Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty i życzenia dla „Chudego”. Uroczystość pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca”

Piotr Jach
Piotr Jach
1 czerwca z okazji Dnia Dziecka wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 81 im. Bohaterskich Dzieci Łodzi i przedstawicielami organizacji kombatanckich złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Pomnikiem Martyrologii Dzieci „Pękniętego Serca”. Monument w parku im. Szarych Szeregów upamiętnia tragiczny los dzieci więzionych w czasie II wojny światowej w obozie przy ul. Przemysłowej.

- Mija 50 lat od odsłonięcia pomnika „Pękniętego Serca”, najsmutniejszego pomnika w Łodzi, a jednocześnie miejsca, w którym spotykamy się co roku 1 czerwca, w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Oddajemy hołd nie tylko tym pomordowanym, zagłodzonym, zamęczonym i pozostawionym samym sobie, ale jednocześnie pokazujemy, że pamięć o tym miejscu w nas, łodzianach tkwi. Co roku są tutaj dzieci łódzkie, które pod pomnikiem składają kwiaty, balony, maskotki, pokazując tym samym szacunek do naszej wspólnej pamięci - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, który dodał: - Mnie jako młodego chłopca, który przychodził tutaj jako uczeń szkoły podstawowej, zawsze uderzał obraz tego zagłodzonego dziecka, kontrastujący z tą radością bijącą z oczu i twarzy dzieci, które tu przychodzą, zdając sobie sprawę z tej tragedii.

Przy pomniku wiszą rysunki uczniów SP 81 dedykowane postaci dziecka utrwalonego w kamieniu – „Chudemu”, jak nazywają go dzieci. Co roku przynoszą mu symboliczne prezenty.

W poniedziałek kwiaty pod pomnikiem złożyli wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek, którzy zapowiedzieli powołanie w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu. Nowa instytucja ma być placówką muzealno-edukacyjną opisującą tragiczne losy dzieci w trakcie II wojny światowej na przykładzie małych więźniów nazistowskiego obozu przy ul. Przemysłowej, który działał w latach 1942-1945. Dotąd nieznana jest liczba więzionych tam dzieci. Szacunki mówią o 3-4 tysiącach uwięzionych i kilkuset zmarłych. W dniu wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji przebywało w nim ponad 800 małoletnich więźniów.

Pomnik „Pękniętego Serca” przeszedł niedawno renowację. Monument na nowo pomalowano, naprawiono brukowaną nawierzchnię wokół niego, wykonano alejkę z kostki betonowej i pochylnię dla osób z niepełnosprawnością. Zamontowano też nową tablicę informacyjną, gazony z kwiatami, zmontowano znicz. Łączny koszt prac wyniósł blisko 280 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany