reklama

Kredyt był zabezpieczony polisą na wypadek nieszczęścia. Ubezpieczyciel nie chciał jej zrealizować

(KZ)Zaktualizowano 
AIP
Małżonkowie pożyczyli 250 tys. zł. Należność zabezpieczyli polisą ubezpieczającą kredyt. Wkrótce mężczyzna poważnie zachorował, a potem zmarł.

Łódzkie małżeństwo wzięło 250 tys. kredytu z banku. Jednocześnie zawarli umowę ubezpieczenia tego kredytu. W przypadku gdyby doszło do trwałej niezdolności do pracy lub śmierci jednego z nich, kwota polisy miała zostać wypłacona bankowi, który udzielił kredytu. Umowa obejmowała ochronę dla każdego z nich po połowie pożyczki.

Początkowo umowa kredytu była spłacana przez małżonków regularnie. Po roku mąż trafił do szpitala z poważną chorobą krążenia. ZUS stwierdził u niego całkowitą niezdolność do pracy. Schorzenia z powodu których została ustalona całkowita niezdolność do pracy miały charakter przewlekły i postępujący. Zmarł po czterech latach od wzięcia kredytu z długami zostawiając żonę i ich nieletnia córkę.

Już po zachorowaniu mężczyzny, mażonkowie mieli problemy ze spłatą rat. Wówczas bank wypowiedział im umowę. Dług wynosił wówczas 299 tys. złotych.

Tymczasem już na początku choroby, po orzeczeniu o jego niezdolności do pracy, mężczyzna wystąpił do ubezpieczyciela o wypłatę świadczenia na rzecz banku - wierzyciela. Ubezpieczyciel odmówił tłumacząc to brakami w dokumentacji chorego.

Kolejny wniosek o wypłatę złożyła już wdowa. Znowu jej odmówiono, więc wystąpiła z pozwem do sądu. Sądu Apelacyjny w Łodzi stwierdził, że wydane przez ZUS orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy jej męża spełniało wszystkie wymagane warunki. Ubezpieczyciel zaś twierdził, że wymagane jest także orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Sąd ustalił, że okresie zawarcie umowy, takich orzeczeń ZUS nie wydawał, a zatem taki zapis nie ma mocy prawnej. Sąd Apelacyjny wyliczył, na podstawie dokumentów bankowych, że z tytułu ubezpieczenia należy się tylko 137 tys. zł i taką kwotę zasądził na rzecz banku.

Od 11 listopada Polacy będą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wiz

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie