Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze obejrzą jelito grube pacjenta w jakości HD Badania są bezpłatne i wykonywane w dogodnym dla pacjenta terminie

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Pracowania endoskopowa w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi została wyposażona w nowy, wart 300 tysięcy złotych, zestaw endoskopowy PENTAX. W jego skład wchodzą między innymi wideokolonoskop i wideogastroskop, który daje lekarzom obraz w jakości HD. Sprzęt jest wyposażony w nowoczesny procesor wideo, służący do wyświetlania i sterowania obrazem, uzyskiwanym z endoskopów podczas badania. Da pacjenta oznacza to w wielkim skrócie: dokładniejszy wynik badania.

- Nowotwór jelita grubego – jeśli się pojawi – zaczyna się rozwijać najczęściej u osób w okolicach pięćdziesiątego roku życia – mówi dr n. med. Wojciech Piotrowski, specjalista gastroenterolog, kierownik Pracowni Endoskopowej w Szpitalu Bonifratrów w Łodzi. - Na początku nie jest zwykle bardzo groźny, nawet przez 10 lat może nie dawać żadnych objawów. I jest najczęściej całkowicie wyleczalny, jeśli zauważymy go w tej bezobjawowej fazie, więcej – możemy jego rozwojowi zapobiec już w trakcie badania kolonoskopowego. To są właśnie powody, dla których prosimy osoby 50+ o poddanie się kolonoskopii. Dodatkowym argumentem za profilaktyczną kolonoskopią niech będą statystki – rak jelita grubego jest wykrywany w Polsce co roku u około 20 tysięcy osób, jest drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet, trzecim u mężczyzn.

Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym na wykrycie zmian chorobowych w jelicie grubym i w części jelita cienkiego. Badanie zaleca się wykonywać raz na 10 lat począwszy od 50. roku życia lub wcześniej, jeśli występują czynniki zwiększające ryzyko zachorowania.

Wczesna diagnoza daje lekarzom i pacjentom czas na skuteczne leczenie, zwiększając szanse na całkowite wyleczenie.
Szpital Bonifratrów nieustannie inwestuje w sprzęt diagnostyczny, pozwalający na wykonywanie coraz dokładniejszych i bardziej skomplikowanych badań, zapewniając przy tym jak największy komfort badanym pacjentom.

Rozwój diagnostyki wiąże się z rozbudową szpitala, przybywa nowych poradni specjalistycznych działających przy szpitalu oraz powstaje Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany