Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje w łódzkich szkołach podstawowych nawet do godziny 18.15! Dzieci kończą zajęcia późno, a obok stoi puste gimnazjum

(MJ)
Lekcje klas trzecich rozpoczynają się od godz. 13, a kończą o 17.30 – informują rodzice dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 137 przy ul. Florecistów. - A obok stoi pusty budynek Gimnazjum nr 20.

Podobnie jest m.in. w Szkole Podstawowej nr 138 przy ul. Św. Franciszka, gdzie lekcje kończą się nawet o godz. 18.15 oraz w SP 193 przy ul. Małej Piętnastki. Tu dzieci uczą się do godz. 17.30. W pobliżu tych szkół również są pustoszejące gimnazja, w których uczą się tylko ostatnie klasy młodzieży.

Lekcje w naszej szkole zaczynają się o 7 rano, najmłodsze dzieci przychodzą o godzinie 13 – wylicza Kamila Ścibor, mama dziecka z SP 138. - Kto ma się dziećmi zaopiekować? Świetlica? Starsze klasy uczą się ponad 40 godzin, do tego dochodzą zajęcia pozaszkolne.

Kiedy mają się normalnie uczyć?
W gimnazjum nr 31, które stoi obok mogłyby uczyć się klasy VI, VII i VIII, szczególnie, że znajdują się w nim pracownie np. fizyczna czy geograficzna, których u nas w SP 193 nie ma – mówi Sylwia Nowakowska-Książczyk, jedna z mam.

Uczniowie z gmachu gimnazjum jednak korzystać nie mogą, bo zgodnie z ustawą zgodę na to musi wyrazić łódzki kurator oświaty, jako organ nadzoru pedagogicznego. Takiej zgody jednak nie ma. Rodzicom bardzo zależy na pilnym spotkaniu z kuratorem.

Takiej sytuacji by nie było, gdyby kurator przyjął naszą propozycję – zaznacza Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. - Wszystko było gruntownie przedyskutowane z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół. Przygotowaliśmy dodatkowe budynki. Gdyby były one w dyspozycji szkół, lekcje mogłyby kończyć się o godz. 13, 14. Dzieci mogłyby chodzić na zajęcia dodatkowe – sportowe, kulturalne. Po raz kolejny apeluję do wojewody łódzkiego, aby nie upierał się, nie robił na dzieciach polityki i wyraził zgodę na rozwiązanie tymczasowe. Tak stało się w szkole przy ul. Niciarnianej, która dostała dodatkową siedzibę – mówił Tomasz Trela.

Przewodniczący Komisji Edukacji Sylwester Pawłowski podkreślił, że Rada Miejska przyjęła sieć szkół i jest gotowa do podjęcia działań, które spełniłyby oczekiwania nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

- Jesteśmy w stanie wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli nie tylko na zagospodarowanie budynków we wskazanych szkołach, ale także doświadczenie i pracę nauczycieli.

Dodał, że szkolne budynki stoją puste i mogą w każdej chwili zostać przekazane tym szkołom podstawowym, w których lekcje, jak wynika z nowego planu, bardzo późno się kończą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany