Jacek Czaplewski
od 16 lat
PKO Ekstraklasa. Lech Poznań bez problemu wygrał z Ruchem Chorzów 2:0. Po golu strzelili Mikael Ishak i Kristoffer Velde. Kolejorz jest drugi w tabeli, ale tak jak prowadząca Jagiellonia Białystok czeka na niedzielną odpowiedź Śląska Wrocław. Po raz pierwszy w lidze zaprezentował się Ali Gholizadeh - najdroższy nabytek Lecha w historii.

PKO Ekstraklasa. Lech Poznań - Ruch Chorzów 2:0

Lech zagrał ten mecz na własnych warunkach. Jeszcze przed przerwą objął prowadzenie, które podwyższył w drugiej połowie. Można rzec, że wypadł w sobotni wieczór jak prawdziwy rutyniarz.

Zanim Lech objął prowadzenie, to Nika Kwekweskiri bezpośrednio z rzutu wolnego obił poprzeczkę. Były też dwie inne próby, z których zwycięsko wyszedł Krzysztof Kamiński.

W 36 minucie Lech strzelił pierwszego gola - nie z gry, lecz po rzucie wolnym. Po dośrodkowaniu Jespera Karlstroma efektownie główkował Mikael Ishak. W drugiej połowie Szwed wyłożył piłkę Kristofferowi Velde, który ustalił wynik już w 53 minucie.

Lech Poznań - Ruch Chorzów 2:0
Lech Poznań - Ruch Chorzów 2:0 PAP/Jakub Kaczmarczyk

Widowisko przy Bułgarskiej obejrzało nieco ponad 24 tys. kibiców w tym kilkuset Niebieskich. W końcówce meczu do siatki trafił jeszcze Adriel Ba Loua, jednak sędzia Krzysztof Jakubik nie uznał bramki, bo na linii strzału stanął Filip Marchwiński, który będąc na pozycji spalonej utrudnił bramkarzowi ocenę sytuacji. W doliczonym czasie Lech miał jeszcze jedną sytuację, kiedy Ishak obił prawy słupek.

W 80 minucie po raz pierwszy w ekstraklasie pojawił się Ali Gholizadeh, gdy akurat ultrasi prezentowali oprawę. Najdroższy nabytek Lecha w historii zadebiutował w tygodniu, gdy wszedł w Pucharze Polski z Zawiszą Bydgoszcz.

Lech wygrał po raz ósmy w sezonie. Ma 28 punktów i dzięki nim zajmuje drugie miejsce. Spadnie na trzecie, jeśli w niedzielę Śląsk Wrocław (27 punktów), co jest bardzo prawdopodobne, ogra ŁKS Łódź.

W następnej kolejce Lech wybiera się na hitowy mecz z Legią Warszawa. Ruch spróbuje wygrać pierwszy raz na Stadionie Śląskim. Po remisie ze Śląskiem Wrocław (2:2) teraz rywalem będzie Radomiak Radom.

Oceny piłkarzy po meczu Lech Poznań - Ruch Chorzów (w skali 1-6):