Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ku czci Sztaudyngera, czyli nowy neon w Łodzi, w sąsiedztwie kamienicy, w której mieszkał autor fraszek

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
7 metrów wysokości i 3,5 metra szerokości ma neon „Twórczość czasu”, który dekoruje bok ściany kamienicy przy ul. Żwirki 8. Autorem neonu jest jeden z najlepszych polskich grafików Bartek Bojarczuk. Świecąca instalacja składa się z siedmiu sekwencji, które przedstawiają cykl życia rośliny. Neon uruchomiono w niedzielę (31 lipca) wieczorem.

Dookoła grafiki umieszczony został tekst tytułowej fraszki Jana Sztaudyngera, który w latach 1945-1961 mieszkał w Łodzi, w kamienicy po przeciwnej stronie ulicy, pod adresem Żwirki 1c. W Łodzi jest to drugi neon poświęcony pamięci znanego poety, który zmarł 52 lata temu. Dwie instalacje miały pojawić się dwa lata temu, niestety projekt przerwała pandemia. Z jej powodu instalację (cztery słowazawieszone po jednym z każdej strony) na budynku czerpni powietrza na dworcu Fabrycznym został zainstalowany w ubiegłym roku, drugi teraz. Neon został zrealizowany w klasyczny sposób. Jest zbudowany z powyginanych szklanych rurek, do wnętrza których, w podciśnieniu, wtłoczona została mieszanka dwóch gazów – 75 proc. neonu i 25 proc. argonu. Mieszanka ta, w kontakcie z prądem o wysokim napięciu ulga procesowi jonizacji, który emituje promieniowanie charakterystyczne światło. Na pomysł przywracania w mieście klasycznych neonów wpadło łódzkie Centrum Wydarzeń. Z ich inicjatywy zainstalowano wszystkei łodzkie neony: „Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21, „Beauty/Bałuty” na ścianie przy ul. Wojska Polskiego 40 oraz „Mewa” na kominie przy ul. Tuwima 10.

Fraszka pt. "Twórczość czasu", jako jedna z nielicznych w dorobku Jana Sztaudyngera, ma charakter bardziej refleksyjny, niż humorystyczny. Właśnie ten czynnik skłonił mnie do autorskiej, wizualnej interpretacji tego dzieła. Zależało mi, aby dodać swój kreatywny pierwiastek, jednocześnie w stopniu minimalnym ingerujący w oryginalny utwór autora. Tak narodził się pomysł pętli, która tak samo jak czas jest nieskończona. Poprzez odpowiedni układ typograficzny fraszka nie ma początku ani końca - możemy czytać ją na okrągło, w cyklach - tłumaczy Bartosz Bojarczuk, autor projektu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany