Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Dziury w łódzkich ulicach. Gdzie jest najgorzej? Gdzie zgłosić się, gdy uszkodzisz samochód?

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Nad łataniem dziur w łódzkich ulicach czuwają pracownicy czterech firm. Ale ubytków jest tak wiele, że kierowcy i tak co chwilę muszą omijać dziury w drogach. Nawet w samym centrum jest sporo dziurawych ulic. Nowe ubytki potrafią powstać w ciągu jednej doby.Na kolejnych slajdach informacje co zrobić, gdy wpadnie się w dziurę.
Nad łataniem dziur w łódzkich ulicach czuwają pracownicy czterech firm. Ale ubytków jest tak wiele, że kierowcy i tak co chwilę muszą omijać dziury w drogach. Nawet w samym centrum jest sporo dziurawych ulic. Nowe ubytki potrafią powstać w ciągu jednej doby.Na kolejnych slajdach informacje co zrobić, gdy wpadnie się w dziurę. Grzegorz Gałasiński
Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi zimą także łata dziury w ulicach, a tych jest całkiem sporo. Co zrobić, jeśli wjedziemy autem w dziurę i zniszczymy samochód? Gdzie starać się o odszkodowanie? Które ulice lepiej omijać?

Gdzie są dziury?

Nad łataniem dziur w łódzkich ulicach czuwają pracownicy czterech firm. Ale ubytków jest tak wiele, że kierowcy i tak co chwilę muszą omijać dziury w drogach. Nawet w samym centrum jest sporo dziurawych ulic. Nowe ubytki potrafią powstać w ciągu jednej doby.

- Rano jedzie się jakąś ulicą i dziury nie ma, a już wieczorem jest. Teraz jest najgorzej, co są duże wahania temperatur, a łatanie ich działa na chwilę. Olbrzymie wyrwy można spotkać na wielu ulicach w centrum. To m.in. ul. Kilińskiego przy ul. Tymienieckiego, ul. Sienkiewicza (fragment w okolicy pogotowia) - wylicza Piotr Kobusiński, łódzki taksówkarz.

Dziury są także m.in. w al. Kościuszki między ulicami Struga i Zieloną, na ul. Żeromskiego w okolicy ul. Struga, na ul. Struga, ul. Żwirki. Na dziury natkniemy się też m.in. na ul. Czerwonej czy w okolicy skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Strykowskiej, na ul. Juhasowej.

Jak łatają?

- W okresie zimowym problem występuje zdecydowanie częściej zwłaszcza, gdy dochodzi do częstych zmian temperatur. Najgorsze dla naszych dróg, są temperatury oscylujące w okolicy zera i oraz duża wilgoć i opady deszczu marznące w nocy. Wtedy woda wpływa w spękania asfaltu i przy ujemnych temperaturach powoduje powstanie ubytku w nawierzchni - tłumaczy Tomasz Andrzejewski z Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Najgorzej jest na ulicach, na których podbudowa to trylinka lub kocie łby. Jak podkreślają urzędnicy - najlepszą metodą pozbywania się takich kłopotów są jednak remonty, a nie doraźne naprawy.

Każdego roku na łatanie dziur potrzeba ok. 1 tys. ton masy bitumicznej. Pracownicy firm łatających ubytki starają się stosować tzw. metodę na ciepło. Polega na oczyszczeniu dziury, wycięciu fragmentu asfaltu, zalaniu masą bitumiczną i wyrównaniu. Mniej trwała jest metoda na zimno - wtedy w dziurę wsypuje się asfaltowy granulat i wyrównuje się nawierzchnię. Działa to jednak tylko na chwilę.

Gdzie zgłosić dziurę?

ZDiT każdego roku prowadzi akcję „Zgłoś dziurę". Można wysłać zgłoszenie e-mailem na adres [email protected] lub zadzwonić pod numer tel. 42 272 64 42.

Wpadłeś w dziurę. Co zrobić?

Największy problem powstaje, kiedy kierowca wjedzie w dziurę i uszkodzi sobie samochód. Wtedy warto pamiętać o kilku krokach, dzięki którym można otrzymać odszkodowanie. Ale działać trzeba od razu.

  • Należy zrobić zdjęcie szkody i dziury, o czym w momencie zdenerwowania zdarza się zapomnieć.
  • Na stronie internetowej ZDiT można znaleźć formularz zgłoszenia, który trzeba wypełnić (na 2020 lub 2021 r).
  • Trzeba wykonać ksero dowodu rejestracyjnego.
  • Można dołączyć też oświadczenie świadka i notatkę policji.

Ubezpieczycielem miasta w 2021 r. jest TUW PZUW.
Numer polisy OC na 2021 r.: DN3 00D70040 (dla kierowców zgłaszających szkodę z 2021 r.)
Numer polisy OC na 2020 r.: DN3 00D70024 (dla kierowców zgłaszających szkodę z 2020 r.)

- Po zgłoszeniu szkody w Zarządzie Dróg i Transportu, zawiadomienie jest przesyłane drogą elektroniczną do brokera Miasta, a następnie do ubezpieczyciela Miasta - wyjaśnia Tomasz Andrzejewski.

Komplet dokumentów można przesłać e-mailem do ZDiT, przynieść osobiście lub wysłać bezpośrednio do ubezpieczyciela.

Ważne telefony

  • Zarząd Dróg i Transportu: tel. 42 638-58-68 w godz. 7:30 - 15:30, we wtorki w godz. 9 - 17.
  • Centrum Zarządzania Kryzysowego: tel. 42 638-49-49 w godz. 15:30 - 7:30, we wtorki w godz. 17 - 9.

Pogoda w Łódzkiem - 18.01.2021:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany