Łódź miastem czekolady. Już od 25 lat!

Artykuł sponsorowany
Od 25 lat w Łodzi powstaje ulubiony przysmak całego świata. Latem mija ćwierć wieku, od kiedy otwarto w mieście fabrykę czekolady. Dziś, to drugi co do wielkości zakład w Europie należący do firmy Barry Callebaut - globalnego lidera całej branży. Potentaci na rynku czekolady otworzyli tu również Centrum Usług Wspólnych. Z miastem wiążą plany na przyszłość.

Zaczęło się od kilku niewykończonych hal przy ul. Nowy Józefów 36, które w 1995 r. przyciągnęły uwagę zagranicznego inwestora.

- To była rozgrzebana, nigdy nie dokończona budowa - wspomina Witold Dachniewski, pierwszy polski dyrektor części produkcyjnej fabryki, który w firmie zatrudniony jest od 1995 r. - Gdy kupowaliśmy tę ziemię, miał być tu magazyn butów. Przystąpiliśmy do rozbiórki wszystkiego, poza stalową konstrukcją hal. Na jej bazie wybudowaliśmy fabrykę czekolady. Sprowadziliśmy nowe urządzenia i w rekordowym czasie 6 miesięcy od zakupu terenu, zrealizowaliśmy dostawę pierwszej cysterny czekolady do klienta.

Jednym z pierwszych pracowników, których zatrudniał Witold Dachniewski, był Jarosław Strumiłło, operator linii produkcyjnych.

- Mój pierwszy dzień pracy zaczął się od zamiatania podłogi w hali pod magazyn - opowiada. - Fabryka była ciągle w budowie, kręciło się tu mnóstwo osób z firm budowlanych.

Dziś w fabryce czekolady pracuje kilkaset osób, zaś sam zakład znacznie się rozrósł.

- W ciągu ostatnich lat, regularnie uruchamialiśmy nowe linie produkcyjne - zaznacza Marcin Kukuła, obecny dyrektor zakładu. - W planach są kolejne. Wciąż zatrudniamy nowych pracowników. Wśród naszej kadry wielu jest takich, którzy są z nami od samego początku. Stanowią dla nas wielkie wsparcie.

Jednym z takich pracowników jest Paweł Linder, starszy elektryk, który pracuje 25 lat w fabryce.

- Od samego początku czuło się tu szacunek do pracownika - opowiada. - Tak pozostało do dziś. Kiedy polecałem znajomych do tej pracy, mówiłem im, że jest to już praca na całe życie.

Jak udaje się firmie zatrzymać u siebie tak wielu dobrych pracowników?

- Każdy działa w tej firmie jakby pracował u siebie – podkreśla Witold Dachniewski, który dziś odpowiada za działalność przemysłowo-operacyjną grupy Barry Callebaut w regionie Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. - Każdy ma swobodę, jest zachęcany do inicjatywy i podejmowania decyzji.

Barry Callebaut w Łodzi to nie tylko fabryka. Pięć lat temu powstało tu Centrum Usług Wspólnych, w którym zatrudniani są eksperci z obszarów: IT, finanse, analiza danych, master data, HR, logistyka, obsługa klienta.

- Na początku była to bardzo mała grupa ludzi – mówi Krzysztof Antoniak specjalista od IT, który w centrum pracuje od samego początku jego istnienia. - Teraz jest nas przynajmniej dziesięć razy więcej. Dużo zmieniło się w ciągu tych pięciu lat.

Dziś w biurach mieszczących się przy ul. Wólczańskiej w Łodzi pracuje blisko 300 osób.

- Nasze pierwsze zadania były zadaniami czysto operacyjnymi – tłumaczy Iwona Mazurkiewicz, analityczka master data. - Teraz nastąpiło poszerzenie zakresu naszych działań i odpowiedzialności.

- Mamy bardzo ambitne plany - dodaje Maciej Kulbat, dyrektor zarządzający centrum. - Nasza organizacja zakotwiczyła w Łodzi i widzi w tym miejscu ogromny potencjał. Mamy dostęp do wykwalifikowanej kadry, pełną współpracę z urzędem miasta i z uczelniami. To świetnie rokuje na przyszłość. Chcemy coraz aktywniej działać na łódzkim rynku pracy.

Dowiedz się więcej o Barry Callebaut.

Odwiedź fanpage Barry Callebaut w Polsce na Facebooku i wejdź na stronę https://www.barry-callebaut.com/pl-PL.

Barry Callebaut w Polsce Fanpage Facebook
https://jobs.barry-callebaut.com/ ogłoszenia o pracę w Barry Callebaut
video Dzień z życia pracownika SSC BC

Dodaj ogłoszenie