Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KRUK maluje słupki, pnie, bramy, kamienie i inne szpetne elementy miasta. Daje im kolor i drugie życie [ZDJĘCIA]

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
fb KRUK, Anna Odrowska
Od 2012 r. w Pabianicach zaczęły pojawiać się tajemnicze malunki, na których zawsze znajdował się czarny kruk. Na kolorowo pomalowane były m.in. kamienie czy stare słupy. Pabianiczanie zastanawiali się, kim jest tajemniczy artysta, który upiększa najbrzydsze elementy miejskiej przestrzeni.

Ale on wcale się nie ukrywał. Dziś Adam Wirski „KRUK” ma na swoim koncie około 150 malunków, w tym ogromne murale. Miłość do sztuki zaszczepili w nim rodzice - tata malował obrazy techniką olejną, mama jest dekoratorką.

Koloruje rodzinne miasto

Szczególnym sentymentem KRUK darzy swoje najmniejsze dzieła sztuki powstające w rodzinnym mieście - Pabianicach.
- Moje małe prace street artowe to coś jak prace Banksy’ego  czy Invader’a, ale tworzone za dnia i bez ukrywania tożsamości. Mają w sobie element zaskoczenia. To wcześniej upatrzone pnie drzew, stalowe rurki, betonowe słupki czy metalowe skrzynki, wszystkie opuszczone, zaniedbane, zapomniane. Dokładnie je oglądam, mierzę, żeby przygotować szablony. Pakuję plecak z farbami i ruszam w miasto. Nikt nic o moich zamiarach nie wie, a jeśli ma fart, to mnie spotyka podczas realizacji. Często przechodnie zatrzymują się, żeby porozmawiać. Mają dobrą zabawę, gdy natykają się na nowe arty spod mojej ręki - opowiada Adam Wirski.
Zdarza się, że ktoś go zaczepia i mówi, że widział np. pomalowaną skrzynkę elektryczną na os. Bugaj. A wtedy KRUK odpowiada „ma już przecież trzy tygodnie”.
- Takich historii jest pełno. To jest właśnie czar i magia małych street artów, których muszę przyznać bardzo mi brakuje z racji dużego obciążenia zleceniami komercyjnymi - dodaje artysta.
Jedno małe dzieło tworzy dzień lub dwa.
-Zawsze dostrzegam te małe elementy miejskiej infrastruktury, które odstają od reszty i często szpecą. Nikt ich jednak nie usuwa, więc postanowiłem dawać im drugie życie. Na te najmniejsze street arty nigdy nie miałem oficjalnej zgody i każdy realizowałem, można powiedzieć, nielegalnie...- zdradza KRUK.

Mural za muralem

Na większe dzieła, czyli murale, zawsze uzyskuje zgodę od właścicieli budynków. Artysta ma na swoim koncie współpracę z wieloma instytucjami czy prywatnymi klientami. Bierze udział w projektach m.in. działających na terenie Pabianic organizacji - ostatnio z wolontariuszamiAgrafki stworzył mural „Jesteś nieodłącznym elementem”, którego przesłaniem było poszanowanie wspólnego dobra. W Pabianicach jest też jego „Mural Marzeń”, na którym pabianiczanie zapisać mogą swoje marzenia. U zbiegu ulic Szkolnej i Traugutta niedawno namalował mural przedstawiający jelenia i sowę symbolizujący dualizm życia, a w 2016 r. liczący 120 m kw. mural z kapralem niedźwiedziem Wojtkiem, który napawa go dumą. Znajduje się na ścianie kamienicy przy ul.Warszawskiej. Z okazji Święta Flagi stworzył razem z dziećmi i młodzieżą mającą 100 metrów długości flagę - powstała na foli rozciągniętej na bulwarze im. Kruschego. Z okazjiDnia Dziecka - namalował wioskę smerfów na Lewitynie.
Adam Wirski założył fundację „Kształt Koloru”, prowadzi warsztaty malarskie. Ma głowę pełną pomysłów i zawsze za mało czasu na realizację ich wszystkich.

A prywatnie...

- Zacząłem obecnie największy projekt swojego życia - rodzinę. Wraz z żoną spodziewamy się dziecka. Staram się też poświęcać czas znajomym, którzy nie pozwalają się mi zapętlić w konsumpcyjnym biegu szczurów, do którego zawsze było mi daleko. Po prostu żyję swoim życiem z uśmiechem na twarzy - puentuje KRUK.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany