Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze psychiatrzy. Z depresją trzeba czekać w kolejce

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Najwcześniej za 6 tygodni pacjent z depresją dostanie się w Łodzi do specjalisty w ramach ubezpieczenia. Są placówki, w których psychiatra przyjmie w listopadzie...

Coraz więcej łodzian zmaga się z depresją. Tymczasem do psychiatry (skierowanie nie jest potrzebne) trzeba czekać czasami w kilkumiesięcznych kolejkach. Jak sprawdziliśmy w piątek, są poradnie, które wyznaczają wizyty dopiero na listopad. Najwcześniej chory może być przyjęty za 6 tygodni.

- Jeśli rozpoznaję, że pacjent ma depresję, to doradzam mu wizytę u specjalisty, ale równocześnie, mając świadomość, jak długie są kolejki, przepisuję leki antydepresyjne - mówi nam lekarz medycyny rodzinnej. - Tego typu leki zaczynają działać dopiero po 4 tygodniach stosowania, więc zostawianie pacjenta bez pomocy do czasu wizyty u psychiatry byłoby nieludzkie.

Nie każdy jednak lekarz POZ potrafi i nie boi się leczyć

depresji. Podejmują się tego czasami lekarze medycyny rodzinnej, ale interniści już rzadziej. Toteż kolejki do psychiatrów są coraz dłuższe. W placówce przy ul. Przędzalnianej w piątek zapisywano pacjentów na wrzesień (przypadki pilne) i listopad (stabilne). W Poradni przy ul. Dąbrowskiego 15B zapisy będą dopiero po wakacjach, więc terminy jeszcze odleglejsze.

W trzeciej dekadzie lipca pacjent natomiast mógł być przyjęty w poradniach przy ul. Inowrocławskiej, ul. Lumum-by, ul. Czechosłowackiej oraz przy ul. Limanowskiego.

Problem z dostępnością do psychiatry jest również w prywatnych przychodniach i gabinetach. Do uznanych specjalistów w tej dziedzinie są nawet dwumiesięczne kolejki, choć wizyta kosztuje u nich 250 zł. Psychiatrzy, którzy jeżdżą na wizyty domowe (kosztują też 250 zł), wyznaczają terminy na początek lipca.

Problem jest również z dostępnością do psychologa (skierowanie do niego musi wypisać psychiatra lub lekarz podstawowej opieki zdrowotnej), bo terminy są od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Kolejki na psychoterapię są nawet dwunastomiesięczne (przy ul. Przędzalnianej), a w najlepszym razie kilkumiesięczne (przy ul. Lumumby 14). Prywatna wizyta u psychologa to wydatek 100 - 150 zł.

MAGDALENA ŻUK - NOWE FAKTY, OKOLICZNOŚCI ŚMIERCI, WYNIKI SEKCJI ZWŁOK MAGDALENY ŻUK FILM
Życzenia imieninowe, życzenia na imieniny, wierszyki na imieniny
FIDGET SPINNER. Co to jest Fidget Spinner?

ZOBACZ PRZEGLĄD TYGODNIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany