Legalne aborcje. W ciągu roku liczba wykonanych w szpitalach w Łódzkim wzrosła bez mała o 100 procent

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W ubiegłym roku w naszym regionie wykonano legalnie 105 zabiegów przerwania ciąży Te dane właśnie udostępniło Ministerstwo Zdrowia. Rok wcześniej wykonano 55.

Dla porównania w 2009 - 33. Każdego roku ponad 90 proc. zabiegów przerywania ciąży wykonywanych w naszym województwie jest przeprowadzanych w łódzkich szpitalach.

Te duży wzrost liczby zabiegów legalnego przerwania ciąży wynika z jednej strony z faktu, że kobiety mają coraz większą świadomość i chcą korzystać z badań prenatalnych, a już zwłaszcza te w wieku 35 plus, a z drugiej strony z faktu, że wiek przestał być czynnikiem ograniczającym prokreację - w ciążę zachodzą kobiety w wieku 50 plus.

I tak wśród 105 kobiet, które w ubiegłym roku zdecydowały się na legalną aborcję ciąży najwięcej było kobiet w wieku 35 lat i więcej (42) oraz w wieku od 30-34 lat (40), ale było wśród nich także 11 kobiet w wieku od 21 do 24 lat. Wszystkie ciężarne na zabieg zdecydowały się, bo wyniki badań prenatalnych lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Dla porównania w 2017 r dwie kobiety zdecydowały się na zabieg, bo ciąża zagrażała ich zdrowiu lub życiu. Pozostałe 53 decyzję podjęły po otrzymaniu wyników badań prenatalnych.

Dla porównania w 2014 roku w łódzkich szpitalach przeprowadzono 108 legalnych zabiegów przerwania ciąży. W latach 2009-2013 w Łodzi legalnej aborcji poddało się 299 pacjentek (w 2009 - 33, w 2013 - 93). Najczęściej o tym, że zdecydowały się na zabieg decydowało ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu (278 kobiet). Ale 11 kobiet zdecydowało się aby nie donosić ciąży, bo zagrażała ona zdrowiu lub życiu kobiety. U jednej z pacjentek, która postanowiła nie urodzić, ciąża była wynikiem gwałtu.

Nie wszystkie kobiety, które mają wskazania do przerwania ciąży, decydują się na taki zabieg. Co 5 ciężarna otrzymując wynik badania prenatalnego będącego wskazaniem do aborcji decyduje się na donoszenie ciąży.

Aborcję wykonuje każdy szpital, który ma kontrakt z NFZ na położnictwo. Prawo dopuszcza aborcję, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, zagraża życiu lub zdrowiu matki, płód ma ciężkie wady genetyczne lub jest obciążony chorobą zagrażającą życiu.

Pogoda na poniedziałek, 5 sierpnia:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Justa

Mi wyniki prenatalne wykazały, że dziecko może urodzić się z zespołem Downa, oczywiście będę robić dalej badania,aby to potwierdzić albo nie potwierdzić. Ale na dzień dzisiejszy jestem w stanie usunąć ciążę. Nigdy w życiu bym nie zdecydowała się na taki krok,gdyby dzieciątko było zdrowe, ale jest to wielkie obciążenie,nie wie o tym tylko ten co nawet w rodzinie podobnej sytuacji nie miał, dlatego też dzisiaj będąc na wizycie u lekarza spytałam się mojego ginekolog co on dalej o tym myśli,to stwierdził że ammino nie powinnam robić,np bo po co mi dodatkowe koszty, trochę mnie to zdziwiło,jak to, przecież mam wybór, jeżeli okaże się, że dziecko na Downa to mogę usunąć,a on wręcz mniej zmieszał z błotem, przecież nigdy w życiu nie ma prawa usunięcia ciąży z wadami,.No to jak to jest,po co te badania prenatalne,chyba lepiej zakończyć to życie chorego dziecka wcześniej niż je później zakopać pod drzewem czy upuścić na próg, trochę tego nie rozumiem.

B
B

OGŁOSZENIE machne bachora każdej 50 bez zobowiązań jedyny warunek 250 z 500 dla mnie

G
Gość

Nie rozumiem po co te głupie komentarze, każdy ma prawo wyboru

a
ajwaj ajwaj

Nie będzie żaden kutas od koryta rządził czyjąś dupą

R
Roland

A kto je przeprowadza trela z jońskim w piwnicach urzędu?!

Dodaj ogłoszenie