Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraje UE niezgodne ws. zakazu importu ropy z Rosji. Polska ostro skrytykowała Węgry, Słowację i Czechy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Polska ostro skrytykowała Węgry, Słowację i Czechy za szukanie wyłączeń i podkreślała, że tylko natychmiastowe i pełne embargo na wszystkie surowce energetyczne może skutecznie ograniczyć możliwości finansowania wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.
Polska ostro skrytykowała Węgry, Słowację i Czechy za szukanie wyłączeń i podkreślała, że tylko natychmiastowe i pełne embargo na wszystkie surowce energetyczne może skutecznie ograniczyć możliwości finansowania wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie. pixabay.com
Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej spotykają się po raz kolejny w Brukseli, by osiągnąć porozumienie ws. szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Piątkowa, kilkugodzinna narada, nie przyniosła rezultatów i odbywała się – jak informuje Polskie Radio – w napiętej atmosferze. Polska ostro skrytykowała Węgry, Słowację i Czechy za szukanie wyłączeń.

Kością niezgody są okresy przejściowe dotyczące embarga na import ropy z Rosji, które ma wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy. Wyłączenia domagały się Węgry, Słowacja i Czechy. Kraje tłumaczą to zbytnim uzależnieniem od rosyjskich dostaw.

Najnowsza propozycja przewiduje, że Węgry i Słowacja będą mogły kupować ropę dłużej, do końca 2024 roku, a Czechy do połowy 2024. Ale i to nie zadowoliło głównie Węgier.

Po drugiej stronie jest m.in. Polska, która jest przeciwna okresom przejściowym i domaga się też embarga na import gazu.

Na piątkowym spotkaniu ambasadorów Polska ostro skrytykowała Węgry, Słowację i Czechy za szukanie wyłączeń i podkreślała, że tylko natychmiastowe i pełne embargo na wszystkie surowce energetyczne może skutecznie ograniczyć możliwości finansowania wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.

Irlandia z kolei krytykowała Cypr i Maltę za próbę łagodzenia sankcji dotyczących dostaw ropy drogą morską.

W piątek Reuters informował, że Komisja Europejska zaproponowała zmiany w planowanym embargu na rosyjską ropę w celu pozyskania niechętnych państw. Poprawiona propozycja, którą wysłannicy UE omawiali na spotkaniu w piątek rano, obejmuje zaoferowanie Węgrom, Słowacji i Czechom więcej czasu na dostosowanie się do embarga i pomoc w modernizacji własnej infrastruktury naftowej.

Premier Węgier Viktor Orban ocenił, że „propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę”. Wcześniej premier Węgier skierował list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym napisał, że „przyjęcie planowanego szóstego pakietu sankcji unijnych przeciw Rosji byłoby historyczną klęską”.

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew pochwalił premiera Węgier Viktora Orbana za odmowę poparcia unijnego embarga na dostawy rosyjskiej energii.

Polskie Radio 24, reuters.com, polskatimes.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany