Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kradną rowery na potęgę! Przeczytaj, jak je przed tym uchronić?

(em)
Ten skradziony rower udało się policji odzyskać.
Ten skradziony rower udało się policji odzyskać. Policja
Złodzieje, którzy z wieżowca przy ul. Józefa skradli dwa rowery, zagrozili nożem mężczyźnie, który chciał odzyskać swoją własność. Udało się im uciec. Na szczęście amatorami cudzego mienia na ul. Nowogrodzkiej zainteresował się policyjny patrol.

- Przestępcy na widok mundurowych porzucili łup i zaczęli uciekać pozbywając się przedmiotów świadczących o ich winie. Wyrzucili m.in. składany nóż i nożyce do cięcia metalu. Po krótkim pościgu policjanci zatrzymali 19-latka i 28-latka - mówi podkom. Adam Kolasa z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Mężczyźni są dobrze znani policji z przestępczej działalności. Starszemu z nich, który dopuścił się pkradzieży w warunkach recydywy, grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Jego kompan może spędzić za kratkami do 10 lat .
Rower jest łakomym kąskiem dla złodzieja. W tym roku zgłoszono już policji 166 przypadków kradzieży jednośladów. Najwięcej w kwietniu i maju. W ubiegłym roku funkcjonariusze odnotowali prawie 1000 kradzieży. Przestępcy zabierają rowery sprzed sklepów, z klatek schodowych, balkonów, piwnic, garaży. Zdarzają się nawet przypadki kradzieży z podziemnych boksów. Wcześniej zazwyczaj złodzieje obserwują swoją ofiarę i miejsce, w którym zamierzają dokonać kradzieży. Do pokonania zabezpieczeń używają nożyc do cięcia metalu. Ostatnio policjanci i zajmujący się przestępczością przeciwko mieniu zajmowali się analizą włamań do samochodów i boksów znajdujących się w podziemnych garażach w blokach przy ulicach Karolewskiej, Żeligowskiego i Kopernika. Na gorącym uczynku zatrzymali 34-latka, który z tych przestępstw uczynił sobie stałe źródło dochodów. Funkcjonariusze znaleźli przy nim narzędzia służące do włamań, m.in. nożyce do ciecia metalu. 34-latek przyznał się do włamań do samochodów stojących w podziemnych boksach. Jego łupem padły laptopy, tablety, radioodtwarzacze, cb radia i rowery.

Jak z chronić rower przed kradzieżą?
Policyjni spece radzą, aby kupując rower używany, porównać jego numery fabryczne (są wybite na ramie), z podanymi w karcie gwarancyjnej. Daje to pewność, że nie kupimy roweru kradzionego. Jeżeli podejrzenia budzi niska cena, rozsądnie jest zrezygnować z zakupu. Rowery oferowane za pół darmo przeważnie są kradzione. W razie wątpliwości można również, znając numery fabryczne roweru, sprawdzić czy nie jest kradziony w najbliższym komisariacie policji.
Decydując się na kupno roweru z drugiej ręki, który nie posiada karty gwarancyjnej, należy odnotować jego numery fabryczne oraz dane sprzedawcy. Mogą okazać się potrzebne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży.
Dobrym sposobem na rozpoznanie swojego roweru, gdyby padł łupem złodzieja, jest przemalowanie fragmentu jego ramy. W rowerze, który nie posiada znaków fabrycznych, można je wykonać w warsztacie mechanicznym. Można też na ramie wybijć swój numer PESEL. Drogi rower dobrze jest zaopatrzyć w tzw. tajnopisy. Są to specjalne znaki widoczne w promieniach ultrafioletowych. Można je nanieść w warsztatach wykonujących zabezpieczenia samochodowe.
Zostawiając rower np. przed sklepem, powinniśmy go przypiąć do trwałego elementu budynku solidnym łańcuchem i kłódką. Zawsze łańcuch przekładamy przez ramę roweru i tylne koło. Nie należy przekładać go przez przednie koło. Można je szybko odkręcić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany