Poradniki zatytułowane: „Pierwsze kroki”; „Studiuj w Łodzi” oraz „Zostań w Łodzi” są kompendium wiedzy o obowiązującym prawie, ochronie zdrowia, edukacji oraz różnych aspektach pracy i życia w mieście. Zostały wydane w języku angielskim i ukraińskim, a w ich dystrybucji pomagają przedsiębiorcy oraz wyższe uczelnie. To kolejne
- Pamiętając o wielokulturowej historii naszego miasta i obserwując obecną sytuację imigracyjną, zamierzamy szczególnie zadbać o nowych mieszkańców Łodzi – mówi wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik.
Liczba obcokrajowców, którzy osiedlają się Łodzi, z roku na rok wzrasta. Szacunki mówią o 50-80 tys. osób pochodzących z Ukrainy i Białorusi stale przebywających w Łodzi, zaś w bieżącym roku akademickim na łódzkich uczelniach studiuje ok. 2000 studentów z Białorusi i Ukrainy.
Miasto planuje też uruchomienie bezpłatnych kursów języka polskiego dla cudzoziemców oraz pakiet skierowanych do nich działań integracyjnych. Odpowiedzialne będą za to organizacje pozarządowe. Poszukiwani są także partnerzy, którzy przygotują kampanię promującą ofertę edukacyjną łódzkich uczelni zagranicą - ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i Białorusi.
Już od ponad roku w Łódzkiem Centrum Kontaktów z Mieszkańcami osoby słabo znające język polski mogą uzyskać pomoc od urzędników posługujących się językiem ukraińskim i angielskim. Obcokrajowcy będą mieli także możliwość skorzystania z Karty Łodzianina (planowane uruchomienie 1 marca 2021) oraz wziąć udział w kolejnej edycji loterii podatkowej.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?