Łazik marsjański studentów PŁ zajął piąte miejsce na zawodach w USA [zdjęcia]

mj
- Razem z całą drużyną Raptors celebrujemy nasze małe podium, jako trzecia drużyna z Polski. Nasz debiut na zawodach tej rangi i piąte miejsce w punktacji końcowej uważamy za udany i traktujemy jako wyzwanie na kolejny rok – mówi prosto z pustyni w stanie Utah dr hab. Grzegorz Granosik, opiekun studentów Politechniki Łódzkiej.

W zakończonych 4 czerwca zawodach University Rover Challenge rozgrywanych w pobliżu analogu bazy marsjańskiej (Mars Desert Research Station) pierwsze miejsce zajął łazik Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej. W gronie 28 zespołów z całego świata było siedem drużyn z Polski, z których aż cztery znalazły się w pierwszej dziesiątce!

Zawody odbywały się w bardzo ekstremalnych warunkach, temperatury sięgały 100 st. F (ok.38 st.Celsjusza), a bezchmurne niebo i skaliste otoczenie nie dawały wytchnienia
.
- Nie mieliśmy możliwości testowania naszego robota w tak trudnych warunkach w Polsce, więc obawialiśmy się problemów technicznych –mówi Grzegorz Granosik. Podczas półfinałów, które były nowością tegorocznej edycji URC, roboty zostały poddane wymagającym testom. Drużyna Raptors mimo problemów z komunikacją i napędami w robocie zajmując 10. miejsce uzyskała wynik kwalifikujący do dalszej walki o najwyższe lokaty.

Przemyślana konstrukcja studentów Politechniki Łódzkiej umożliwiła usunięcie usterek w ciągu nocy i przygotowanie robota do konkurencji w piątek i sobotę.

 -W konkurencji terain traversing trzymaliśmy się przygotowanej strategii przejazdu po pagórkowatym i kamienistym terenie pustyni co dało nam komplet punktów z najlepszym czasem przejazdu – opowiada Grzegorz Granosik. W finale drużyna Raptors z PŁ awansowała aż o pięć miejsc.  - Mieliśmy także mocne wsparcie techniczne i logistyczne naszego łódzkiego partnera firmy TomTom – podkreślają studenci.

Zawody sprawdzały nie tylko potencjał techniczny robotów, ale także wiedzę zawodników na temat geologii Marsa. - Zaskoczyła nas bardzo specjalistyczna rozmowa z sędziami w konkurencji naukowej dotyczącej badania próbek gleby. Zdaniem opiekuna studenci poradzili sobie bardzo dobrze. - Jestem pewien, że taka forma zdobywania wiedzy i doświadczenia jest najlepsza –mówi dr hab. Grzegorz Granosik. – To znakomita lekcja wytrwałości dla studentów. Zawody miały wysoki poziom, o czym świadczą bardzo małe różnice punktowe (trzeci zespól-345,3 , czwarty 339, a Raptors z PŁ 334).

Pierwsza piątka URC 2016

1. Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej
2. WSU Everett Engineering Club z Washington State University
3. Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego
4. Pharaohs z egipskiego Military Technical College
5. Raptors z Politechniki Łódzkiej

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEŻ FILM - Małpka stawia pierwsze kroki (autor xnews/STORYFUL)