18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

List otwarty w obronie XXIII LO w Łodzi. Zlikwidują 6 szkół!

(mj)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Polskapresse
Kazimierz Tischner, brat księdza Józefa Tischnera skierował list otwarty do przewodniczącego rady miejskiej i radnych. Wyraża w nim swoje zaskoczenie i oburzenie pomysłem wygaszenia jedynej łódzkiej szkoły Tischnerowskiej - XXIII Liceum Ogólnokształcącego przy al. Piłsudskiego.
CZYTAJ TEŻ: Zlikwidują 6 szkół w Łodzi

Głos brata ks. prof. J. Tischnera w sprawie wygaszenia XXIII LO:

List otwarty do Przewodniczącego Rady Miasta!
Jestem zdruzgotany informacją, która jak hiobowa wieść dotarła dzisiaj do Łopusznej. Rada Miasta Łodzi chce przegłosować uchwałę o wygaszeniu jedynej w Łodzi szkoły Tischnerowskiej. Trudno mi sobie to wyobrazić, gdyż właśnie XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, wśród 36 innych szkół w Polsce noszących imię Profesora Tischnera, najpiękniej promuje ideę mego brata wśród młodzieży całej Polski. Od sześciu lat uczestniczę w niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest Konkurs Filozoficzno-Oratorski "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy", organizowany przez XXIII Liceum Ogólnokształcące. Wystąpienia finalistów Konkursu interpretujących myśl Profesora Józefa Tischnera wzruszają, skłaniają do refleksji nad sobą i światem, budzą sumienia, uczą myślenia według wartości. Dzięki tym młodym ludziom, wszystkim obecnym podczas zmagań konkursowych udaje się, choć na chwilę zatrzymać, spojrzeć w głąb siebie i zapytać o sens codziennej gonitwy, codziennego zmagania się z życiem. Z roku na rok jest to piękna lekcja prawdy, wolności i nadziei, tym wartościowsza, że wygłoszona przez młodych i dla młodych. Dla mnie ważne jest jeszcze i to, że dzięki publikacjom pokonkursowym najlepsze wystąpienia oratorskie nie milkną wraz z ich wygłoszeniem, żyją dalej i są skutecznym sposobem popularyzacji myśli mego brata oraz dokonań szkoły i uczniów. Konkurs ten jest także znakomitą okazją promocji Łodzi wśród jego uczestników z całej Polski. Szczególną cechą tych listopadowych spotkań, w których rokrocznie uczestniczę jest to, że przewodnikami po mieście są nie tylko wielcy znawcy tematu jak obecnie już Senator RP Ryszard Bonisławski, ale sami uczniowie. Z dumą pokazując miasto przybyszom z południowej Polski, kształtują swój lokalny patriotyzm, co jest przecież niezwykle ważne w procesie edukacji regionalnej i wychowawczej. Jestem przekonany, że i dla władz Łodzi ma on niebagatelne znaczenie skoro od sześciu lat Konkursowi patronuje zarówno Prezydent Miasta Łodzi jak i Łódzki Kurator Oświaty. Konkurs to jednak nie jedyny sposób kształtowania postaw młodzieży przez ideę Tischnerowską. Obecność uczniów i nauczycieli XXIII Liceum Ogólnokształcącego na drogach Tischnera budzi wciąż mój szczery podziw. Stary Sącz, Łopuszna, Turbacz, Kraków (Instytut Myśli Tischnera), Dni Tischnerowskie, Tygodnik Powszechny, Wyższa Szkoła Europejska - to stałe miejsca na mapie programu wychowawczego liceum.
Jestem zdania, że kształcenie wiedzy i umiejętności w szkołach jest niezwykle ważne, ale jeśli nie jest poparte szczerą relacją  i nastawieniem na drugiego człowieka jest niepełne. W XXIII Liceum Ogólnokształcącym jest inaczej!. Zarówno wielkie jak i te drobne przedsięwzięcia XXIII LO pozwalają mi ciągle widzieć idee swego brata w każdym uczniu szkoły, którego spotykam, w każdym konkursie, w którym bierze udział. A jest ich niemało! Konkursy plastyczne (dwukrotnie pierwsze miejsca i nagrody wręczane uczniom w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego), konkursy filozoficzne (drugie miejsce w Polsce), konkursy oratorskie ( dwukrotnie pierwsze miejsca w Polsce). I jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie z listopada 2012 roku. XXIII LO stało się jednym z bohaterów filmu "Jego oczami" -projektu dedykowanemu pamięci ks. prof. Józefa Tischnera. Choć początkowo scenariusz zakładał pokazanie jedynie tych miejsc, z którymi związany był mój brat - Podhale, Żywiecczyzna, Małopolska, jednak rozgłos, jakim cieszy się w Polsce łódzki konkurs "Na ścieżkach życia - Tischnerowskie drogowskazy" skłonił mnie do zmiany planów ekipy filmowej pana Szymona Wróbla. Film, niebawem będzie miał swoją premierę w Żywcu a potem w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Muzykę do niego komponuje wybitny wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek. Wierzyłem, że udział XXIII LO, jako jednego z "bohaterów" filmu przyczyni się nie tylko do popularyzacji idei Księdza Profesora w Łodzi, ale będzie także swoistą reklamą miasta, w którym w tak niebanalny sposób czci się pamięć wybitnego człowieka, księdza i filozofa.
To, o czym piszę znam z autopsji, ale dzięki wieloletniej współpracy ze szkołą wiem o innych równie ważnych, jeśli nie ważniejszych osiągnięciach młodzieży, które sławią szkołę i Pańskie miasto w Europie. Pozwoli Pan, że wyliczę te najważniejsze:
Jako jedyna szkoła w Europie XXIII LO zostało trzykrotnym laureatem Europejskiego Konkursu Language Label z certyfikatem European Language, Label 2008-2009-20011. Szkoła otrzymała Europejski Znak Innowacyjności w Dziedzinie Nauczania i Uczenia się Języków Obcych nadawany przez komisarza ds. wielojęzyczności UE oraz Ministra Edukacji Narodowej. W 2010 roku uzyskała miano Szkoły Innowacyjnej (II miejsce w Polsce) za wdrażanie i stosowanie nowoczesnych technologii. Dzięki przygotowaniu i realizacji pięciu projektów z funduszy europejskich wzbogaciła się o blisko 70 stanowisk komputerowych, dzięki czemu ma jedną z najlepszych baz informatycznych spośród łódzkich szkół. Nie dość na tym! W tym roku szkolnym uhonorowana została tytułem "Szkoły Globalnej", jako jedyna w Polsce szkoła ponadgimnazjalna.  Nie bez znaczenia są także wystąpienia młodzieży (od 4 lat) na forum Parlamentu Europejskiego w ramach Euroscoli, podczas których wypowiadają się w kilku językach obcych na tematy związane z najistotniejszymi problemami współczesnego świata. Mógłbym tak jeszcze długo wyliczać...
Chcę wierzyć, że propozycja radnych, którym Pan przewodzi o wygaszeniu XXIII LO wynika z niepełnej wiedzy na temat znaczenia i roli tej szkoły w Polsce. To, co XXIII LO przez sześć lat uczyniło dla popularyzacji idei mego brata jak i promocji Pańskiego Miasta jest nie do przecenienia. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić, że jedyna szkoła Tischnerowska w centralnej Polsce, jaką jest XXIII Liceum Ogólnokształcące, mogłaby w niedalekiej przyszłości przestać istnieć.
Czyżby uczenie myślenia według wartości nie było ważne w mieście, które jako pierwsze uhonorowało mojego brata tytułem doktora honoris causa? Czyżby podnoszenie oświaty w Łodzi musiało wiązać się z eliminacją tego, co naprawdę cenne i niepowtarzalne?
Trudno mi oprzeć się wrażeniu, że XXIII LO bardziej znane i cenione jest w Polsce i Europie, niżeli w swoim rodzinnym mieście.
Ufam, że dzięki Pańskiemu wstawiennictwu Rada Miasta, dla dobra jego społeczności, dla dobra młodzieży zechce raz jeszcze pochylić się z uwagą nad decyzją, którą chce podjąć.
Kieruję  te słowa do Pana z wiarą i nadzieją tą samą, którą w latach '80 miał mój brat ks. prof. Józef Tischner kapelan "Solidarności"!
 
Z wyrazami szacunku
Kazimierz Tischner
Prezes Stowarzyszenia "Drogami Tischnera"
Ojciec Rodziny Szkół Tischnerowskich

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
i dobrze...
Dobrze, że zamykają 23 LO, bo strasznie w nim śmierdziało stęchlizną...praktycznie w każdej sali. Jak nie oświata, to sanepid to liceum w końcu zamknie :)
n
nie potrzeba tylu szkół,
bo jest bezrobocie, to po co sie uczyc ? I tak roboty nie dostaną !
u
uczeń
Czy idea,którą głosił ks.Tischner do młodzieży dotyczy tylko religii? Radziłabym najpierw dowiedzieć się czegokolwiek na temat jego filozofii,niż wypisywać i stwierdzać opinię taką,a nie inną na podstawie tego,że był akurat księdzem. Czy osoba świecka nie może również dawać dobrego przykładu? Nie trzeba uczęszczać do katolickiej szkoły,żeby się modlić,nie wiem skąd takie schematy powstały. Serdecznie pozdrawiam tych,których tak bardzo poruszył ten list i nie mogą znieść,że jeszcze są takowe instytucje,które chcą kierować się pewną ideą nawet księdza.
1234
"lodzianin" XXIII LO nie jest katolicką szkoło i naprawdę uczniowie nie modlą się co przerwa więc nie wiem skąd to wyobrażenie .
m
matka
śledzę sprawę od listopada i co do patriotyzmu XXIX to mam wątpliwości - no chyba że nazywanie siebie w wywiadzie do radia i gazety hipsterem a młodzieży z innej szkoły dresami, oskarżanie innych o picie alkoholu, palenie i złodziejstwo jest objawem patriotyzmu
ł
łodzianin
No jeśli oni chwytają się takich metod i nawet katoli proszą o wsparcie, to niech ich szlag jak najszybciej trafi. My łodzianie nie chcemy żadnych katolskich szkół w naszym mieście. XXIX LO przynajmniej uczy porządnego patriotyzmu, a nie jakichś katolskich guseł.
y
yyyy
Jak dla mnie mogą ją jak najszybciej zamknąć.
Nic nie stracą!
ZASP.
rozwiązać zesp. szk. nr.5 PILNE ! ,ORAZ GIM. nr. 18 i co na to p.Krzysztof P.
u
uczennica
Skończyłam XXIII LO w 1996 r. Trzymam kciuki, zeby jednak przetrwało
O
Oooo
Krzyż nie pomógł?
Dodaj ogłoszenie