Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź na zdjęciach z lat 80-tych. Jak wtedy wyglądała? Archiwalne zdjęcia Łodzi

Anna Gronczewska
Plac Pokoju Kliknij na kolejne zdjęcie>>>
Plac Pokoju Kliknij na kolejne zdjęcie>>>Archwium Dziennika Łódzkiego
Lata osiemdziesiąte to odległa historia. Jednak dla wielu mieszkańców naszego regionu to czas ich dzieciństwa i młodości. Stare zdjęcia przypominają obraz Łodzi z tamtych lat.

Jak żyło się w latach 80-tych?

Na przykład w wakacje 1984 roku na dworcach Łodzi dochodziło do dantejskich scen. Łodzianie „walczyli” głównie o miejsca w autobusach i pociągach odjeżdżających nad morze. Złapano też 25-letniego Waldemara Sz., który specjalizował się w okradaniu restauracji i kościołów. Włamał się między innymi do restauracji „Staromiejska” , a także do kościoła pw. Podwyższenia św. Krzyża przy ul. Sienkiewicza, św. Teresy i magazynu parafii ojców bernardynów przy ul. Spornej. Łodzianie wybrali się też na zakupy do popularnego w tamtych czasach Handlowego Domu Dziecka. Zmienił siedzibę i przeniósł się na ul. Piotrkowską 81. Jego wcześniejszą siedziba przy ul. Piotrkowskiej 60 czekał remont. Zatwierdzono też budowę „Centralu II”. Nowy dom handlowy miał być gotowy za cztery lata..W 1985 roku swoje 25-lecie obchodziło Towarzystwo Przyjaciół Łodzi.

Pragniemy kształtować łódzki patriotyzm, nie tylko wśród dorosłych, a głównie wśród dzieci i młodzieży – zapewniał Mieczysław Woźniakowski, długoletni prezes TPŁ.

Coraz mniejsze "zielone płuca" Łodzi

W 1986 roku ubolewano, że kurczą się „zielone płuca” Łodzi, bowiem pracownicy Łódzkiego Przedsiębiorstwa Ogrodniczego mieli posadzić tylko 1,5 tysiąca drzew. Podkreślano, że kilka lat temu ta liczba sięgała 3- 4 tysięcy. Powód był prosty – brak pieniędzy! Zaczęto też głośno mówić o problemie narkomanii wśród młodzieży. W łódzkiej prasie podawano telefon „Pogotowania makowego”. Mogli tam zasięgnąć pomocy uzależnieni i ich rodziny.
W 1987 roku znów powróciła sprawa budowa nowego Dworca Kaliskiego. Informowano, że ma zostać oddany do użytku za cztery lata. Przypominano, że jego budowa trwa już 30 lat.

W latach siedemdziesiątych myślano o budowie giganta większego niż Dworzec Centralny w Warszawie – pisał „Dziennik Łódzki”. - Dach tego kolosa miał mieć 2 hektary powierzchni!

Nadchodziły ciepłe dni i zastanawiano się kiedy będzie otwarty basen przy ul. Bocznej. Podkreślano, że nie należał już do zakładów „Olimpia”, a do Łódzkiego Ośrodka Sportu. I miał być przeznaczony głównie dla sportowców uprawiających pływanie. Po zakończeniu przez nich treningów basen miał być udostępniony łodzianom. A w sklepach „Arpisu” pojawiły się towary z Wietnamu. Była to ceramika, wyroby z laki, kości bawolej, drewna, a także meble ogrodowe, pantofle, rękawiczki.

Sukces w walce z chorobami wenerycznymi

Informowano też o sukcesie łódzkiej służby zdrowia. Był to najniższy od czasów powojennych wskaźnik zachorowań na choroby weneryczne.

W pierwszym półroczu 1987 roku zanotowano tylko 30 przypadków kiły i 108 rzeżączki – informował „Dziennik Łódzki”.

W 1988 roku zastanawiano się czy MPK uruchomi linie autobusową łączącą „Central” z Placem Niepodległości. A przy ul. Łagiewnickiej znajdowała się stacja benzynowa, gdzie można było zatankować paliwo nie mając kartek. Nic więc dziwnego, że ustawiały się tam długie kolejki aut. To powodowało korki. A stacja znajdowała się blisko Bałuckiego Rynku. Postanowiono więc, że paliwo po cenach umownych(bez kartek) będzie sprzedawane na stacji przy ul. Strykowskiej..

Nowy "Balaton"

Po remoncie oddano do użytku „Balaton”, największy w mieście bar szybkiej obsługi.

Już pierwszego dnia po otwarciu „Balatonu”, który był nieczynny dwa miesiące ruch był ogromny zauważali reporterzy „Dziennika Łódzkiego”.- Przyjemnie było zjeść obiad w odnowionych wnętrzach baru, który ma 160 miejsc. Otwarto też po kapitalnym remoncie bar mleczny „Oaza” przy ul. Armii Ludowej..

Natomiast w 1989 roku SM „Bawełna” postanowiła zamontować zbiorczą antenę do obioru telewizji satelitarnej, która wkraczała do naszego kraju. Potem sygnał przesyłany był drogą kablową do mieszkań. Ta telewizja satelitarna uszczęśliwiła mieszkańców osiedla Mieszka I. Mogli oni oglądać dwa programy polskie, jeden radziecki i cztery zachodnie.

Zobacz również

Jak szpitale traktują kobiety po utracie dziecka? Raport NIK dotyczący poronień i porodów martwych dzieci
600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku? Kiedy waloryzacja świadczenia 500 plus? Minister rodziny zabrała głos
Zenek Martyniuk zawstydził solistów Teatru Wielkiego MEMY Koncert disco-polo w prezencie na walentynki od TVP
Rusza proces Kamila Durczoka, znanego dziennikarza, który na A1 pod Piotrkowem spowodował kolizję po pijanemu
Małysz, Radwańska, Lewandowski, Stoch, Zmarzlik - tak mieszkają najbogatsze gwiazdy polskiego sportu ZDJĘCIA
Szczepionki na koronawirusa znów nie dotarły do punktów w Łodzi i regionie. Część terminów trzeba było przełożyć
Mikromusic w klubie Wytwórnia. Mikromuzyka z wielkim sercem. Koncert w wieczór walentynkowy ZDJĘCIA
Nie żyje Zdzisław Najder, były dyrektor Radia Wolna Europa. Miał 90 lat

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź na zdjęciach z lat 80-tych. Jak wtedy wyglądała? Archiwalne zdjęcia Łodzi - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany