Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legalne aborcje. W ciągu roku liczba wykonanych w szpitalach w Łódzkim wzrosła bez mała o 100 procent

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W ubiegłym roku w naszym regionie wykonano legalnie 105 zabiegów przerwania ciąży Te dane właśnie udostępniło Ministerstwo Zdrowia. Rok wcześniej wykonano 55.

Dla porównania w 2009 - 33. Każdego roku ponad 90 proc. zabiegów przerywania ciąży wykonywanych w naszym województwie jest przeprowadzanych w łódzkich szpitalach.

Te duży wzrost liczby zabiegów legalnego przerwania ciąży wynika z jednej strony z faktu, że kobiety mają coraz większą świadomość i chcą korzystać z badań prenatalnych, a już zwłaszcza te w wieku 35 plus, a z drugiej strony z faktu, że wiek przestał być czynnikiem ograniczającym prokreację - w ciążę zachodzą kobiety w wieku 50 plus.

I tak wśród 105 kobiet, które w ubiegłym roku zdecydowały się na legalną aborcję ciąży najwięcej było kobiet w wieku 35 lat i więcej (42) oraz w wieku od 30-34 lat (40), ale było wśród nich także 11 kobiet w wieku od 21 do 24 lat. Wszystkie ciężarne na zabieg zdecydowały się, bo wyniki badań prenatalnych lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Dla porównania w 2017 r dwie kobiety zdecydowały się na zabieg, bo ciąża zagrażała ich zdrowiu lub życiu. Pozostałe 53 decyzję podjęły po otrzymaniu wyników badań prenatalnych.

Dla porównania w 2014 roku w łódzkich szpitalach przeprowadzono 108 legalnych zabiegów przerwania ciąży. W latach 2009-2013 w Łodzi legalnej aborcji poddało się 299 pacjentek (w 2009 - 33, w 2013 - 93). Najczęściej o tym, że zdecydowały się na zabieg decydowało ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu (278 kobiet). Ale 11 kobiet zdecydowało się aby nie donosić ciąży, bo zagrażała ona zdrowiu lub życiu kobiety. U jednej z pacjentek, która postanowiła nie urodzić, ciąża była wynikiem gwałtu.

Nie wszystkie kobiety, które mają wskazania do przerwania ciąży, decydują się na taki zabieg. Co 5 ciężarna otrzymując wynik badania prenatalnego będącego wskazaniem do aborcji decyduje się na donoszenie ciąży.

Aborcję wykonuje każdy szpital, który ma kontrakt z NFZ na położnictwo. Prawo dopuszcza aborcję, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, zagraża życiu lub zdrowiu matki, płód ma ciężkie wady genetyczne lub jest obciążony chorobą zagrażającą życiu.

Pogoda na poniedziałek, 5 sierpnia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany