Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kościół pw. Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach dostał od miasta 18 tys. zł dotacji na prace konserwatorskie

Karolina Brózda
Karolina Brózda
Grzegorz Kozieł
Prace mają polegać na kontynuowaniu remontu elewacji kościoła – ściany południowej oraz wschodniej prezbiterium wraz z przyporami.

Zakres prac obejmuje usunięcie i odsłonięcie zabytkowego wątku ceglanego, oczyszczenie, impregnację i uzupełnienie lica cegły oraz prace konserwatorskie w obrębie elewacji prezbiterium – ściany wschodniej i południowej wraz z przyporami od strony południowej i północnej.

Przewidywany koszt wynosi blisko 230 tys. zł, z których miasto da wspomniane 18 tys. zł, 210 tys. zł to dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a niecały 1 tys. zł to środki własne parafii. Umowa dotycząca dotacji jest konsekwencją wniosku, w którym Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia św. Krzyża w Brzezinach zwróciła się z prośbą o przyznanie dotacji oraz stanowi realizację uchwały Rady Miasta z 28 maja br. udzielającej dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Remont konserwatorski elewacji kościoła farnego jest prowadzony sukcesywnie od 2011 roku. Polega na zabezpieczeniu przeciwwilogotnościowym fundamentów kościoła, odprowadzeniu wód opadowych oraz wykonaniu izolacji pionowej w obrębie elewacji. Ściany były mocno zawilgocone, dlatego w 2018 i 2019 roku przeprowadzono prace konserwatorskie elewacji kościoła od strony zachodniej i południowej, polegające na usunięciu wtórnie zastosowanych tynków, które zaburzają właściwy odbiór zabytkowej bryły kościoła. Usunięte dotychczas tynki odsłoniły historyczne wątki i ukazały przekształcenia architektoniczne, jakim poddawany był obiekt na przestrzeni wieków.

Przewidywany termin zakończenia tegorocznych prac to połowa listopada br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany