Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: Coraz więcej dzieci przechodzi na nauczanie indywidualne

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Jak obserwują nauczyciele w łódzkich szkołach przybywa uczniów, którzy przechodzą na nauczanie indywidualne. Gdy przed pandemią szkoła miała takiego jednego czy dwóch uczniów, dziś zdarza się, że ma ich kilku. Potwierdzają to statystyki wydziału edukacji UMŁ. W miejskich szkołach w roku 2019/20 indywidualne nauczanie miało 247 uczniów (158 w szkołach podstawowych i 89 w szkołach ponadpodstawowych), a już w roku 2021/22 - 322 uczniów (182 w szkołach podstawowych i 140 w szkołach ponadpodstawowych).

Coraz więcej dzieci przechodzi na nauczanie indywidualne

Lekcje tylko w domu
Natalia jest uczennicą jednego z łódzkich liceów ogólnokształcących. Gdy zaczynała szkołę, panowała pandemia. Nie zdążyła nawiązać relacji w nowej klasie. Nie miała z rówieśnikami prawie żadnego kontaktu, bo wszyscy siedzieli w domach, a lekcje były zdalne. W ubiegłym roku – gdy obostrzenia zniesiono, poszła do szkoły. Źle się tam czuła. Zaczęły się bóle głowy, brzucha, drżała przed zajęciami. Doszły nieprzespane noce. Gdy zaczęła mieć problemy z odżywianiem – rodzice zabrali ją do lekarza. Dolegliwości fizyczne to nie wszystko. Dziewczyna zaczęła terapię u psychologa.
- Okazało się, że gdy córka nie musi iść do szkoły, funkcjonuje lepiej – wspominają rodzice. - Po wielu perturbacjach, rozwiązaniem okazało się przejście na naukę indywidualną.
Uczniów takich jak Natalia jest więcej. W innym łódzkim liceum była maturzystka, u której zaburzenia odżywiania doprowadziły do zapaści zdrowia. Musiała kończyć szkołę na nauczaniu indywidualnym.

Dyrektorzy szkół łódzkich przyznają, że problemy z chodzeniem do szkoły są częstsze niż dawniej. O ile kiedyś indywidualne nauczanie dotyczyło raczej dzieci i nastolatków chorych fizycznie – np. po wypadkach, operacjach czy z różnymi problemami zdrowotnymi, uniemożliwiającymi im bezpieczne uczestnictwo w życiu w klasie w szkole – dziś problemy sięgają natury psychicznej, emocjonalnej. Pojawiły się szkolne fobie, bariery związane z pracą w grupie, akceptacją społeczną.
- Podczas gdy dawniej mieliśmy 1-2 przypadki nauczania indywidualnego w całej szkole – czyli na ok. 500 uczniów, dziś mamy 4-5 – to jest różnica – mówi Elżbieta Nowicka, dyrektor XX Liceum Ogólnokształcącego.

- U nas takich uczniów mamy dwójkę – jeden przypadek dotyczy choroby natury fizycznej, drugi – ma inne podłoże – podaje Wojciech Ulatowski, dyrektor XLVII Liceum Ogólno0kształcącego, gdzie chodzi ponad 500 uczniów. - Ale właśnie kolejna osoba zwróciła się z wnioskiem o indywidualne nauczanie. To i tak mniej niż było w ubiegłym roku w klasach maturalnych.

Aby uczeń mógł mieć indywidualne nauczanie z wnioskiem muszą wystąpić rodzice do dyrektora szkoły. Potem opinie wydają rada pedagogiczna i informacja idzie do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Komisja z poradni – po przebadaniu – wydaje opinię. Jeśli wynika z niej, że nauczanie indywidualne jest wskazane, dyrektor takie nauczanie organizuje. Musi wystąpić o godziny dla nauczycieli, którzy będą prowadzić z uczniem lekcje. Niektórzy odwiedzają uczniów w domach, jednak w tej chwili większość zajęć indywidualnych prowadzona jest zdalnie.

Według danych Kuratorium Oświaty w Łodzi w całym województwie łódzkim w tym roku szkolnym w 306 placówkach nauczanie indywidualne ma 529 uczniów (w tym w samej Łodzi – w 71 szkołach – 120 uczniów). 277 dzieci na nauczaniu indywidualnym to uczniowie szkół podstawowych, 221 – liceów, techników,szkół branżowych I stopnia, 30 – szkół specjalnych przysposabiających do pracy i 1 – szkoły muzycznej II stopnia.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany