Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz jak po bombardowaniu... Elektrownia EC2 przyciąga miłośników fotografii i złomiarzy ZDJĘCIA

Lila Sayed
Lila Sayed
Częściowo wyburzona elektrownia wygląda  jak  po bombardowaniu...Czytaj więcej i zobacz zdjęcia na kolejnych kartach
Częściowo wyburzona elektrownia wygląda jak po bombardowaniu...Czytaj więcej i zobacz zdjęcia na kolejnych kartach Mateusz Kuligowski
Częściowo wyburzona elektrownia wygląda jak po bombardowaniu...

Taki krajobraz przyciąga jednak miłośników fotografii, których na jej rozległym terenie (20 hektarów) można spotkać niemal codziennie.

- Wyglądem przypomina krajobraz z filmów wojennych. To świetna sceneria do fotografowania. Z piętra tego budynku widać panoramę Łodzi - mówi pan Wojciech i wskazuje rozpadający się budynek elektrowni. Pan Wojciech, podobnie jak złomiarze i miejscowi miłośnicy mocnych trunków, których spotkaliśmy na terenach EC2, wszedł na ten teren przez dziurę w płocie...

- Tu jest tyle wartościowych kabli, że w godzinę zarobiłem 320 złotych - zdradził nam jeden ze spotkanych przy ul. Felsztyńskiego złomiarzy.

Rozbiórkę elektrowni EC2 rozpoczął jej właściciel, firma Hakamore, w lutym tego roku. Ponieważ działał bez zgody konserwatora zabytków (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zabiegał o wpisanie obiektu do rejestru zabytków), wyburzanie wstrzymano.

-Z pięćdziesięciu obiektów oddanych do użytku przetrwało zaledwie kilka. Zniekształcenia wnętrz budynku głównego, rozbiórka rozdzielni, demontaż elektrofiltrów oraz niejednorodna kolorystyka budynków stały się podstawą do objęcia zespołu ścisłą ochroną konserwatorską - informuje Aleksandra Stępień, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Łodzi. - Zakresem wpisu do rejestru zabytków jest ujęty budynek administracyjny, budynek portierni z przejazdem bramowym i główną bramą, budynek główny elektrociepłowni, budynek socjalno-dyrekcyjny oraz nieruchomość gruntowa usytuowana przy ul. Wróblewskiego 26.

Elektrociepłownia EC2, mieszcząca się przy ul. Wróblewskiego 26, jest pierwszą z trzech elektrociepłowni zbudowanych w Łodzi po II wojnie światowej. Budowa trwała 5 lat i została zakończona w 1960 roku. Przez ponad 50 lat zaopatrywała w ciepło i energię osiedla Retkinia oraz Karolew. W 2012 roku zaczęto jej wygaszanie, trzy lata później była już nieczynna.

Jej ówczesny właściciel, Veolia, wystawiła elektrownię na sprzedaż. Nabywcą była firma Hakamore, która zapowiedziała adaptację tych terenów pod m.in. biurowce i budownictwo mieszkaniowe.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany