Liga Światowa: Polacy gorsi od Rosjan

Pawel Hochstim
FIVB
Polscy siatkarze przegrali w meczu Ligi Światowej z Rosją 0:3. Grający w eksperymentalnym składzie w turnieju w Kaliningradzie mistrzowie świata w niedzielę zakończą turniej meczem z Serbią.

W piątek biało-czerwoni gładko wygrali z Bułgarią 3:1, a z kolei Rosjanie szybko ulegli 0:3 Serbom, ale w sobotę nie miało to większego znaczenia, bo rosyjski zespół zaprezentował się ze znacznie lepszej strony. Wypełniona hala w Kaliningradzie mogła cieszyć się z dużej przewagi Sbornej, ale trzeba pamiętać, że trener Stephane Antiga w dość eksperymentalny sposób skompletował zespół, który raczej nigdy więcej – oczywiście poza niedzielnym meczem z Serbią – już w takim składzie nie zagra.

Nie jest tajemnicą, że Antiga myśląc o składzie drużyny na igrzyska w Rio de Janeiro najbardziej zastanawia się nad środkowymi, bo jednego z nich będzie musiał skreślić. I właśnie im postanowił przyjrzeć się najdokładniej w Kaliningradzie – w piątek zagrali Mateusz Bieniek i Karol Kłos, a w sobotę Marcin Możdżonek i Piotr Nowakowski.

Niestety, w starciu z Rosją środkowi nie mieli dobrej okazji, by się pokazać, bo różnica w poziomie gry obu drużyn była spora, a rozgrywający Sbornej Siergiej Grankin radził sobie dużo lepiej, niż Grzegorz Łomacz. We wszystkich setach polski zespół tracił kilka punktów na początku i musiał gonić rywali. Kilka razy biało-czerwoni byli blisko remisu – w trzecim nawet prowadzili między przerwami technicznymi – ale gdy sety wkraczały w decydujące momenty to górą byli gospodarze.

Bardzo dobrze grał blisko 41-letni przyjmujący Siergiej Tietiuchin, który w sierpniu pojedzie na swoje piąte (!) igrzyska olimpijskie, a z każdych poprzednich wracał z medalem. Ale w trzecim secie Polakom dwa razy z rzędu udało się zablokować Tietiuchina, co dało im remis 21:21. Niestety, na więcej nie było ich stać i chwilę później zeszli z boiska pokonani.

W niedzielę polski zespół zakończy turniej w Kaliningradzie meczem z Serbią (godz. 16.40), która w Rosji wygrała oba mecze – w piątek z gospodarzami i w sobotę z Bułgarią – po 3:0. Bezpośrednio po spotkaniu polski zespół wróci do Polski, a w już w najbliższy piątek rozpocznie drugi turniej, który odbędzie się w Łodzi. W Atlas Arenie polscy siatkarze zagrają kolejno z Argentyną, Rosją i Francją.

Polska – Rosja 0:3 (22:25, 19:25, 22:25)