez 30 lat nie interesował się swoim majątkiem, to spadek ten może zostać nabyty przez skarb państwa – mówi mecenas Sebastian Bohusiewicz, radca prawny magistratu. – W przypadku Łodzi chodzi o nieruchomości, których właściciele zmarli przed 1947 r., a później spadkobiercy nie próbowali odzyskać praw do nieruchomości.

Urzędnicy przyznają, że sięgają po to rozwiązanie głównie w przypadku nieruchomości, co do których są zgłaszane roszczenia przez osoby prywatne. Jednak na tej podstawie urząd mógłby próbować przejąć wiele innych nieruchomości. Obecnie w sądzie toczą się sprawy dotyczące kilkudziesięciu nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany