Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Light.Move.Festival 2018. Na trzy dni Łódź spowiją refleksy kolorowego światła [MAPA]

(pij)
Od piątku do niedzieli (28-30 września) w Łodzi odbywać się będzie Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light.Move.Festival, najbardziej tłumna impreza odbywająca się w Łodzi. Po ubiegłorocznym rekordzie, kiedy to liczbę widzów LMF szacowano na 650 do 700 tys. osób, organizatorzy nieśmiało marzą przynajmniej o powtórzeniu tego sukcesu. Może być jednak lepiej. Pogoda sprzyja, a atrakcji przez trzy najbliższe dni nie zabraknie.

Mappingi

Zwiedzanie można zacząć już po zmierzchu. Podziwiać można będzie 5 wielkoformatowych mappingów 3D wyświetlanych na ścianach: Teatru Wielkiego („Body. Released.” widowisko o emancypacji Polek poprzez pryzmat zmian w modzie), dworca Łódź Fabryczna („Pattern” - projekcja medytacyjna), cerkwi św. Aleksandra Newskiego („Unison” - energetyczny pokaz oparty ma kształcie, kolorze i ruchu), kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 76 („The Trut Shall Set You Free” o walce prawdy z fikcją) oraz - najbardziej spektakularny - na fasadzie kościoła i muzeum przy pl. Wolności, zatytułowany „Sto filmów na stulecie niepodległości”, którego głównym motywem są dzieła polskiej kinematografii.

Instalacje i iluminacje

Główną trasą festiwalu będzie oczywiście ul. Piotrkowska, którą rozświetlą m.in. artystyczne iluminacje kamienic, niezwykły pokaz świetlny „Century Gate”, „Magiczne Smoki” na kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 86 i „Obiekty Światła” - strefa instalacji świetlnych ASP w pasażu Rubinsteina. W tym roku LMF zapuszcza się także w ul. Narutowicza, gdzie świetlne dzieła można będzie podziwiać aż do pl. Dąbrowskiego, m.in. niezwykły „Hipersześcian” w parku im. Moniuszki i świecące kwiaty („Flowers of freedom”) w pasażu im. Knychalskiego.

Z kilkudziesięciu instalacji tej edycji festiwalu najbardziej okazałe można będzie odnaleźć w: pasażu im. Schillera („Butterfly Tree”, czyli „Drzewo Motyli”), Manufakturze („House of Cards”, czyli „Domek z kart”) oraz w parku Staromiejskim, gdzie oprócz „String Art Vault” i „String Art Tunel” („Strunowej Kaplicy” i „Strunowego Tunelu”) zobaczyć można będzie też „Radę Ciem”, „Falę”, „Ścianę Lumi”, „Laminae”, widowisko aktorskie „Fluo”, pokaz laserowy „Teoria Strun” połączony z występem skrzypka Kamila Skickiego oraz artystyczne iluminacje parkowych drzew.

Światło, muzyka, sztuka

W ramach LMF specjalnie ekspozycje przygotowały łódzkie galerie. W Muzeum Miasta Łodzi w ultrafiolecie będzie można oglądać wystawę „Aleksander Tasman - warsztat kompozytora”, a w Miejskiej Galerii Sztuki „Re:Medium” (ul. Piotrkowska 113) artystyczne obiekty ze szkła, kamienia i metalu w specjalnym oświetleniu. Galeria Piotrkowska 86 zaprasza na wystawę obrazów kinetycznych z Pracowni Obrazu Cyfrowego ASP.

Chwilę wytchnienia można znaleźć na Przystankach Myzycznych, wśród których wyróżniać się będą wzbogacone niecodzienną oprawą trzy ostatnie koncerty finałowe Songwriter Łódź Festiwal (w piątek, sobotę i niedzielę o godz. 20 na ul. 6 Sierpnia). W parku Staromiejskim będzie „Dżungla” - strefa wypoczynku skupiona wokół ogniska (instalacje inspirowane obrazami Henri Rousseau), w pasażu im. Schillera - „Pięciolinia” (projekt łączący muzykę z naturą w opozycji do miejskiego chaosu)

Z wysokości 40 metrów światła LMF można będzie podziwiać z tarasu widokowego EC1.

Inne zmysły

Kto zgłodnieje, będzie mógł posilić się w jednej z trzech stref foodtrucków: w parku Staromiejskim (przy ul. Ogrodowej), na parkingu przy ul. Narutowicza (niedaleko Piotrkowskiej) i u zbiegu ul. Narutowicza z ul. Kilińskiego.

Bezpieczeństwo

Light. Move.Festival ma być świętem, lecz policja przypomina, że zatłoczone ulice, roztargnienie uczestników imprezy oraz skupienie ich uwagi na świetlnych iluminacjach są doskonałą okazją do skutecznych działań złodziei kieszonkowych. Warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą ustrzec od przykrych niespodzianek.

  • Należy unikać noszenia telefonu oraz portfela w tylnej kieszeni spodni.
  • Wartościowe przedmioty lepiej ukryć w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym np. w przedniej kieszeni spodni, w wewnętrznej kieszeni kurtki lub marynarki.
  • Trzeba dokładnie zamykać torebki czy plecaki, nie nosić ich na plecach.
  • Nie warto nosić przy sobie większej ilości gotówki. Nie należy zabierać ze sobą więcej pieniędzy niż to naprawdę konieczne.
  • Klucze do mieszkania powinno się nosić w innym miejscu niż dokumenty.

Sierż sztab. Jadwiga Czyż z łódzkiej „drogówki” przypomina, że szczególną uwagę podczas tak dużej imprezy należy poświęcić dzieciom. Pociech nie wolno spuszczać z oczu. Na wypadek zaginięcia dziecka w tłumie warto zaopatrzyć je np. w karteczkę z numerami telefonu do rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany