Łukasz Konstanty
Ksawery Masiuk po raz pierwszy w karierze wywalczył miejsce na podium podczas PŚ w pływaniu. Fot. Philip Fong/AFP/East News
Udany występ zanotowali w Berlinie Ksawery Masiuk. Polak zajął trzecie miejsce na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym, podczas odbywających się w stolicy Niemiec pierwszych tegorocznych zawodów pływackiego Pucharu Świata. W jego ślady poszła Dominika Sztandera, która wywalczyła miejsce na najniższym stopniu podium w rywalizacji na 100 metrów stylem klasycznym.

W wyścigu z udziałem Masiuka najszybszy okazał się Michael Andrew, który uzyskał czas 24,47. Drugą lokatę zajął Australijczyk Isaac Cooper (24,59), z kolei Polak do zwycięzcy stracił 0,62 s.

Pierwsze podium PŚ Masiuka i Sztandery

Wcześniej w porannych kwalifikacjach, w których wystartowało 35. pływaków, nasz zawodnik uzyskał szósty czas (25,37), w kolejnym wyścigu poprawił się więc o niemal 0,3 sekundy. Dla niespełna dziewiętnastoletniego Masiuka to pierwsze w karierze miejsce na podium w zawodach pływackiego Pucharu Świata

Sztandera do finału przystąpiła jako czwarta zawodniczka kwalifikacji. W finale uzyskała czas 1:07:01 i o zaledwie 0,02 sekundy wyprzedziła czwartą na mecie Holenderkę Tes Schouten. Zwyciężyła Estonka Eneli Jefimova (1:06,50) przed En Yi Letitią Sim z Singapuru (1:06,86). Dla Polki, która do triumfatorki straciła 0,51 s., był to pierwsze indywidualne miejsce na podium w zawodach PŚ - w czołowej trójce kończyła jednak zmagania w rywalizacji sztafetowej (4x50 m stylem zmiennym w 2017 roku w Moskwie, druga lokata).

W finale rywalizacji na 100 metrów stylem grzbietowym wystartowała z kolei Paulina Peda. Polka uzyskała czas 1:01:04 i zajęła szóste miejsce. Zwyciężyła aktualna rekordzistka świata, Australijka Kaylee McKeown, ze znakomitym rezultatem 57,95. Za to w rywalizacji na 200 metrów stylem motylkowym siódme miejsce zajął Adrian Jaśkiewicz.

Drugi dzień rywalizacji w Berlinie

Sobota jest drugim dniem zmagań w Berlinie. W piątek najlepiej spisał się Adrian Jaśkiewicz, który na dystansie 100 metrów stylem motylkowym zajął czwartą lokatę. W finałach popłynęli także Paulina Peda (siódma na 50 m. stylem grzbietowym), Jakub Majerski (siódmy na 100 m. stylem motylkowym) i Jan Kałusowski (ósmy na 100 metrów stylem klasycznym).

Zawody w Berlinie zakończą się w niedzielę. Tego dnia odbędzie się rywalizacja m.in. na 100 metrów stylem grzbietowym mężczyzn i 100 metrów stylem dowolnym kobiet.