Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liliowce, piękne byliny początku lata. Uprawa liliowców w ogrodzie. Kalendarium ogrodnika na 30 marca

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Najpopularniejsze są liliowce żółte.
Najpopularniejsze są liliowce żółte. Agnieszka Jedlińska
Liliowce to jedne z najpiękniejszych bylin wczesnego lata. W zależności od odmiany kwitną od początku czerwca do lipca. Choć zdarzają się i takie, które kwitną w sierpniu. Kwiaty przekwitają zaledwie w ciągu jednego dnia, ale wynagradzają to liczbą rozkwitających pąków. Dzięki temu kwitną nawet przez miesiąc.

Liliowce to niezwykłe łatwe w uprawie kwiaty. Wystarczy kępa, by ożywić ogród, choć najpiękniej prezentują się w większych grupach. Jeśli mamy duży ogród warto wydzielić specjalną rabatę i posadzić na niej kilkadziesiąt liliowców w różnych odmianach, dzięki czemu będą cieszyć swoim wyglądem przez kilka tygodni. Jeśli do dyspozycji mamy mniejszą przestrzeń wybierzmy dwie, trzy odmiany i posadźmy je obok siebie. Efekt będzie równie piękny.

Liliowce doskonale radzą sobie na każdym stanowisku, ale wolą miejsca słoneczne i lekko wilgotne. W półcieniu mają grubsze łodygi i bardziej zielone liście, za to produkują mniej kwiatów. Usuwając przekwitnięte kwiaty, pobudzamy roślinę do produkcji nowych łodyg z pąkami. Dzięki temu rośliny będą kwitły dłużej. Po przekwitnięciu warto wyciąć łodygi kwiatowe, żeby roślina nie produkowała nasion, a odżywiała korzeń. Z czasem, po przekwitnięciu bylina zanika, by przed zimą zniknąć całkowicie. Warto więc wiosną wysiać między liliowcami rośliny jednoroczne, które kwitną jesienią: aksamitki, astry, kosmosy.

Kiedy sadzić liliowce?

Można to robić przez cały rok, ale najlepszy efekt daje wsadzenie ich jesienią. Wtedy roślina doskonale zadomowi się w nowym miejscu, rozwinie karpę i korzenie i pięknie zakwitnie wczesnym latem. Również dzielenie karp i rozmnażanie najlepiej przeprowadzić jesienią, po przekwitnięciu i przy zanikaniu liści.

Liliowce świetnie zimują w gruncie, na zewnątrz wypuszczają nowe liście już w czasie zimy. Czasem nawet w lutym przy sprzyjającej aurze widać już jasnozielone liliowce wychodzące z ziemi. Nie trzeba się denerwować, bo przetrwają nawet jeśli zima ponownie zaatakuje.

Planując wprowadzenie liliowców do ogrodu możemy wybierać wśród odmian niskich, o drobnych lub bardzo dużych kwiatach. Kwiaty mogą być jednokolorowe lub z różnymi środkami. Najpopularniejsze są liliowce żółte. Wśród dziesiątek nowych odmian spotkać można także białe, pomarańczowe, brzoskwiniowe, różowe, nawet liliowce o kwiatach tak ciemnych, że nazywane są czarnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany