ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Lidl i Biedronka mogą ominąć zakaz handlu w niedzielę dzięki...

Malwina Gadawa

2017-11-28 19:15

2017-12-17 16:35

246 Komentarzy
Dodaj komentarz

Lidl i Biedronka mogą ominąć zakaz handlu w niedzielę dzięki pieczywu

Malwina Gadawa

2017-11-28 19:15

Sklepy, takie jak Biedronka czy Lidl, które są także piekarniami i w swojej ofercie mają świeże pieczywo mogą uniknąć wprowadzanego w całej Polsce zakaz handlu w niedzielę. Powód? Luka prawna w ustawie, którą przyjął Sejm. Zapisano w niej, że zakaz handlu nie będzie dotyczył piekarni. Nie zapisano jednak już, jaki procent sprzedaży ma stanowić pieczywo wypiekane na miejscu.
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne (© Karolina Misztal)

Sejm przyjął ustawę w sprawie zakazu handlu w niedziele. Zakłada ona, że od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia. Od 1 stycznia 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku - trzy przedświąteczne oraz w ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, czyli wtedy gdy sklepy organizują wyprzedaże. Przedsiębiorcy, którzy nie będą przestrzegać zakazu, muszą się liczyć z karą grzywny - nawet do 100 tys. zł.

Zakaz ten jednak nie będzie dotyczył wszystkich. Parlamentarzyści wprowadzili wiele wyjątków od tej zasady. Już pisaliśmy, że przepisy zezwalają na handel w sklepach działających na terenie dworców autobusowych i kolejowych. Z tego przepisu być może będzie mogła skorzystać otwarta niedawno we Wrocławiu galeria Wroclavia - funkcjonuje ona w jednym z budynku z nowym dworcem autobusowym.

To jednak niejedyny nieprecyzyjny przepis w ustawie. Zapisano tam również, że zakaz handlu nie będzie dotyczył piekarni. Nie zapisano jednak już, jaki procent sprzedaży ma stanowić pieczywo wypiekane na miejscu. Posłowie zapomnieli, że wiele sklepów ma w swojej ofercie pieczywo wypiekane na miejscu, chodzi m.in. o takie sklepy jak Biedronka czy Lidl.

Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w imieniu partii zajmował się tą ustawą nie widzi problemu. - Jeżeli firmy będą próbowały bezczelnie omijać prawo, to będzie to także sygnał do klientów, że tutaj funkcjonują oszuści, którzy stosują nieuczciwą konkurencję - komentuje poseł PiS.

Czy jeśli przepisy się nie zmienią, sklepy prowadzące również piekarnie będą mogły wykorzystać lukę w przepisach? Radca prawny Marcin Zatorski uważa przede wszystkim, że ustawa przyjęta przez Sejm jest niezgodna z Konstytucją.

- Konstytucja nie pozwala ustawodawcy na wprowadzenie przepisów polegających na ograniczeniach gospodarczych, zarówno osób, które zawodowo zajmują się handlem, tak jak i osób, które są konsumentami, a ten projekt dotyczy każdej strony umowy sprzedaży - mówi prawnik.

- To jest to projekt ustawy, który będzie nieskuteczny, ponieważ z łatwością można zakaz ten ominąć. My, Polacy, nauczeni doświadczeniami zaborów, wojen oraz okresu PRL-u czy mamy po prostu we krwi „kombinowanie”, rozumiane jako cechę bardzo pozytywną, charakterystyczną dla ludzi przedsiębiorczych, czyli inteligentnych, którzy w myśl zasady konstytucyjnej - to co nie jest zabronione przez prawo, jest dozwolone - realizują swoje wolności - mówi Marcin Zatorski i wskazuje, że ustawa ma wiele nieścisłości.

- Handel w niedzielę będzie zgodny z ustawą, jeśli „ekspedient” będzie wykonywał sprzedaż, jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą polegającą na handlu. Z łatwością mogę sobie wyobrazić, iż w jednym sklepie jest kliku takich przedsiębiorców. Chyba w każdym dużym sklepie jest sprzedawane pieczywo, które jest wypiekane na miejscu, więc te placówki też mogą być otwarte w niedzielę - dodaje prawnik.

Tutaj nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele:
 • na stacjach paliw płynnych;
 • w kwiaciarniach;
 • w aptekach i punktach aptecznych;
 • w zakładach leczniczych dla zwierząt;
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami, upominkami i dewocjonaliami;
 • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
 • w placówkach pocztowych
 • w placówkach handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej,
 • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich;
 • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
 • w placówkach handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów, jarmarków i innych imprez okolicznościowych, tematycznych lub sportowo-rekreacyjnych, także gdy są one zlokalizowane w halach targowych;
 • w placówkach handlowych w zakładach leczniczych podmiotów leczniczych i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych;
 • w placówkach handlowych na dworcach autobusowych, kolejowych i lotniczych, w portach morskich i rzecznych;
 • w strefach wolnocłowych;
 • w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej, a także na morskich statkach handlowych, statkach powietrznych, platformach wiertniczych i innych budowlach morskich;
 • na terenie jednostek penitencjarnych;
 • na terenie garnizonów;
 • w sklepach internetowych i na platformach internetowych, jeżeli handel ma charakter zautomatyzowany;
 • w przypadku handlu towarami z automatów;
 • w przypadku rolniczego handlu detalicznego w rozumieniu ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia
 • w hurtowniach farmaceutycznych;
 • w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego – w placówkach handlowych prowadzących handel częściami zamiennymi i maszynami rolniczymi;
 • w przypadku handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach;
 • w zakładach pogrzebowych;
 • w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście.


Zobacz też

Posmakuj Dolnego Śląska - pierogi z Chrząstawy Wielkiej


Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(246)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

świętujmy razem

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Każdy by chciał wolną sobotę i niedzielę pobyć z rodziną o nie tak jak w sklepach 7 dni roboczych brak czasu dla rodziny . Nie ma kiedy zrobić zakupy wszystko w biegu .Ustawa jest super popieram bo wie jak jest w sklepach bo pracuję, kto nie pracował to nic nie wie jak jest i na ten temat nie powinien się wypowiadać.

skomentuj

aha

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xxxx (gość)  •

a teraz masz niedziele wolną , a napisz może ile pracujesz przez te 6 dni? czy nie więcej? a nie lepiej by było żeby dobrze zapłacili za ten dzień i żebyś miał wolne w tygodniu? ja jakoś pracuje weekendy raz, może dwa razy w miesiącu i nie narzekam.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Piotr Duda Świętojebliwy

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dyzma (gość)  •

Dudusiowi Piotrusiowi (z woli Rydzola) marzą się pełne kościoły (i kasa) w niedziele. A taki chu.... Ludzie wiedzą najlepiej jak mogą spędzać wolny czas. Niedoczekanie wasze, katojeby.

skomentuj

Wielka

+1 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wojas (gość)  •

szkoda ze nie zyjesz w panstwie islamskim.
Sama kultura wymaga poszanowania czyichs uczuc religijnych
tepaku jeb....y.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czynne punkty usługowo-handlowe

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mimi (gość)  •

Za to burdele, kościoły i sklepy monopolowe są czynne codziennie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zakaz handlu w niedziele jest niekonstytucyjny

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bron100 (gość)  •

Ustawodawca potraktował nas - potencjalnych klientów, z daleko idącym lekceważeniem. Nie uszanował woli większości. To my - obywatele mamy wyłącznie prawo do dysponowania własnym wolnym czasem - zgodnie z polską konstytucją. Sklepy beneficjentów "Zakazu Handlu w Niedziele" omijamy szerokim łukiem. Tam nie kupujemy!

skomentuj

sklepowi-cze

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

klienci by 15 razy dziennie ciągle chodzili do sklepu widać że mają za dużo czasu wolnego i nie mają co robić a szczególnie w niedzielę zamiast spędzać czas z rodziną to siedzą w sklepach a związki się rozpadają

odpowiedzi (0)

skomentuj

poroniony zakaz

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

henryk (gość)  •

Zawsze mówiłem i będę mowił za pracę w niedzielę powinno być 200% stawki. Sam tak pracuję i nie narzekam. Za jedną niedzielę mam 700zł.

odpowiedzi (0)

skomentuj

hipokryci

+22 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MG (gość)  •

Zakaz handlu w niedzielę jest najgłupszym przepisem wprowadzonym przez rządzących, którzy, z właściwą sobie hipokryzją, powołują się na głos społeczeństwa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

I znów sklepy polskie oberwały

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Fuuuj (gość)  •

Jak zwykle, polak na kopach zostaje wyrzucony z własnego kraju, a obce firmy zaczynają mieć jak w raju

odpowiedzi (0)

skomentuj

I o to chodzi

+26 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Naród (gość)  •

Trzymamy kciuki za Lidla i Biedronkę! Niedziela to taki sam dzień jak każdy inny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brawo...

+21 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Monika (gość)  •

I bardzo dobrze...niech kombinują. lepiej dla nas- klientów... Zachciało się jakimś idiotom zakazu.

skomentuj

wczasy 7 dni

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

widać że nie pracowała w niedziele powinni wszyscy pracować w sobotę i w niedzielę każdy urzędnik

odpowiedzi (0)

skomentuj

ale

+21 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

77d (gość)  •

nie uszczesliwiajcie ludzi na sile kto chce pracowac niech pracuje a jak nie zamknac wszystko wylaczyc prad itd

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 13 »