Łódź: Ferie na półkoloniach - z rówieśnikami - to największa atrakcja

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Półkolonie w SP 152 - zajęcia odbywają się w czterech oddzielnych grupach. Obowiązuje reżim sanitarny.
Półkolonie w SP 152 - zajęcia odbywają się w czterech oddzielnych grupach. Obowiązuje reżim sanitarny. SP 152
Udostępnij:
Stop komputerom, tabletom i telefonom – to hasło przyświeca półkoloniom zorganizowanym w SP 70 przy ul. Rewolucji 1905 r. W większości placówek, gdzie odpoczywają podczas ferii zimowych najmłodsi uczniowie postawiono na ruch i rekreację – w salach gimnastycznych, a także – jeśli pogoda pozwoli na boiskach, w pobliskich parkach oraz na skwerach.

Półkolonie zimowe w Łodzi

Stop komputerom, tabletom i telefonom – to hasło przyświeca półkoloniom zorganizowanym w SP 70 przy ul. Rewolucji 1905 r. W większości placówek, gdzie odpoczywają podczas ferii zimowych najmłodsi uczniowie postawiono na ruch i rekreację – w salach gimnastycznych, a także – jeśli pogoda pozwoli na boiskach, w pobliskich parkach oraz na skwerach.
Ferie zimowe rozpoczęły się w poniedziałek 4 stycznia dla wszystkich uczniów szkół w całej Polsce. Półkolonie są jedyną formą zorganizowanego wypoczynku, w jakim mogą uczestniczyć dzieci, ale tylko z klas I-IV. W Łodzi odbywają się w wybranych szkołach podstawowych, centrach zajęć pozaszkolnych oraz Pałacu Młodzieży. W 90 dwunastoosobowych grupach przygotowanych zostało 1068 miejsc.
Czy gdzieś jeszcze są miejsca wolne? Tego należy się dowiadywać bezpośrednio w placówkach. Jest jeszcze szansa, by zapisać dziecko.
- Kilka osób zrezygnowało, więc zapraszam – mówiła w poniedziałek Bogumiła Cichacz, dyrektor SP 70.
Podobnie było w SP 152 przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, ale od razu miejsca zostały zajęte przez dzieci z listy rezerwowej.
W ramach półkolonii uczestnicy mają zapewnioną opiekę od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 6 stycznia, kiedy przypada święto Trzech Króli) w godzinach 7-17. a także obiad. Koszt półkolonii to 15 złotych dziennie za jedno dziecko.
W tym roku ze względu na pandemię zajęcia odbywają się wyłącznie stacjonarnie. Nie ma mowy o wyjściach do muzeów, zamknięte są kina, teatry, pływalnie i lodowiska. Mimo wszystko jednak zainteresowanie półkoloniami jest duże. Już w pierwszym dniu widać było, że dzieci przyszły na zajęcia z wielką radością. Bo ile można siedzieć w domu bez kolegów i wspólnej zabawy? To też duża ulga dla rodziców, którzy muszą pracować i trudno im jednocześnie zajmować się swoimi pociechami.
- Dzieci się cieszą, że wreszcie są poza domem, potrzebują kontaktu z rówieśnikami – mówi Aneta Stankiewicz, dyrektor SP 152.
- Wreszcie szkoła żyje, słychać gwar, śmiech dzieci – dodaje Bogumiła Cichacz, dyrektor SP 70. - Stawiamy na ruch i rekreację. Mamy w planach dużo zajęć w sali gimnastycznej i w sali do tenisa stołowego, a także z wykorzystaniem multimedialnej „magicznej ściany” i „magicznego dywanu”. Będzie też nauka tańca pod okiem profesjonalistów.
Ponadto w SP 70 dzieci wezmą udział w warsztatach w pracowni ceramicznej.
- U nas w planach zumba, nauka udzielania pierwszej pomocy, spotkanie ze sportowcami, dogoterapia – wylicza atrakcje Krzysztof Durnaś, dyrektor SP 35. - Pierwszego dnia gościliśmy już iluzjonistę.
Opiekę nad uczestnikami półkolonii sprawują głównie nauczyciele, choć nie tylko.
- Nas wspierają studenci pedagogiki – mówi Aneta Stankiewicz, dyrektor SP 152.

W pierwszym dniu ferii - 4 stycznia - na półkoloniach w 28 placówkach miejskich pojawiło się 980 (na 1028 zapisanych) uczniów klas I - IV szkół podstawowych. Każda szkoła i placówka ma własny program, ale atrakcji nie brakuje, bo są m.in. warsztaty tworzenia oryginalnych strojów karnawałowych, warsztaty kulinarne, ceramiczne, mydlarskie, konkurs karaoke, układanie klocków lego, lekcje sztuk walki, a także przedstawienia w wykonaniu objazdowych grup teatralnych i cyrkowych.

W trzech szkołach są jeszcze wolne miejsca:

1. Szkoła Podstawowa nr 70, ul.

2. Szkoła Podstawowa nr 111, ul. Jaracza

3. Szkoła Podstawowa nr 202, ul. Jugosłowiańska

Warto jednak pytać w pozostałych placówkach, zdarzają się rezygnacje i niespodziewanie pojawiają się w trakcie ferii wolne miejsca. Pełna lista organizatorów półkolonii wraz z numerami telefonów na www.uml.lodz.pl w zakładce Ferie 2021

Lista organizatorów półkolonii zimowych:

  • Bałuty: szkoły podstawowe nr 35, 61, 153, 184, 206 i Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1;
  • Polesie: szkoły podstawowe nr 6, 41, 44, 152, Zespół Szkół Specjalnych nr 2, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3, Pałac Młodzieży;
  • Widzew: szkoły podstawowe nr 4, 12, 114, 139, 141;
  • Śródmieście: szkoły podstawowe nr 70, 79, 111;
  • Górna: szkoły podstawowe nr 174, 190, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łodziak

No nie rozumie- szkoły zamknięte, nie ma nauki, a półkolonie są. I tu pandemi nie ma. Oj będziemy mieli wyedukowaną młodzież. No w końcu o to chodzi, głąbem lepiej się kieruje.

Przejdź na stronę główną Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie