Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jak wyglądała?

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Basen FalaCzytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach >>>
Basen FalaCzytaj, zobacz ZDJĘCIA na kolejnych slajdach >>>archiwum Dziennika Łódzkiego
Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był nie tylko w Łodzi siermiężnym czasem. W grudniu 1981 roku wprowadzono stan wojenny, ale życie toczyło się dalej. Ludzie stali w kolejkach, ale też sukcesy odnosiły łódzkie drużyny sportowe...

Widzew został Mistrzem Polski w piłce nożnej, wygrywał swe mecze ŁKS. Sukcesy odnosiły siatkarki i koszykarki tego klubu. Ale toczyło się inne życie. Na przykład 1977 roku w Łodzi zastanawiano się kiedy pojawił się komputer, który zajmie się regulacją natężenia ruchu.

Takie komputery stosuje się już w Związku Radzieckim – tłumaczono. - Wprowadzane są we Wrocławiu i Warszawie. Są plany jego uruchomienia w Łodzi. Teraz na 86 skrzyżowaniach w mieście działa sygnalizacja świetlna. Światła palą się przez określony czas. Łódź ma zostać podzielona na kilka obszarów. Zbiegi ulic podłączone zostaną do 15 – 20 większych skrzyżowań. Dzięki sterownikom świata będą się zmieniać w zależności od natężenia ruchu.

Tymczasem na ulicach Łodzi pojawił się plastikowy samochód zaprojektowany przez Mariana Kotlickiego. Konstruktor zbudował go w komórce stojącej koło jego domu w Tuszynie. Całą karoserię zbudował z laminatu szklano – epoksydonowego . Wykorzystał też ramę i silnik syreny.

W 1978 roku odsłonięto obelisk w miejscu, gdzie przy ul. Łąkowej znajdował się centralny obóz wysiedleńczych dla Polaków. Po wojnie utworzono tam Zakład Doskonalenia Zawodowego. Do tego obozu trafiali łodzianie wysiedlani ze swoich mieszkań, m.in. z osiedla im. Montwiłła Mireckiego.

Młodzi łodzianie odnieśli zaś sukces na Ogólnopolskim Konkursie Tańca Towarzyskiego w Puławach. Pierwsze miejsce w swoich klasach zajęli Jolanta Starzec i Adam Żurek oraz Krystyna Michalak i Jacek Szczepaniak. Także w 1978 roku pierwszy sekretarz KŁ PZPR Bolesław Koperski odwiedził osiedle Retkinia. Towarzyszyli mu Tadeusz Czechowicz i wiceprezydent Łodzi Józef Niewiadomski. Byli na osiedlu Zagrodniki, gdzie w 63 blokach mieszkało 13 tysięcy łodzian.

Zapowiedziano, że „Miasto Projekt” opracuje jednakową kolorystykę otrzymają balkony, a także znajdujące się na nich skrzynek na kwiaty. Pochwalono też spółdzielnię „Polesie”, że otworzyła na tym osiedlu pralnię z duńskimi urządzeniami. Bolesław Koperski odwiedził też osiedlowy strzeżony parking na 100 aut, obiecał budowę kolejnego. Zapowiedziano, że budowa całej Retkini zakończy się w 1981 roku.

1979 rok miał być dobry dla dzielnicy Górna. Miano tu oddać do użytku blisko 700 mieszkań. Większość z nich na osiedlu Dąbrowa i przy ul. Pięknej. Kontynuowana była budowa osiedla Chojny- Zatorze. Oddany miał być do użytku nowy odcinek ul. Dąbrowskiego, od ul. Podhalańskiej do Lodowej, z wiaduktem nad torami PKP. Powstać miał kolejny fragment ul. Paradnej, od ul. Rzgowskiej do Trybunalskiej. Przy ul. Pięknej miał powstać sklep o powierzchni blisko 300 metrów kwadratowych. Łodzianie hucznie żegnali 1979 rok i witali lata osiemdziesiąte. By ułatwić im zabawę otwarto sylwestrowe żłobki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódź na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Jak wyglądała? - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany