Kuchnia łódzkich Żydów

Artykuł sponsorowany
Anatewka-Manufaktura to oryginalny smak w ulubionym miejscu łodzian i gości spoza miasta. Nawet ci z Izraela lubią tu wpadać, by poczuć klimat i zatopić się w rozkoszach podniebienia rodem z Tel Awiwu. Warto tu także spróbować koszernych win.

Już wkrótce restauracja wprowadzi nową kartę. Drewniane etui z okuciami to obietnica dobrego smaku, której łódzka restauracja przy Drewnowskiej 58 z pewnością dotrzyma. – Zmieniamy kartę, ale są też dania topowe, na które oczekują stali goście. Tych dań nie może zabraknąć w nowej karcie – mówi Jolanta Libich, właścicielka restauracji w Manufakturze. – W zeszłym roku wprowadziliśmy wkładkę sezonową. Od marca będzie to karta miesięczna. Co miesiąc będziemy wprowadzali nowe dania sezonowe.

Właścicielka podkreśla, że Anatewka-Manufaktura i restauracja o tej samej nazwie przy ul. 6-go Sierpnia w Łodzi to od kilku lat dwie oddzielne firmy.

W nowym menu restauracji w Manufakturze znalazły się też dania dla wegan.

– Jest kuchnia łódzkich Żydów – mówi właścicielka. – Każdy nowy posiłek, który tworzymy, jest czasami po dwa, trzy razy gotowany. Zastanawiamy się, co usprawnić, co ulepszyć, by goście byli zadowoleni – podkreśla Jolanta Libich.

Wśród klientów dużym powodzeniem cieszy się szakszuka (pasta paprykowa z warzywami, w różnych wariacjach – np. z jajkiem lub kozim serem, podawana na patelni).

  • – carpaccio z buraka z kozim twarożkiem i malinami,
  • – krem ze skorzonery i owoców leśnych,
  • – konfitowany bażant z karmelizowanymi burakami i smażonymi ziemniakami,
  • – sałatka z grillowanym bakłażanem, pikantnym tofu i kuskusem,
  • – brownie z lodami waniliowymi i różową czekoladą.

Zapraszamy

www.anatewka-manufaktura.pl

Kuchnia łódzkich Żydów

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie