Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławeczka Tuwima ma 20 lat. To był początek Galerii Wielkich Łodzian [zdjęcia]

(pij)
Julian Tuwim został uwieczniony z zagadkowym, lekko sardonicznym półuśmiechem.
Julian Tuwim został uwieczniony z zagadkowym, lekko sardonicznym półuśmiechem. Piotr Jach
10 kwietnia minęło 20 lat od odsłonięcia Ławeczki Tuwima, rzeźby siedzącego na ławce poety, która z biegiem lat stała się jednym z symboli Łodzi oraz jej najpiękniejszej ulicy. Autorem tego dzieła jest rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz, łodzianin od lat 70. ub.w., który kilka dni wcześniej (5 kwietnia) obchodził 73. urodziny. Obie te okoliczności uczczono bukietem kwiatów, który wręczył artyście wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, oraz wielkim tortem od łódzkich cukierników.

Gryniewicz - autor wielu znanych rzeźb i pomników, wśród których są m.in. Kochankowie z ul. Kamiennej i łódzki Pomnik Ofiar Komunizmu - z rozrzewnieniem wspominał swoje przybycie do Łodzi oraz pracę nad Ławeczką. Zdradził przy okazji dwie tajemnice spiżowego Tuwima...

- W tej rzeźbie jest trochę secesji i trochę nonszalancji. Na twarzy poety maluje się zdumienie na każdy czas, który nastąpił po jego tu pobycie - opisywał swoje dzieło. - Na twarzy ma ironiczny półuśmiech, a ukochane miasto - w „Kwiatach Polskich”, które trzyma w dłoni. Rzeźba powstawała w czasach „Solidarności”, więc dwa palce jego lewej ręki spoczywającej na kolanie układają się nie bez przyczyny w literę V. To już zostało tak trochę przemycone... Wszyscy pytają, gdzie rzeźba jest podpisana? Jest podpisana przeze mnie z tyłu prawego łokcia.

Zobacz też:

Ławeczka Tuwima była pierwszą z rzeźb plenerowych składających się na Galerię Wielkich Łodzian, która powstała na ul. Piotrkowskiej z inicjatywy i dzięki staraniom Marcela Szytenchelma, łódzkiego aktora i animatora kultury. Późniejsze jego realizacje to:

  • Fortepian Rubinsteina (2000 r.),
  • Kufer Reymonta (2001 r.),
  • Twórcy Łodzi Przemysłowej (postacie Poznańskiego, Scheiblera i Grohmana, 2002 r.),
  • Fotel Jaracza (2006 r.) i
  • Pomnik Lampiarza (2007 r.).

Szytenchelm jest autorem lub współautorem każdej z nich.

W nocy po Piotrkowskiej spacerował... Spiderman. Wspinał się...

Rzeźby Galerii Wielkich Łodzian, choć wzbudzały też kontrowersje, są obecnie jedną z atrakcji ul. Piotrkowskiej, a o ich popularności świadczą... powycierane nosy rzeźbionych postaci - ich pocieranie ma przynosić szczęście.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany