ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Kto wyburzy pomnik na Starym Rynku w Pabianicach? Ile to...

AO

2018-05-10 13:20

2018-05-10 13:20

Dodaj komentarz

Kto wyburzy pomnik na Starym Rynku w Pabianicach? Ile to będzie kosztować i kiedy to nastąpi?

AO

2018-05-10 13:20

Urząd Miejski w Pabianicach ogłosił przetarg na rozbiórkę Pomnika Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe na Starym Rynku w Pabianicach. Po 18 maja będzie wiadomo kto i za ile go zlikwiduje.
1/3

To ostatnie dni pomnika.

(© AO)

-Wybrany wykonawca będzie odpowiadał za zdemontowanie pomnika i uporządkowanie terenu. Przy rozbiórce musi uwzględnić bliskie sąsiedztwo zabytkowego kościoła św. Mateusza - zaznacza Aneta Klimek, rzecznik prasowy pabianickiego magistratu.
Oferty można składać do 18 maja. Wygra ten, kto złoży najniższą ofertę. Od momentu podpisania umowy, wykonawca będzie mieć 3 tygodnie na wyburzenie pomnika.

Pomnik miał zniknąć ze Starego Rynku do końca marca - na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Władze miasta miały jednak problem z dostosowaniem się do ustawy, gdyż pomnik widniał w ewidencji zabytków, a konserwator zabytków nie zgadzał się na jego wyburzenie, a jedynie na... przeniesienie tego monolitycznego kolosa. A to pod względem technicznym było niewykonalne (10 helikopterów musiałoby go przenieść do muzeum na Pomorzu). Ostatecznie konserwator zgodził się skreślić pomnik z ewidencji.

Pogoda na piątek:

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się