MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia koronowirusem w Polsce. Pacjent wrócił z Niemiec, czuje się lepiej 5.03.2020

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Koronawirus w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek w Łodzi
Koronawirus w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek w Łodzi
Koronawirus w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce potwierdził 4 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zarażony jest mężczyzna w średnim wieku, który niedawno autokarem wrócił z Niemiec. Pacjent przebywa w szpitalu w Zielonej Górze i czuje się dobrze. W szpitalu spędzi 7 - 10 dni. 5.03.2020

Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia koronowirusem 5.03.20

Pacjent będzie w szpitalu 7 - 10 dni. Później zostaną przeprowadzone badania. Jeśli nie wykażą obecności koronawirusa, mężczyzna zostanie wypisany do domu.
Informacje o koronawirusie środa 4 marca
-Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy dodatnie wyniki pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. - To pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze, czuje się dobrze - dodał. Minister nie chce podać wiek pacjenta. Powiedział jedynie, że zarażony mężczyzna nie jest seniorem. Obecnie z podejrzeniem wirusa w polskich szpitalach przebywa 60 osób. Ponad 500 poddanych jest kwarantannie

Koronawirus jest juz w 70 krajach (ostatnio dotarł do Portugalii i Czech). W Polsce przeprowadzono 560 testów na zarażenie koronawirusem. Jeden wyszedł dodatnio. Pacjent został hospitalizowany. Jego rodzina i osoby, z którymi przebywał poddane zostały kwarantannie.

Autokar firmy "Sindbad", którym z Niemiec powrócił pacjent "zero", skończył trasę w niedzielę koło południa w Gdańsku. Z mężczyzną podróżowało 11 osób, które mieszkają na Pomorzu - ośmiu pasażerów, dwóch kierowców i pilotka. Osoby, z którymi udało się skontaktować Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, zostały poddane kwarantannie - podaje radio Zet.

Koronawirus opanowuje świat

D0 4 marca wirus omijał Polskę. To dziwne, biorąc pod uwage liczne wycieczki Polaków za granice kraju. Zwłaszcza popularne o tej porze roku są wloskie Alpy. We Wloszech wirus szaleje - w ciagu ostatnich kilku dni zabił klejnych jedenaście osób.

Koronawirus w Polsce? Kobieta z podejrzeniem zarażenia w łódzkim szpitalu

Pierwszy test potwierdził, że kobieta jest zarażona koronawirusem. Dwa następne dały wynik ujemny. Powtórzono badanie. Z Warszawy do Łodzi pacjentka łódzkiego szpitala przyjechała pociągiem.
25-letnia kobieta miesiąc spędziła w Tajlandii. Już tam źle się czuła. Miała objawy paragrypowe z silnymi dusznościami. Przyjmowała antybiotyki. Do Polski przyleciała w sobotę. Z lotniska do Łodzi przyjechała pociągiem. Sama zgłosiła się do szpital im. Biegańskiego. Wykonany test potwierdził, że jest zarażona koronawirusem. Kobieta przebywa w szpitalu. Miała już wykonany kolejny test. Bada go Państwowy Zakład Higieny. Teraz lekarze czekają na wynik badania diagnostycznego.

Zakażenie koronawirusem u pacjentki hospitalizowanej w szpitalu im. Biegańskiego nieoficjalnie potwierdzają nam dwa źródła. W Łodzi wszystkie placówki poza Urzędem Wojewódzkim, a dokładnie rzecznikiem wojewody, mają bezwzględny zakaz informowania o koronawirusie.

U pacjentki, która wróciła z Tajlandii zbadane zostały 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. W tej chwili próbki są w drodze do Warszawy, gdzie wynik zostanie ostatecznie potwierdzony. - informuje Radio Łódź.

Koronawirus w Polsce? Stanowisko ministerstwa

Ministerstwo Zdrowia dementuje informację o tym, że pacjentka hospitalizowana w Biegańskim jest zakażona.

Próbki pobrane od łodzianki były i są badane w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Wynik kolejnego testu, któremu została poddana 25-latka, będzie znany za 3 dni.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce? 27.02.20

Kobieta jest w stanie ogólnym dobrym. Inspekcja sanitarna bada, z iloma osobami miała kontakt. Będzie podejmować decyzję o poddaniu ich testom na obecność koronawirusa i poddaniu ich kwarantannie.

NFZ uruchomiła infolinię, pod którą można uzyskać potrzebne informacje o koronawirusie. To nr tel. 800 190 590.

Łódzkie lotnisko poinformowało w czwartek, że jest gotowe na ewentualne przyjęcie pasażerów z podejrzeniem zakażenia.
-Przestrzegamy zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego: wywiesiliśmy informacje dla pasażerów, przygotowaliśmy formularze w językach polskim, angielskim i chińskim dla współpasażerów osoby z podejrzeniem zarażenia - głosi komunikat portu.

Koronawirus - jak sprawdzić, czy jestem zarażony?

Każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu a także do północnej części Włoch jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien:
bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus - co to za wirus?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które pierwszy raz wykryte zostały w latach 60-tych XX wieku. Około 10-15% przypadków przeziębień jest wywoływanych przez te właśnie wirusy, są one zatem powszechne i dobrze znane. Jak to jednak w przyrodzie bywa wirusy potrafią mutować, powstaje wtedy nowy szczep, czasem mniej, a czasem bardziej groźny dla człowieka – tak jest w przypadku nowego koronawirusa zidentyfikowanego pod koniec 2019 roku w Wuhan w Chinach. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, ale może również dawać silne objawy, a jak wiemy, również prowadzić do zgonu. Infekcja SARS-CoV-2, bo tak nazwano nowego wirusa, może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.

Jak możemy się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń. Najlepiej jeśli tylko jest to możliwe należy unikać kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z ich wydalinami i odchodami, a na pewno po każdym kontakcie należy dokładnie umyć ręce. Zwracać uwagę na to aby rękoma nie dotykać oczu, nosa, ust.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany