Krystian Ochman. Czy wygra konkurs Eurowizja 2022? Ma wszelkie szanse na zwycięstwo [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Universal Music Polska
“Ochman udowadnia, że jest gotowy, by reprezentować Polskę na konkursie Eurowizji 2022 w Turynie” - tak napisano o Krystianie, który piosenką “River” wygrał preselekcje do tego ważnego konkursu muzycznego. Nasz artysta wskoczył zatem do dużej rzeki i płynie. Jaki będzie finał tej podróży? Co mówią bukmacherzy?

Krystian Ochman o języku polskim

19 lutego 2022 r. podczas koncertu finałowego krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji Turyn 2022 Krystian Ochman musiał stoczyć bój z dziewięciorgiem artystów. Ostatecznie preselekcje wygrała jego piosenka o wdzięcznym tytule “River” (“Rzeka”). Utwór ten zaledwie kilkanaście dni wcześniej miał swoją światową premierę.

Czy Ochman, bo od jakiegoś czasu występuje właśnie jako Ochman, ma szansę na sukces podczas Eurowizji 2022? Wielu fachowców uważa, że zdecydowanie tak. Piosenka już cieszy się wzięciem fanów na całym świecie. “River” wymienia się wśród kilku murowanych faworytów do zwycięstwa w Turynie. Do utworu powstał nieodłączny element piosenki czyli klip wideo w reżyserii Dawida Ziemby. “River” przekroczył kilkanaście dni po premierze dwa miliony odtworzeń na swoim kanale na Youtube.

Pedro Santos, dziennikarz jednego z największych serwisów poświęconych konkursowi - Eurovisionworld.com - ocenił, że Ochman jest jednym z naszych najmocniejszych kandydatów od lat. Jego zdaniem piosenka jest niezwykle nowoczesna, przeznaczona zarówno dla krajowej, jak i międzynarodowej publiczności. Polski wokalista jest na trzecim miejscu na liście faworytów do zwycięstwa według bukmacherów.

“Co się odwlecze to nie uciecze”. Krystian Ochman przez wielu fanów był widziany jako polski przedstawiciel w poprzedniej edycji “Eurowizji”. Wtedy nie udało się, bo w 2021 r. startował Rafał Brzozowski zajmując odległe miejsce. Teraz Krystianowi się udało, choć po twardej walce z doborową stawką młodych artystów.

- W świecie, w którym większość z nas działa w olbrzymim stresie, nieustannie myślimy o tym, co przed nami i próbujemy zaplanować przyszłość. Z różnych powodów, podskórnie towarzyszy nam mnóstwo wątpliwości na temat tego, co nas czeka. Piosenka opowiada o tym, jak bardzo chcemy i potrzebujemy przerwy od całego tego zgiełku - tak o utworze “River” mówi Krystian Ochman.

“River” to ballada, która powstała z użyciem elektroniki i fortepianu. Ochman w piosence skupia się na motywach nostalgii, żalu, obojętności. Za jej produkcję odpowiadają @atutowy oraz Tribbs.

Słowa do “River” napisali Krystian Ochman oraz Ashley Hicklin. Za muzykę odpowiadają Krystian Ochman, wymienieni już @atutowy, Tribbs oraz Ashley Hicklin.

Warto na chwilę zatrzymać się przy tajemniczym producencie z Dąbrowy Górniczej. Produkcje @atutowego są gorącym towarem na krajowym rynku muzycznym. Nic więc dziwnego, że coraz częściej nazywa się go jednym z najlepszych producentów muzyki w Polsce. Zatem musiało dojść do połączenia sił @atutowego z Ochmanem. Jednym z efektów ich współpracy jest właśnie konkursowy utwór “River”.

Krystian nie wypadł sroce spod ogona. Dla wielu z nas nazwisko Ochman było znajome i gorące od wielu lat choćby za sprawą jego dziadka, słynnego tenora Wiesława Ochmana. Skąd zatem wziął się najmłodszy z rodu Ochmanów. Muzyk wszedł do rzeki zwanej show businessem i dość niespodziewanie, acz zasłużenie, wygrał 11. edycję popularnego programu typu talent show The Voice of Poland w 2020 r.

Krystian to skromny, spokojny, ale mocno wierzący w swoje umiejętności artysta. Już wtedy swym występem w The Voice Krystian zaskarbił sobie sympatię publiczności pięknym głosem ale też swojego rodzaju naturalnością a także słynnymi potyczkami z językiem polskim. Znany jest z tego, że nie gwiazdorzy jak wielu innych młodych artystów. Do dziś to się nie zmieniło. Wielki plus dla Krystiana.

Co ciekawe, Krystian w wywiadzie dla programu Muzotok przyznał, że gdyby mógł, to z chęcią zostałby astronautą z racji zainteresowania kosmosem. - Gdybym miał kwalifikacje, na pewno bym poleciał - mówił z rozbawieniem. W młodości chciał zostać futbolistą amerykańskim, potem chciał grać w piłkę nożną. Pierwszym polskim utworem, jakiego się nauczył, były “Chryzantemy złociste”.

Jakiej muzyki słuchał jako amerykański gimnazjalista i licealista. - Słuchałem głównie ciężkiego rocka, muzyki alternatywnej a także muzyki w wersji akustycznej. Liznął też popularnej w Stanach Zjednoczonych muzyki rap. Krystian wyznał też, że uwielbiał musicale, na których się wychował muzycznie. Wszystko to, czego nauczył się w USA, przydało się podczas studiów muzycznych w Katowicach a także już na profesjonalnej scenie.

Wygrana w The Voice była przysłowiowym początkiem jego rejsu po rzece biznesu muzycznego, który wciągnął Krystiana na całego. Utworem „Prometeusz” Krystian wygrał 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w koncercie „Premier” oraz jako pierwszy polski wokalista wziął udział w The Circle Sessions, gdzie zaprezentował na żywo dwa utwory „Lights In The Dark” oraz „Ten sam ja” czyli same sukcesy.

Last but not least (nie mniej ważny) w tej układance jest tata Krystiana czyli Maciej Ochman. - Maciek w grudniu 1983 r. dostał legitymację numer 3 w Różach Europy, współtworzył nasz band, aż do dnia emigracji do USA - napisał na Facebooku Piotr Klatt, lider zespołu Róże Europy, ciesząc się z sukcesu młodego artysty w talent show. Maciej Ochman, tata Krystiana, zagrał też w 2018 r. kilka koncertów jubileuszowych z zespołem, co nie omieszkał odnotować Piotr Klatt. W zespole ojciec Krystiana grał na instrumentach klawiszowych. To już wiemy, skąd u Krystiana zainteresowanie muzyką rockową. Ale o tym później.

Zwycięzca 11. edycji „The Voice of Poland” oraz 58. KFPP w Opolu, na szczęście, nie kazał długo czekać na debiutancki krążek. Niespełna rok po wydaniu pierwszego singla, Ochman wydał płytę, na której znalazło się 11 utworów. Nie mogło zabraknąć na niej takich singli jak „Światłocienie”, „Wielkie tytuły”, „Prometeusz”, „Wspomnienie”, „Ten sam ja” czy „Złodzieje wyobraźni”. Na tym krążku pojawił się tylko jeden gość, był nim raper Avi, który udzielił się w utworze „Ja to znam”.

Uczestnictwo Krystiana w telewizyjnym show zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez widzów. Ochman nazywany został objawieniem i fenomenem, a jego pierwszy autorski utwór „Światłocienie” typowany był jako jeden z najlepszych debiutanckich singli laureatów „The Voice of Poland”. Piosenka zanotowała aż 300 tys. streamów w tydzień i zadebiutowała na Top 200 Spotify. Singiel osiągnął status złotej płyty.

Od czasu wiktorii w The Voice of Poland zaczęło się szaleństwo medialne, wywiady, wizyty w zakładach pracy, szkołach i wszelkich programach rozrywkowych. Padały najczęściej te same pytania o dziadka, o USA, o ulubione książki, filmy, muzykę, szkołę.

Wracając do twórczości Ochmana juniora 2 (pierwszym Ochmanem juniorem jest tata, Maciej). Drugi singiel „Wielkie tytuły” został numerem jeden na karcie na czasie (KNC) YouTube. Również na KNC znalazły się kolejne cztery single z teledyskami. Ochman jako pierwszy polski wokalista wziął udział w programie The Circle Sessions, gdzie zaprezentował na żywo dwa utwory „Lights In The Dark” oraz „Ten sam ja”.

Krystian Ochman urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych, niedaleko Waszyngtonu. Jego rodzice wyjechali do Stanów na studia i do pracy jeszcze w czasach PRL-u. Jak mówią legendy, przełomowym momentem w życiu Krystiana było zagranie roli księcia w licealnym przedstawieniu. Gdy jego dziadek czyli Wiesław Ochman wysłuchał występu wnuka, miał zasugerować mu podjęcie studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach. Trochę czasu minęło, i finalnie Krystian “wylądował” na studiach w Katowicach.

Obok zdolności wokalnych, Krystian jest również instrumentalistą. Gra na fortepianie i trąbce oraz aktywnie uczestniczy w procesie twórczym podczas produkcji swojego materiału muzycznego.

Debiutancka płyta Krystiana Ochmana to jedna z ciekawszych pozycji w kategorii muzyki pop w ostatnim czasie. Wielkie “wow” wywołał utwór Krystiana poza Polską. Popularni zagraniczni youtuberzy dostali do obejrzenia klip “River” z prośbą o ocenę. Ich opinie mają ponoć znaczenie i są swego rodzaju wyrocznią. Jaka była ich reakcja? Oddajmy zatem głos popularnym youtuberom.

“O! Krystian również napisał ten utwór – kocham to! Muszę dać głośniej, on śpiewa bardzo dobrze. Utwór jest świetny, sprawia, że dosłownie czuję się dobrze. Leczy mój niepokój, moją depresję – sprawia, że czuję się wygodnie, to jest to słowo. To jest bardzo ważne, jeśli chcesz zagłosować na jakiś utwór, musisz czuć się z tym komfortowo. Krystian Ochman śpiewa perfekcyjnie”

“Jestem pewna, że ta piosenka spodoba mi się zdecydowanie bardziej niż utwór Rafała z poprzedniego roku. Kocham tę melodię i efekt bębnów. O, uderza również w wysokie tony! Utwór jest troszeczkę melancholijny. Ma piękny głos, bardzo podoba mi się ta piosenka. Podoba mi się, że jest tam pianino, lubię ten dramatyczny efekt bębnów, uwielbiam skrzypaczki. Krystian ma niesamowity głos”.

“Już od samego początku „River” brzmi na piękny utwór. Bardzo zapadający w pamięć. Uuu, ten głos! Ludzie, mam gęsią skórkę. Mamy bębny, mamy bit, który wchodzi. Do tego Krystian Ochman świetnie wygląda. Te chórki, czuję zwycięstwo! To brzmi pięknie. Boże, to tak jakby zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że jest się częścią tego występu. To niesamowite. Jego głos jest niezwykły. Usłyszcie tę moc, kiedy wchodzą chórki, a do tego ma świetny falset! Polsko, zrobiłaś to! Wreszcie wysyłacie coś, co może potencjalnie wygrać Eurowizję!”

“Wow, on ma operowy głos! Jak on to robi?! Jak świetny jest ten utwór, porównując do poprzedniego roku. Bądźmy szczerzy. Mamy tutaj inny poziom, Polska wraca do gry. Jego głos jest cudowny, uwielbiam melodię tej piosenki, bębny, skrzypce. To wszystko razem brzmi wspaniale. Jestem przekonana, że to stuprocentowy awans do finału. To jest jakość! To perfekcyjny utwór”.

“Krystian, kocham twój głos, jestem podekscytowana. Już mam gęsią skórkę. Kiedy otwiera buzię, możecie usłyszeć i zauważyć, jak czysto brzmi jego głos. Krystian ma wspaniałą wymowę i świetny angielski, za co bardzo go cenię. Wspaniale przekazuje emocje. On zasługuje na to, aby wygrać. Przepiękny falset od tak młodego człowieka. Zakochałam się w jego głosie. Przepraszam, ale nie umiem powstrzymać łez. Czekam, aż zobaczę Polskę na podium na Eurowizji. On na to zasługuje”.

Po wygranej w preselekcjach do Eurowizji 2022 Ochman napisał na Facebooku: Wiedziałem, że mam najlepszych fanów na świecie. Chciałbym Wam podziękować z całego serca za każdy SMS, za słowa wsparcia, za wszystko. Śpiewam nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla Was.

Czy Krystian dopłynie do zwycięstwa w Turynie, dowiemy się w sobotę, 14 maja podczas finału w Turynie. Oby tak się stało.

Jak szanse Polaka widzą bukmacherzy? Eksperci STS, największej firmy bukmacherskiej w Polsce, są niemal w 100% pewni, że reprezentant Polski zakwalifikuje się do wielkiego finału. Kurs na takie wydarzenie wynosi zaledwie 1.01*, co oznacza, że obstawiając takie wydarzenie, wiele nie wygramy. Zyskać mogą z kolei pesymiści, wieszczący porażkę Polaka. Kurs na to, że Ochman nie wystąpi podczas sobotniego konkursu wynosi aż 11.00, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 968 zł (po odjęciu 12% podatku od gier).

Co więcej, polski wokalista jest także jednym z faworytów do triumfu w wielkim finale. Kurs na to, że Krystian Ochman zostanie sklasyfikowany w pierwszej “dziesiątce”, wynosi 1.50. Na to, że zajmie miejsce na podium 5.00. Najwięcej zyskać można, stawiając na jego zwycięstwo - 2200 zł za każde postawione 100 (kurs 25.00).

Tegorocznym faworytem do zwycięstwa w całym konkursie jest Ukraina. Kurs na zwycięstwo naszego wschodniego sąsiada to 1.80. Największe szanse na triumf mają jeszcze Włochy (kurs 5.50) oraz Szwecja (kurs 6.50).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Sony

Sony Xr-55X90S

4 249,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung QE75Q77B

6 495,00 zł

kup najtaniej

Samsung

Samsung UE50AU7192

1 999,00 zł

kup najtaniej

Sony

Sony KD-32W800

1 359,00 zł

kup najtaniej

Thomson

Thomson 43UG6300

1 170,00 zł

kup najtaniej

Philips

PHILIPS 65PUS7556

2 577,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krystian Ochman. Czy wygra konkurs Eurowizja 2022? Ma wszelkie szanse na zwycięstwo [ZDJĘCIA, WIDEO] - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany
Dodaj ogłoszenie