Paweł Wiśniewski
Klaudia Kardasz po raz drugi w karierze została mistrzynią Polski w pchnięciu kulą Pawel Relikowski
A miało być tak pięknie. Niestety - fatalne warunki atmosferyczne, ulewny deszcz, sprawiły, że większość konkurencji pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski została odwołana. Organizatorzy zawodów w Suwałkach - czytaj PZLA - mają teraz nie lada problem. Program minutowy kolejnych dwóch dni jest niezwykle napięty, a „zaległe” konkurencje trzeba przeprowadzić i wyłonić medalistów.

Na razie udało się wyłonić ledwie dwóch mistrzów Polski. I należy podkreślić, że poziomem sportowym nikogo nie zaskoczyli. Wręcz przeciwnie… W męskim trójskoku wygrał - wynikiem 16.35 m - Adrian Świderski. W kobiecej kuli o złoto rywalizowały Klaudia Kardasz i Paulina Guba. Lepsza okazała się ta pierwsza (17.65 m), która pokonała mistrzynię Europy z Berlina z 2018 roku o 25 centymetrów.

Jak słaby jest dzisiaj poziom krajowy w obu konkurencjach, niech świadczy fakt, że liczący sobie 36 lat Świderski, tylko w dwóch próbach uporał się z granicą 16 metrów… A dwóch kolejnych zawodników ledwo pofrunęło poza 15.50 m...
A pierwszy złoty medal mistrzostw Polski Adrian Świderski zdobył 12 lat temu… I wszystko wskazuje na to, że rekord kraju Zdzisława Hoffmanna z 1985 roku - 17.53 m (ups...) przetrwa jeszcze kilka dekad.

Z kolei Zuzannie Maślance, w konkursie kuli, wystarczyło do brązowego medalu… 14.85 m czyli tyle, ile pchają nastolatki.

Pierwszego dnia udało się przeprowadzić biegi eliminacyjne na 400 metrów przez płotki - Aleksandra Wołczak czasem 58.03 wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów w Cali i została liderką europejskich tabel w kategorii U20.