Tomasz Dębek
09.10.2020 warszawa superpuchar polski - legia warszawa vs cracovian/z fot. adam jankowski / polska press brak
Legia Warszawa i Cracovia nie stworzyły porywającego widowiska w piątkowym meczu o Superpuchar Polski. W regulaminowym czasie gry było 0:0, po rzutach karnych trofeum zdobyła Cracovia.

Mecz o Superpuchar Polski 2020 Legia - Cracovia odbył się z dwumiesięcznym opóźnieniem. W pierwotnym terminie (9 sierpnia) odwołano go z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem jednego z członków sztabu medycznego Legii. Przy takim poślizgu prawie 10 minut opóźnienia meczu z powodu pirotechniki odpalonej przez kibiców z Żylety na wyjście piłkarzy nie zrobiło nikomu wielkiej różnicy. Może poza Dariuszem Mioduskim, któremu kibice poświęcili sektorówkę oraz sporo okrzyków. Łagodnie mówiąc, mało pochlebnych. O tej sytuacji pisaliśmy >> TUTAJ <<

Na trybunach było ciekawiej niż na murawie. Kibice Legii mogli się tego spodziewać. Abstrahując od fatalnych występów w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów i Ligi Europy, za które Mioduski nasłuchał się wiele gorzkich słów, Wojskowi od lat są specjalistami od przegrywania meczów o Superpuchar. Ostatni wygrali w 2008 r. Później musieli uznać wyższość rywali aż sześciokrotnie: w 2012 (1:1 i 2:4 w karnych ze Śląskiem), 2014 (2:3 z Zawiszą), 2015, 2016 (odpowiednio 1:3 i 1:4 z Lechem) 2017 i 2018 (1:1, 3:4 w karnych i 2:3).

Sytuacji nie poprawiły też spore osłabienia w składzie. Z powodów zdrowotnych zabrakło m.in. Artura Boruca i Marko Vesovicia. Powołania do reprezentacji dostali m.in. Artur Jędrzejczyk, Michał Karbownik, Filip Mladenović, Walerian Gwilia, Jose Kante i Bartosz Slisz. Z powodu obowiązków selekcjonera kadry U-21 na meczu nie pojawił się też Czesław Michniewicz, którego zastąpił Marek Saganowski. Wśród Pasów nieobecnymi byli Karol Niemczycki (powołany przez... Michniewicza), Sergiu Hanca i Florian Loshaj. W podstawowym składzie Michał Probierz wystawił zaledwie jednego Polaka, Dawida Szymonowicza.

W Legii od początku zagrało pięciu Polaków, w trakcie pierwszej połowy kontuzji doznał jednak Mateusz Wieteska, którego zmienił Inaki Astiz. Zmiana była zresztą jednym z ciekawszych wydarzeń tej części gry. Żadna ze stron nie stworzyła sobie klarownej sytuacji.

W szatniach musiało paść słynne "kilka męskich słów", bo po przerwie widowisko w końcu się rozkręciło. Przeważała Legia - dobrą sytuację zmarnował Paweł Wszołek, do siatki trafił też Tomas Pekhart, ale jego radość szybko przerwał sędzia, który odgwizdał spalonego. Cracovia z kolei straciła kontuzjowanego Szymonowicza. Zastąpił go Diego Ferraresso, wobec czego Pasy grały w komplecie obcokrajowcami. Nieco ponad kwadrans później na boisku pojawił się jednak Filip Piszczek.

LEGIA CRACOVIA SUPERPUCHAR POLSKI 9.10.2020 OPRAWA ZDJĘCIA KIBICE:

Mimo kilku sytuacji z obu stron nikt nie był w stanie przełamać strzeleckiego impasu. W doliczonym czasie gry Mateusz Cholewiak miał doskonałą pozycję do uderzenia bezpośrednio z rzutu wolnego, ale trafił w mur. Kiepskie widowisko zakończyło się bezbramkowym remisem, a o wyniku musiały rozstrzygnąć rzuty karne.

Te lepiej wykonywała Cracovia (5:4). Decydującą jedenastkę zmarnował Wszołek. Legia przegrała mecz o Superpuchar siódmy raz z rzędu, a z trofeum cieszyli się piłkarze Pasów.