Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 17godz.
  • 10min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Kraków. Ostatnia droga kardynała Macharskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Joanna Dolna
Joanna Dolna
Dzisiaj o godzinie 11 odbędzie się uroczysty pogrzeb byłego metropolity krakowskiego. W czwartek mieszkańcy miasta podziękowali kardynałowi Franciszkowi za długoletnią obecność w życiu Krakowa uczestnictwem we mszy świętej w bazylice Franciszkanów. Potem towarzyszeniem w ostatniej drodze z Franciszkańskiej na Wawelskie Wzgórze .

Joanna Dolna

Tłum wiernych gromadził się w bazylice Franciszkanów i przed świątynią już na długo przed rozpoczęciem nabożeństwa. O godz. 17 zaczęła się msza święta pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Akademicki Chór Organum, Chór Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Archidiecezjalna Szkoła Muzyczna, której patronem jest zmarły kardynał. Homilię wygłosił kard. Marian Jaworski, arcybiskup senior Archidiecezji Lwowskiej.

Mówił o kapłańskim powołaniu Macharskiego, o tym, że jego rodziną był krakowski kościół. -Poszedł do kapłaństwa i był posłuszny. Przyjmował wszystko, co kościół mu polecił. Całe jego życie cechowało zawołanie "Jezu ufam Tobie". To była jego droga i pełnienie woli Bożej. Nie gromadził dóbr. Można to uznać za dyskretne nawiązanie do jego patrona - św. Franciszka z Asyżu.-mówił.

Przypomniał, że Macharski będąc oddanym służbie kościoła, nie angażował się w politykę. Dla niego liczył się wyłącznie człowiek. Przy tym cechowała go dyskrecja. -Nigdy nie mówił o sobie, o tym, czego dokonał. Nigdy też się nie skarżył, choć pełnił posługę w trudnych czasach. Nigdy nie narzucał swojego zdania. Nieraz wydawał się oszczędny w słowach, co nie oznaczało, że nie słucha-mówił kard. Jaworski w homilii dodając, że cechą Franciszka Macharskiego była wolność i godność-pomimo wielu przeciwności, nie dał się zwyciężyć złu.

Po nabożeństwie ulicą Franciszkańską, placem Wszystkich Świętych i Grodzką przeszedł żałobny kondukt. Towarzyszyła mu wojskowa orkiestra oraz Kompania Reprezentacyjna Straży Pożarnej i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Byli przedstawiciele władz, duchowieństwo, zakony, delegacje wspólnot, uczelni, szkół i wszystkich grup, dla których kardynał Macharski zrobił tak wiele podczas swojego długiego i pracowitego życia.

Trumna została przewieziona na Wawel konnym karawanem i ustawiona w prezbiterium. Przy wejściu do katedry kardynała żegnali muzyką i śpiewem zakopiańscy górale ze Związku Podhalan. Uroczystości zakończyły się liturgią godzin - modlitwą za zmarłych.

Dzisiaj o godz. 8.30 trumna będzie wyprowadzona z katedry na dziedziniec po południowej stronie świątyni. Pogrzeb rozpocznie się o 11. Mszę odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Franciszek Macharski zostanie pochowany w krypcie biskupów krakowskich pod ołtarzem św. Stanisława.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ostatnia droga kardynała Macharskiego [ZDJĘCIA, WIDEO] - Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

11

11

szukaj na fb: k.z ns.zz so.lidarn.osc org.ani.stów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4 o I PUSZCZONYMI KROPKAMI między literami).

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

11

11

11

szukaj na fb: k.z ns.zz so.lidarn.osc org.ani.stów (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4 o I PUSZCZONYMI KROPKAMI między literami).

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

11

k
krakuska

Szanuję tego człowieka przez duże C i słuszne jest, że spocznie na Wawelu

O
OK

Wyszedłeś zwyczajnie, tzn. źle.
Wyszła z ciebie tępa hejterska wesz.

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Kraków. Ostatnia droga kardynała Macharskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

P
PORZĄDNYCH WATYKAŃCZYKÓW

JAK NA FUNKCJONARIUSZA KLERU KATOLICKIEGO BYŁ OK CZŁOWIEKIEM

k
ksiądz nawet dobry

JAK NA KLER KATOLSKI TO BYŁ PORZĄDNY FUNKCJONARIUSZ

Dodaj ogłoszenie