MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łagodzenie obostrzeń: Otwarte orliki i korty tenisowe. A kiedy zostaną otwarte baseny i siłownie? Uprawianie sportu w dobie koronawirusa

SR
Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/danielkirsch-4218687/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4392446"> Daniel Kirsch</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm
Luzowanie obostrzeń w Polsce: Co zmienia się od 4 maja? W poniedziałek otworzą się nie tylko hotele oraz galerie handlowe, ale także niektóre obiekty sportowe. II etap przywracania aktywności sportowej zakłada m.in. uruchomienie orlików, boisk do siatkówki plażowej, a także kortów tenisowych. Pada wiele pytań - o limit osób przebywających na boisku, o konieczność noszenia maseczek ochronnych. Sprawdźcie, jakie zasady należy spełniać i jak wygląda uprawianie sportu w cieniu epidemii koronawirusa.

Luzowanie obostrzeń w Polsce: Drugi etap łagodzenia ograniczeń. Co zmienia się od 4 maja?

W poniedziałek, 4 maja rozpoczyna się drugi etap znoszenia i łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z walką z koronawirusem. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 określa, które zakazy czy ograniczenia zostaną poluzowane. Wśród nich wymienia się m.in.

  • otwarcie hoteli i miejsc noclegowych,
  • otwarcie galerii handlowych, a także sklepów meblarskich oraz budowlanych,
  • zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla pracowników, uczniów i studentów transgranicznych.

Korzystanie z orlików i niektórych obiektów sportowych dozwolone od 4 maja. Obowiązują jednak surowe zasady

Od 4 maja możliwe jest także "prowadzenia zajęć na obiektach w ramach zewnętrznej infrastruktury o charakterze otwartym". Mowa m.in. o orlikach, kortach tenisowych czy boiskach do siatkówki plażowej. Co ważne, na wspomnianych obiektach obowiązują dokładne zasady, które podyktowane są życiem w cieniu epidemii koronawirusa.
Korzystanie z obiektów sportowych o charakterze otwartym będzie możliwe jedynie pod warunkiem, że podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu:

  • weryfikuje liczbę osób korzystających z obiektu lub sprzętu;
  • wyłącza możliwość korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą) z wyłączeniem obiektów COS;
  • zapewnia osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego;
  • dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających;
  • zapewnia piętnastominutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi grupami korzystających lub w inny sposób ogranicza kontakt między grupami korzystających;

Dodatkowo, wszystkie osoby korzystające z obiektu lub sprzętu muszą dezynfekować ręce wchodząc i opuszczając obiekt.

Orliki otwarte od 4 maja. Jak korzystać z boisk w dobie koronawirusa?

W sieci pojawia się wiele pytań dotyczących m.in. tego ile osób może przebywać na orliku, czy na obiektach sportowych trzeba nosić maseczki ochronne albo kiedy zostaną otwarte siłownie na świeżym powietrzu oraz baseny.

Jak podaje Ministerstwo Sportu - obowiązujący limit uczestników na każdym boisku to 6 osób plus osoba prowadząca zajęcia. Limit dotyczy jedynie osób korzystających z obiektu. Nie dotyczy on osób niezbędnych do jego obsługi.

W przypadku kortu tenisowego, mogą się na nim znajdować cztery osoby plus osoba prowadząca zajęcia.

Czy osoby przebywające na orliku czy korcie tenisowym muszą nosić maseczkę ochronną?

Wśród często pojawiających się pytań, znalazło się również to dotyczące noszenia maseczek ochronnych. Czy przebywając na orliku czy boisku do siatkówki plażowej należy zakrywać twarz? Zgodnie z zaleceniami podanymi przez Ministerstwo Sportu, nie jest to konieczne. Osoby uprawiające sport oraz prowadzące zajęcia nie muszą zakrywać twarzy. Co ważne, maseczkę ochronną trzeba mieć za to w chwili przemieszczania się na obiekt.

Kiedy otwarcie basenów i siłowni na świeżym powietrzu?

Wielu Polaków zastanawia się także kiedy zostaną uruchomione baseny oraz siłownie na świeżym powietrzu. Na ten moment będziemy musieli jeszcze niestety nieco poczekać.

W przypadku uruchomienia basenów, mowa dopiero o kolejnych etapach luzowania obostrzeń. Jak podkreśla polski rząd, termin, w którym pływalnie zostaną otwarte jest uzależniony od sytuacji epidemicznej.

Obecnie niedopuszczalne jest także korzystanie z siłowni plenerowych. Wyjątek stanowią jednak siłownie, które są częścią obiektu sportowego wspomnianego w rozporządzeniu, np. stadionu. Warunkiem koniecznym jest spełnienie przez podmiot zarządzający wymienionych wcześniej obowiązków, m.in. weryfikowania liczba osób korzystających ze sprzętu czy zapewnienie środków do dezynfekcji.

MASKI KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany