Likwidacja szkody z OC. Jakie części do naprawy?

Regina Skibińska
Archiwum
Do naprawy po wypadku powinny być używane albo części oryginalne albo części równoważne z oryginalnymi, choć od tej reguły są wyjątki.

Kierowcy likwidujący szkodę z OC sprawcy miewają problemy z wyceną części zamiennych. Towarzystwa czasem ustalają wysokość odszkodowania według cen części nieoryginalnych, niepochodzących bezpośrednio od producenta pojazdu, także w sytuacji, gdy uszkodzone zostały części od producenta i trzeba wymienić je na nowe. Dla właściciela auta jest to niekorzystne, gdyż wartość samochodu w takim przypadku zdecydowanie spada po naprawie, nie mówiąc już o tym, że naprawa przy użyciu takich części pogarsza stan samochodu.

W sprawie części zamiennych wypowiadał się Sąd Najwyższy, a także Komisja Nadzoru Finansowego umieściła tę kwestię w wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych wyjaśniając, jak należy postępować w takich przypadkach.

Ubezpieczyciele nie mogą automatycznie stosować części nieoryginalnych tylko dlatego, że są one tańsze i znajdują się w obrocie, a ich stosowanie tego rodzaju części wynika wyłącznie z przyjętych modeli „optymalizacji” likwidacji szkód z komunikacyjnego ubezpieczenia OC.

Co do zasady do naprawy po wypadku powinny być używane albo części oryginalne albo „części równoważne z oryginalnymi” (czyli tzw. części Q), przy czym te drugie powinny posiadać zaświadczenie, że zostały wyprodukowane zgodnie ze specyfikacjami i standardami produkcyjnymi, które pochodzi od producenta części oryginalnych dostarczanych producentowi pojazdu.

Są jednak sytuacje, gdy ubezpieczyciel musi pokryć koszty naprawy przy użyciu części oryginalnych. Nie może on mianowicie żądać naprawy z użyciem zamienników wtedy, gdy samochód jest na gwarancji producenta i w okresie gwarancji był serwisowany w oparciu o części oryginalne bezpośrednio pochodzące od producenta.

W innych przypadkach ubezpieczyciel może uzgadniać właścicielem auta użycie części Q, ale nie może narzucać tego arbitralnie. Jeżeli poszkodowany naprawi samochód z wykorzystaniem części oryginalnych i przedstawi fakturę lub rachunek za naprawę, to może żądać zwrotu kosztów tych części. Generalnie części oryginalne należą się w każdej sytuacji, gdy poszkodowany ma szczególny interes i go udowodni, np. przy naprawie kolekcjonerskiego modelu pojazdu.

Stosowanie części alternatywnych dopuszczalne jest wtedy, gdy uzasadnia je wiek i stopień eksploatacji auta, np. trudno piętnastoletni samochód naprawiać przy użyciu części oryginalnych na koszt ubezpieczyciela. Wydatki służące do naprawy pojazdu powinny być celowe i ekonomicznie uzasadnione. W przypadku części przed uszkodzeniem maksymalnie wyeksploatowanych oraz części o prostej konstrukcji można do naprawy wykorzystać części „o porównywalnej jakości” czyli tzw. części PC/PT. Ciężar udowodnienia, że taka sytuacja ma miejsce, obciąża ubezpieczyciela.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Materiał oryginalny: Likwidacja szkody z OC. Jakie części do naprawy? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mirela

Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876.

M
Malwina

Jak części do samochodu, to najlepiej oryginalne, choć niektóre zamienniki jak się okazało dzięki Koma Auto Serwis też są dobre.
Pozdrawiam

Dodaj ogłoszenie