Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Lokator zażądał dwa miliony złotych od kierownika administracji komunalnej!

(KZ)
Rekordowego odszkodowania, bo wynoszącego dwa miliony złotych zażądał lokator mieszkania komunalnego na Polesiu zarzucając kierownikowi administracji, że bezprawnie wypowiedział mu umowę najmu.

Rekordowego odszkodowania, bo wynoszącego dwa miliony złotych zażądał lokator mieszkania komunalnego na Polesiu zarzucając kierownikowi administracji, że bezprawnie wypowiedział mu umowę najmu.

Pozwany kierownik nie uznał roszczeń najemcy. Twierdził, że już od wielu lat jest na emeryturze, a w sprawie spornego lokalu toczyło się już kilkakrotnie postępowania sądowe z wyrokami niekorzystnymi dla najemcy.

Sąd Okręgowy w Łodzi ustalił, że umowa najmu była zawarta w 1997 r.. Po niespełna dziesięciu latach, w wyniku inwentaryzacji budynku okazało się, że lokal ten składa się z innej liczby pomieszczeń oraz ma odmienną powierzchnię od tej wskazanej w umowie. Powierzchnia lokalu powiększyła się z 44 m. kw. do 52 m. kw. W związku z tym administracja podniosła czynsz To było podstawą konfliktu, który trwał wiele lat. . Jednocześnie zarzucono lokatorowi, którego mieszkanie miało wspólny korytarz z innym, pustym mieszkaniem, że uniemożliwia korzystanie z niego nowym lokatorom oraz administracji. W tej sytuacji administracja reprezentowana przez kierownika wypowiedziała umowę najmu. Po 5 latach śródmiejski sąd rejonowy orzekł eksmisję.

Są Okręgowy odrzucił pozew o odszkodowanie. Lokator miał prawo występować o odszkodowanie za straty moralne i materialne. Odszkodowanie powinno pokrywać tak szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści, czyli to wszystko, co poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia. Jednak na żadnym etapie postępowanie nie dowiódł on, że pracownik administracji działający w imieniu Urzędu Miasta Łodzi złamał obowiązujące prawo. Obowiązek dowiedzenia, że takie naruszenie miało miejsce spoczywa na zainteresowanym, czyli w tym przypadku najemcy. Odszkodowanie może być należne danej osobie, jeżeli udowodni ona, że doszło do zachowań sprzecznych z prawem oraz z zasadami życia społecznego. Tego lokator nie dowiódł. Gdyby jednak przedstawił takie dowody, roszczenie o odszkodowanie należałoby kierować przeciwko UMŁ, którego kierownik był pracownikiem. Skoro zatem najemca nie udowodnił, że z winy urzędu odniósł wymierną materialnie szkodę, tym bardziej trudno mówić o zadośćuczynieniu (o które nie występował).

Sąd odrzucając pozew łagodnie potraktował lokatora zwalniając go z obowiązku pokrycia kosztów A ponieważ miał on adwokata ustanowionego z urzędu, pokrył także koszty pomocy prawnej wynoszące 8,8 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany