Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łazik marsjański studentów PŁ promuje Łódź akademicką. Miasto ogłasza kolejny konkurs grantowy

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Studenci Politechniki Łódzkiej - drużyna Raptors - w tym roku planują zbudować nowy łazik marsjański. Ma być jeszcze lepszy i w pełni autonomiczny. Do pracy nad nim motywują młodych ludzi sukcesy, jakie łazik odnosi na arenie międzynarodowej.

Łazik marsjański studentów PŁ promuje Łódź akademicką. Miasto ogłosiło kolejny konkurs grantowy.

Studenci Politechniki Łódzkiej - drużyna Raptors - w tym roku planują zbudować nowy łazik marsjański. Ma być jeszcze lepszy i w pełni autonomiczny. Do pracy nad nim motywują młodych ludzi sukcesy, jakie ich łazik odnosi na arenie międzynarodowej. Ale aby mogli pracować i wyjeżdżać na zawody w najdalsze krańce świata (a byli już m.in. w Japonii i Kanadzie), potrzebne jest wsparcie zarówno mentorskie, jak i finansowe.

- Konstrukcja łazika jest bardzo skomplikowana i wymaga pracy interdyscyplinarnego zespołu i różnorodnych umiejętności – mówi Wojciech Kucharski, lider Raptorsów. - Dlatego łazik jest budowany i udoskonalany nieustannie. Budowa jednego łazika trwa rok lub nawet dłużej, aby sprostać wymaganiom na konkursach, gdzie poprzeczka jest cały czas podnoszona. Na małym łaziku sprawdzamy rozwiązania technologiczne, udowadniamy, że nasze technologie mogą być zaimplementowane i dalej rozwijane w przemyśle kosmicznym. Łazik służy też promowaniu robotyki w Łodzi i na świecie. Studenci dużo uczą się przy tym projekcie.

Projekt, związany z konstruowaniem i programowaniem łazików marsjańskich – pojazdów – robotów lądowych, poruszających się w różnych terenach i warunkach, realizujących różne zadania (np. badawcze czy ratownicze) na uczelni trwa od 2014 roku w Studenckim Kole Naukowym Robotyki SkaNeR. Drużyna Raptors równocześnie pracuje nad robotami latającymi, rozwijając ich konstrukcje i algorytmy sterowania. Studenci odnoszą wiele sukcesów i zdobywają liczne trofea na całym świecie. Pozwala to rozwijać się młodym ludziom, a jednocześnie rozsławia Łódź akademicką.
W 2023 roku Raptorsi podbili Kanadę, stając na podium renomowanych zawodów łazików marsjańskich. Uzyskali na wyjazd dofinansowanie w ramach edycji konkursu „Łódź akademicka - naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2023”.

- Dzięki grantowi mogliśmy wystąpić na zawodach łazików marsjańskich CIRC - Canadian International Rover Challenge - 2023. Otrzymaliśmy 17 tysięcy złotych, co stanowiło jedną piątą kosztów wyjazdu do Kanady dla 9 osób – mówi prof. dr hab. inż. Grzegorz Granosik, opiekun Koła Naukowego Robotyki SkaNeR. - Pokryliśmy część kosztów zakwaterowania i pobytu na miejscu. Było to ważne wsparcie finansowe, ale też medialne.
W zawodach rywalizowało ponad 20 drużyn, w tym dwie z Polski. Do końca walka była zacięta, o czym świadczy wynik - wygraliśmy o 0,02 punktu (przy puli 200 punktów) – z drużyną z miejsca czwartego.

Przykład Raptorsów ma zachęcić kolejnych studentów do aplikowania w tegorocznej edycji konkursu.

Konkurs dotacyjny - promocja Łodzi Akademickiej - „Łódź akademicka - naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024”
14 lutego 2024 r. ruszył nabór do konkursu grantowego „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024”, który potrwa do 4 marca br. Konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych (minimum trzy osoby pełnoletnie) działających w obszarze akademickim.
W konkursie można pozyskać dotacje w wysokości od 5 do 25 tys. złotych, przy czym wnioskodawca musi wykazać się wkładem własnym w minimalnej wysokości 10% całkowitej wartości projektu.
- Konkurs ten realizowany jest przez Urząd Miasta Łodzi w formule regrantingu przy wsparciu operatora, którym jest Centrum OPUS – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi. - W sześciu ostatnich edycjach konkursu dofinasowanie na realizację otrzymało ponad 120 projektów, w łącznej kwocie ponad 2 mln zł. Głównym celem konkursu jest wsparcie inicjatyw realizowanych przez środowisko akademickie takich jak: wizyty autorytetów naukowych, konferencje krajowe i międzynarodowe, działania promujące uczelnie i zachęcające do studiowania w Łodzi, prezentacja dorobku uczelni artystycznych czy wreszcie udział łódzkich studentów w międzynarodowych konkursach. W tegorocznej edycji chcemy dodatkowo zaktywizować Studenckie Koła Naukowe poprzez wsparcie finansowe projektów naukowych z zakresu ich działalności. Na realizację konkursu dotacyjnego przeznaczyliśmy łącznie 470 tys. złotych. Kwota została zwiększona w stosunku do edycji z lat ubiegłych z uwagi na wciąż rosnące zainteresowanie naszym konkursem. W poprzednim roku zgłoszonych zostało ponad 50 różnorodnych projektów.

W konkursie można pozyskać dotacje m.in. na organizację wydarzeń o charakterze naukowym - konferencje, wizyty autorytetów naukowych, zapewnienie udziału łódzkim studentom w międzynarodowych konkursach, festiwalach, działania promujące łódzkie uczelnie, działania kulturalne przedstawiający dorobek artystyczny łódzkich uczelni, działalność kół naukowych.
Projekty muszą być realizowane w okresie od 16 marca do 5 grudnia 2024 r.

Konkurs realizowany jest przez Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.
Już w najbliższy piątek 23 lutego br. o godz. 10.00 w Centrum Opus odbędzie się spotkanie informacyjne online dla wszystkich osób, zainteresowanych udziałem w konkursie.
Wnioski należy składać przez generator wniosków na stronie www.opus.org.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany