MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Królik miniaturka – stwórz mu bezpieczny dom

Materiał Partnera

Niektórzy uważają króliki za mało wymagające zwierzęta. Jednak tak samo jak każde inne stworzenie w domu, królik też wymaga stałej opieki, a jego posiadacze powinni być odpowiedzialni. I nie możemy zapomnieć o tym, że żywa istota to nie zabawka. Jak się zaopiekować tym małym futrzakiem?

Klatka dla królika z wyposażeniem

Początkujący "królikarze" nie wiedzą, jakie sprzęty i produkty kupić królikowi, albo jak zaaranżować jego klatkę. Klatka królicza (zobacz przykładowe klatki w różnych rozmiarach na krakvet.pl) powinna mieć ponad 100 cm, a w niej powinny znajdować się: poidełko, paśnik, miseczki na jedzenie suche i mokre, sianko, żwirek, kuweta.

Jeśli zdecydujemy się na posiadanie królika w naszym domu lub mieszkaniu, musimy zastanowić się, czy sprostamy jego potrzebom i poświęcimy mu wystarczająco dużo uwagi i czasu. Oprócz zapewnienia mu bezpiecznego domku, powinniśmy też czasami pozwolić mu wyjść poza klatkę. Jeśli trzymamy królika zawsze w zamknięciu, to będzie się on męczył. Co gorsze, takie ograniczenia, nie pozwolą mu na wyprostowanie łapek, przez co może mieć on problemy z kręgosłupem. Musimy zapewnić mu wystarczająco dużo swobody, aby mógł się wybawić i wyskakać. Zanim jednak wypuścimy go z klatki, powinniśmy go do niej powoli przyzwyczaić. Jak to zrobić?

klatka dla królika z wyposażeniem

Jak powinna wyglądać klatka dla królika?

Zanim wybierzemy królika i przetransportujemy go do naszego domu, musimy mieć dla niego odpowiednią klatkę. Gdy już przygotujemy królikowi odpowiednie warunki do życia, powinniśmy go zostawić w klatce, aby mógł się w niej zaaklimatyzować. Nie możemy zachowywać się przy nim zbyt gwałtownie, ponieważ możemy go tym przestraszyć. Dobrym sposobem, będzie mówienie do zwierzątka - dzięki temu będzie on poznawać nasz głos; przybliżanie ręki do klatki, tak aby oswoił się też z naszym dotykiem i zapachem. Dopiero po jakimś czasie, możemy królika wypuścić na zewnątrz, aby poznał najbliższe otoczenie. Przyzwyczajenie futrzaka do siebie i do nowego domu może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość.

Klatka dla królika - jak ją przygotować?

Gdy umyjemy i osuszymy klatkę, powinniśmy ją wyłożyć papierem lub gazetami, które pochłoną nadmiar wilgoci. Później nakładamy sianko, wstawiamy domek, zabawki i pozostałe akcesoria. Powinniśmy stale wymieniać im sianko oraz pilnować czy króliki mają dopływ wody z poidełka, pełną miseczkę jedzenia, czystą kuwetkę. Ważnym elementem jest paśnik, czyli karmidło. Montuje się go na specjalnych uchwytach, tak aby królik miał do niego łatwy dostęp. W sklepach zoologicznych znajdziemy karmidła, posiadające specjalny dozownik, dzięki któremu królik pobiera tyle paszy, ile w danej chwili potrzebuje.

Klatka dla królika – rozmiar

Klatkę dla królika musimy dopasować do konkretnego gatunku. Zazwyczaj wystarczy nam klatka na 100 cm dla króliczków krótkowłosych, z kolei większe futrzaki, będą potrzebowały klatki mierzącej ponad 120 cm.

Złym pomysłem jest kupowanie klatek z plastiku z kratą u góry. Królik musi mieć komfortowe wejście i wyjście. Poza tym łatwiej będzie nam dostarczać mu jedzenia i dbać o jego czystość, gdy klatka będzie wygodna w użyciu.

Jak powinna wyglądać klatka dla królika?

Właściciele królików często kupują za małe klatki, ponieważ sugerują się wielkością królika w chwili zakupu. Często zapominają o fakcie, że królik będzie jeszcze rosnąć. Dlatego najlepiej jest od razu wybrać większy model. Możemy też wybrać klatki w formie akwarium, ale te są niebezpieczne z tego względu, że powietrze w nich nieprawidłowo cyrkuluje i naszemu króliczkowi może zabraknąć tlenu.

Podsumowanie

Osoba, która zdecyduje się na posiadanie królika musi mieć na uwadze fakt, że króliczek nie może znajdować się cały czas w klatce. Jak każdemu ruchliwemu zwierzątku, przyda mu się trochę ćwiczeń i zabaw poza klatką. Jednak najważniejsze, żeby miał swój azyl, do którego może wrócić, aby się zrelaksować, pospać, zjeść, załatwić swoje potrzeby.

Najważniejsze rzeczy w króliczym domku to: paśnik, miseczka, poidełko, sianko i oczywiście kuwetka. Powinniśmy je ułożyć w taki sposób, aby nie przeszkadzały naszemu królikowi w codziennym funkcjonowaniu. Obserwując chomika, możemy zauważyć, z której strony mu się najlepiej śpi, gdzie najchętniej je i wtedy zaaranżować mu klatkę, tak aby czuł się w niej dobrze i bezpiecznie.

Artykuł opracowany w konsultacji z firmą KrakVet, znaną w Europie pod marką Zoofast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany