Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 8 tys. zakażonych. Raport na żywo 18 kwietnia minuta po minucie

DW
Fot. Paweł Relikowski / Polska Press
Raport 18 kwietnia 2020. W Polsce na koronawirusa zachorowały już 8742 osoby, 347 osób zmarło. Niepokojące wieści napływają również ze świata - za nami kolejna tragiczna doba w Stanach Zjednoczonych. Liczba zgonów w Hiszpanii z powodu COVID-19 przekroczyła 20 tysięcy. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem i obiecał wysłać do Chicago polską wojskową misje medyczną. Śledź raport minuta po minucie i bądź na bieżąco.

Koronawirus w Polsce i na świecie. Informacje - 18 kwietnia 2020

łódzkie
 • Zakażonych180 891
  + 43
 • Zmarło5 143
  + 2

9. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+974(2 900 862)
 • Zmarło:+14(75 537)
 • Szczepienia:+34 105(37 073 097)
więcej
Dane zaktualizowano: 23.09.2021, godz. 10:48 źródło: Ministerstwo Zdrowia

22:50

Każdego dnia kierowcy z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej dostarczają szpitalom i instytucjom środki ochrony osobistej i te odkażające, niezbędne do walki z epidemią koronawirusa. Transporty środków medycznych, ochrona południowej granicy oraz wsparcie Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, to tylko niektóre zadania żołnierzy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w walce z pandemią koronawirusa.

22:45

Opolska firma stworzyła mobilny gabinet lekarski, który mógłby być wykorzystywany w walce z koronawirusem do pobierania badań w terenie. W pojeździe utworzono także bezkontaktową kabinę, która byłaby przeznaczona do pobierania próbek. Więcej o mobilnym gabinecie lekarskim - tutaj.

22:35

W amerykańskim stanie Illinois, do którego Polska ma wysłać wojskową misję medyczną - zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy podczas rozmowy z Donaldem Trumpem - wzrost zakażeń koronawirusem spowalnia - podaje CNN, powołując się na dyrektora departamentu zdrowia tego stanu Ngoziego Ezike. Dotychczas w stanie Illinois odnotowano 29 160 pozytywnych przypadków zakażeń koronawirusem i 1 259 zgonów - dodaje CNN.

22:20

W regionie Bliskiego Wschodu Turcja przeskoczyła Iran w statystyce liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19 - informuje CNN. W Turcji potwierdzono już 82 329 przypadków zachorowań. Według najnowszych danych tureckiego ministerstwa zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ogółem 3783 przypadków, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, w którym dzienne wyniki dodatnie oscylowały wokół 4000 - informuje CNN.

22:16

Pracownicy zakładów pogrzebowych skarżą się na brak odpowiednich przepisów, które zapewniałyby im pełną ochronę przed możliwością zakażenia się koronawirusem. Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, w przepisach brakuje np. obowiązku wydzielenia śluz bądź innych pomieszczeń w szpitalach i prosektoriach, umożliwiających przebranie się pracowników zakładów pogrzebowych i pozbycie się zabrudzonych lub zużytych jednorazowych kombinezonów ochronnych i innych środków ochronny osobistej. Przedsiębiorcy pogrzebowi nie otrzymali też żadnych procedur dotyczących odbioru osób zmarłych z domów objętych kwarantanną. Rzecznik zwrócił się do Jarosława Pinkasa, głównego inspektora sanitarnego, aby rozważył wystąpienie do Ministra Zdrowia w celu doprecyzowania przepisów rozporządzenia z 2 kwietnia 2020 r.

21:58

Niedopasowany rozmiar, otwory po bokach, złe zakładanie maseczek - to niektóre błędy, jakie popełniamy nosząc maseczki. Od czwartku obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Przypominamy, jakich błędów przy noszeniu maseczek należy się wystrzegać.

21:50

Przypominamy, że zniesienie niektórych ograniczeń, na przykład otwarcie parków czy lasów, zacznie obowiązywać dopiero od poniedziałku. W niedzielę jeszcze obowiązują zakazy. Oto krótki poradnik, przypominający, na jakich zasadach można w niedzielę wyjść z domu i co się zmieni od poniedziałku.

21:45

Oddział laboratoriów Diagnostyka uruchomił w Krakowie mobilny punkt drive-thru, gdzie będzie można wykonać test na koronawirusa bez wychodzenia z auta. Specjalny namiot stanął już przy Tauron Arenie. Z badania będzie można skorzystać od poniedziałku 20 kwietnia. Centra typu drive-through, polegają na tym, że osoba podejrzewająca u siebie infekcję koronawirusem wjeżdża samochodem do specjalnego namiotu, a następnie pracownik laboratorium przez otwarte okno pobiera od niej wymazy. Do punktu można też przyjść pieszo. Pracownicy medyczni mogą ywkonywać te testy za darmo. Pozostałe chętne osoby muszą zapłacić 584 zł.

21:40

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zapowiedział w sobotę, że poprosi Parlament o przedłużenie po raz trzeci 15-dniowego zakazu poruszania się dla mieszkańców, z wyjątkiem niezbędnych potrzeb - informuje "The Guardian". Ograniczenia mają zostać przedłużone do 15 maja. Hiszpania jest krajem dotkliwie dotkniętym przez epidemię koronawirusa. Liczba zmarłych z powodu zakażenia przekroczyła tam 20 tysięcy.

21:30

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie wzrosła do 158202. Potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 jest już 2 mln 297 tys. 712 - informuje John Hopkins University. Najwięcej zgonów odnotowano w USA - 37659, we Włoszech - 23227, Hiszpanii - 20043, Francji - 19323, Wielkiej Brytanii - 15497.

Tutaj pełne statystyki

21:10

W internecie, za pośrednictwem kanałów Twitter, Facebook czy Amazon Prime, można oglądać koncert gwiazd muzyki pop, które śpiewają dla pracowników służby zdrowia walczących z koronawirusem. Koncert organizuje ruch Global Citizen.

20:40

Kościół na cmentarzu w Bergamo w Lombardii, który służył za kostnicę w czasie szczytu zachorowań i zgonów na koronawirusa, już nie mieści trumien. Burmistrz miasta Giorgi Gori zamieścił na Twitterze zdjęcie wnętrza kościoła. W miejscu, gdzie niedawno stały trumny, dziś leżą kwiaty. Ponad połowa wszystkich ponad 23 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech pochodziła z Lombardii - przypomina "Guardian"

20:08

Zanieczyszczenie powietrza na świecie szkodliwymi gazami i pyłami jest najniższe od wielu lat - informuje Reuters. Z powodu koronawirusa zamknięto wiele fabryk w Azji, zwłaszcza w Chinach i Indiach, a także w USA czy północnych Włoszech. W krajach tych notuje się najniższe od ponad pięciu lat poziomy zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki czy też pyłami PM2. Jest to spowodowane zamrożeniem gospodarki i zamknięciem firm produkcyjnych.

19:40

Brytyjska gazeta "The Sunday Times" oskarża władze tego kraju, w tym premiera Borisa Johnsona o opóźnione o pięć tygodni działania zapobiegawcze przeciwko koronawirusowi. Gazeta pisze w najnowszym wydaniu, że Boris Johnson opuścił pięć posiedzeń gabinetu Cobra - zbierającego się w wypadkach szczególnych zagrożeń dla kraju. Już na pierwszym posiedzeniu 24 stycznia - na którym Johnsona nie było - informowano o wydostaniu się śmiercionośnego wirusa z Chin do innych krajów, a także porównywano potencjał zarażania wirusa do słynnej grypy hiszpanki z 1918 roku, która zabiła kilkadziesiąt milionów ludzi. Dopiero 2 marca, po upływie pięciu tygodni, Johnson wziął udział w posiedzeniu gabinetu Cobra, ale wtedy było już niemal na pewnoza późno - pisze "Sunday Times". - Wirus przedostał się na nasze lotniska, nasze pociągi, do naszych miejsc pracy i domów. Wielka Brytania była na dobrej drodze do jednej z najgorszych infekcji, najbardziej śmiercionośnym wirusem, jaki pojawił się na świecie od ponad wieku - dodaje "The Sunday Times".

19:13

540 osób zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa w Nowym Jorku. To najniższa dzienna liczba zgonów w tej metropolii od początku kwietnia - informuje "The Guardian".

19:02

Archidiecezja katowicka przypomina wiernym, jak należy uczestniczyć w liturgii podczas obowiązywania nakazu noszenia maseczek.

18:40

Pół godziny trwała w sobotę telefoniczna rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak powiedział Krzysztof Szczerski, szef kancelarii prezydenta RP, rozmowa dotyczyła współpracy dwustronnej w kwestii zwalczania koronawirusa, zaangażowaniu NATO w walkę z epidemią oraz współpracy gospodarczej w zwalczaniu ekonomicznych konsekwencji epidemii. Andrzej Duda zapowiedział wysłanie polskiej misji medycznej do Chicago.

18:32

 • Polski nie stać na zmarnowanie kolejnych pięciu lat - mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w opublikowanym w sobotę wystąpieniu. Zapowiedział w nim swój start w wyborach prezydenckich.

17:48

Ministerstwo Zdrowia informuje o 179 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nowe zakażenia dotyczą województw: mazowieckiego (53), łódzkiego (33), małopolskiego (23), śląskiego (19), dolnośląskiego (13), zachodniopomorskiego (12), świętokrzyskiego (9), podkarpackiego (4), podlaskiego (4), opolskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), lubelskiego (1), pomorskiego (1). Ministerstwo informuje o śmierci kolejnych 9 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 59-M Grudziądz, 84-K, 81-K, 59-M, 89-K i 74-K Warszawa, 83-K Radom, 89-K Zwoleń, 85-K Tychy. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 8742/347 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

17:45

Władze Korei Północnej oficjalnie nie przyznają, że w kraju są przypadki zachorowań na koronawirusa. Jednak w obowiązkowych odczytach prowadzonych w kraju dla mieszkańców informuje się, że już pod koniec marca potwierdzono w kraju przypadki zakażenia koronawirusem - podało Radio Wolna Azja. Nie wiadomo ile jest przypadków zakażeń, jednak radio informuje o pospiesznych kremacjach pacjentów w mieście Czongdżin, w prowincji Hamgyong, którzy mieli symptomy chorób układu odeechowego. Wbrew zwyczajowi ciał nie wydawano rodzinom, tylko kremowano.

17:23

Na przymusowe urlopy wysłano 713 pracowników dwóch posiadłości Donalda Trumpa na Florydzie - donosi CNN. 560 pracowników urlopowano w Trump National Doral Miami a 153 w klubie Mar-A-Lago. Zarządcy posiadłości informują, że na przymusowe urlopy wysłano pracowników, którzy nie są niezbędni do utrzymania posiadłości.

17:15

Ceremonia ognia w Jerozolimie w Wielką Sobotę obrządku prawosławnego była skromna z powodu obostrzeń związanych z koronawirusem. Święty ogień trafił jednak do polskiej wspólnoty prawosławnej. Relację fotograficzną z tego wydarzenia zamieścił na Twitterze ambasador Polski w Izraelu Marek Magierowski.

16:58

"Polski nie stać na zmarnowanie kolejnych pięciu lat. Dlatego dziś jasno deklaruję: wezmę udział w wyborach prezydenckich. Polski nie wolno oddać walkowerem tym, którzy interes partyjny mają ponad zdrowiem, bezpieczeństwem i pomyślnością Polaków" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz

16:43

Ponad 20 tys. litrów płynu do dezynfekcji przekazanego Hiszpanii przez Polskę gotowych do użycia.

16:21

"Trwa rozmowa telefoniczna Prezydentów Polski i USA dotycząca współpracy w dobie pandemii koronawirusa. Po zakończeniu zostanie wydany komunikat prasowy" - poinformował Krzysztof Szczerski.

16:18

"Instytucje kultury nie pracują. Premier Gliński zadeklarował 4 mld zł wsparcia, ale to wirtualna kwota. Gdzie są te pieniądze, na co zostaną przeznaczone i kiedy? Ludzie kultury potrzebują pomocy tu i teraz, a nie pustych deklaracji i obietnic pomocy za wiele miesięcy" - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

16:04

Przez najbliższe pięć lat kluby pierwszej i drugiej ligi meksykańskiej nie spadną do niższej, ani nie awansują do wyższej klasy rozgrywkowej. Ta decyzja to efekt umowy pomiędzy właścicielami klubów.

15:57

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło 888 osób. W sumie liczba ofiar COVID-19 wynosi tam 15464.

15:43

"Najważniejsze jest, żeby Polacy chcieliby iść na te wybory i nie ryzykowali swojego życia. Ja z wyborów nie zrezygnowałam i każdy, kto mówi czy takie słowa sugeruje, to mówi po prostu nieprawdę" - powiedziała w sobotę Małgorzata Kidawa-Błońska.

15:35

Kolejnych 888 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wzrosła do 15 464

15:22

15:09

"Premier Mateusz Morawiecki, minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ministerstwo Zdrowia, ESA i PZPN walczą i chcą powrotu piłki. Ciekawi mnie postawa klubów, bo już widzę różne, drobne ruchy, obym się mylił" - pisze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

14:57

Królowa Elżbieta II podjęła decyzję o odwołaniu tradycyjnego salutu armatniego z okazji jej 94. urodzin, które wypadają we wtorek. Urodziny nie będą celebrowane w żaden sposób - poinformował w sobotę Pałac Buckingham.

14:50

Poinformowano właśnie o 142 nowych przypadkach śmiertelnych, spowodowanych przez koronawirusa w Holandii.

14:36

Ministerstwo Zdrowia przypomina, co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie objawy koronawirusa.

14:20

W Nowym Jorku zmarło 45 odźwiernych i dozorców - zwraca uwagę poseł KO Michał Szczerba.

14:07

"W związku z niezrozumiałą decyzją dyrektora 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku o nieprzyjęciu pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o natychmiastowym odwołaniu kmdr Dariusza Juszczaka z zajmowanego stanowiska" - czytamy w oświadczeniu MON.

13:54

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii odnotowano 565 przypadków śmiertelnych, spowodowanych koronawirusem. W sumie liczba ofiar COVID-19 w tym kraju przekroczyła 20 tys.

13:40

"Przy domu mam ogród. Czy na swoim prywatnym terenie muszę również zakrywać usta i nos?" - Kacelaria Premiera wyjaśnia.

13:27

"Wszystkie przeprowadzone prognozy wskazują, że jesienią może wystąpić druga fala zachorowań na koronawirusa" - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

13:14

"Najważniejszy lekarz w kraju, minister zdrowia wybrany po to, aby chronić Polaków, dbać o zdrowie nas wszystkich, wczoraj poświęcił zdrowie Polaków na rzecz własnego interesu politycznego i tym samym naruszył wyraźnie artykuł 165 Kodeksu karnego, który mówi wyraźnie o tym, że kto sprowadza niebezpieczeństwo choroby zakaźnej na wiele osób, odpowiada karnie. I to jest klasyczny przypadek ministra zdrowia, który zamiast przeciwdziałać epidemii, chorobom zakaźnym, dopuszcza do wyborów korespondencyjnych" - powiedział Robert Kropiwnicki na briefingu prasowym.

12:58

Według amerykańskiego Instytutu Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim, Polska ma już za sobą szczyt pandemii koronawirusa, a liczba zgonów na COVID-19 w naszym kraju wyniesie niecałe 650 przypadków - podaje Informacyjna Agencja Radiowa, cytowana przez Onet.

12:43

W ciągu ostatnich 24 godzin w Rosji z powodu koronawirusa zmarło 40 osób. W sumie liczba ofiar wirusa w tym kraju wynosi 313.

12:30

"Po raz pierwszy do Polski dotarły szybkie testy na obecność koronawirusa. Można je wykonywać w ciągu 15 minut. W pierwszej kolejności trafią one m.in. do pracowników służby zdrowia - poinformał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

12:19

Zakończyło się wideoposiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W jego trakcie omówiono sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie.

12:06

Na Węgrzech liczba chorych wzrosła do 1834 (+71 w ciągu ostatnich 24 godzin). Zmarło tam do tej pory 172 osób (+16), natomiast liczba ozdrowieńców wynosi 231 (+24). Do tej pory wykonano też 43 901 testów (+2311).

11:59

"Szkoda, że lekarz stał się politykiem PiS. Stał się wykonawcą scenariusza Jarosława Kaczyńskiego. Minister Szumowski wczoraj okazał się politykiem, którego kręgosłup okazał się złamany przez Kaczyńskiego" - powiedział Marcin Kierwiński (PO) na konferencji prasowej.

11:44

"Wojewodowie, przedstawiciele rządu w terenie, pomagają samorządom w walce z koronawirusem" - pisze Paweł Szefernaker.

11:32

W poniedziałek odbędzie się spotkanie Porozumienia Jarosława Gowina z liderami Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy będzie projekt zmiany konstytucji.

11:12

Kolejnych 15 tys. żołnierzy zostanie przeszkolonych z zasad pobierania materiału biologicznego i udzielania pierwszej pomocy. Łącznie 30 tys. żołnierzy będzie gotowych,by wspierać cywilny personel medyczny,gdy zajdzie taka potrzeba. Wydałem już decyzję ws. przeprowadzenia szkoleń - informuje minister Mariusz Błaszczak.

11:01

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła już 700 tysięcy.

10:52

Można odnieść wrażenie, że zwierzęta bardzo cenią sobie chwile, w którym większość ludzi przebywa w izolacji. Zdjęcia z Parku Narodowego Krugera w RPA pokazują, że tamtejsze lwy są bardzo zrelaksowane. Do tego stopnia, że... ucięły sobie drzemkę na środku drogi. Zazwyczaj trasa ta jest pełna samochodów, którymi przemieszczają się po parku turyści.

10:38

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 13 tys. testów na obecność koronawirusa - podało Ministerstwo Zdrowia.

10:33

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce i zgonów spowodowanych COVID-19. Dobrą informacją jest jednak fakt, że rośnie także liczba ozdrowieńców.

10:21

Roman Giertych przedstawił plan dla opozycji na zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie. Wśród sześciu punktów planu jest założenie, że opozycja powinna zaapelować do swoich wyborców, by jednak wzięli udział w wyborach korespondencyjnych, o ile będzie to możliwe technicznie do przeprowadzenia. Apeluje również, by przedstawiciele opozycji, ubrani w skafandry, maski i rękawiczki wzięli udział w liczeniu głosów w gminnych komisjach wyborczych.

Roman Giertych ma plan dla opozycji na wybory prezydenckie

10:04

Potwierdzono kolejne 184 przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane, liczba zakażonych wzrosła do 8563. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych, to już 339 osób. Najwięcej nowych przypadków potwierdzono w woj. dolnośląskim i śląskim.

9:54

Epidemia koronawirusa wpływa na nasze portfele. Co czwarty Polak już stracił pracę lub część wynagrodzenia, podaje portal newseria.pl, powołując się na badania zrealizowane przez BIG InfoMonitor. Coraz więcej Polaków bardziej niż o zdrowie i o to, że zarazi się koronawirusem, martwi się o swoje finanse i o to, że nie będą mieć wkrótce środków do życia.

9:37

Druga fala epidemii koronawirusa jest pewna. Najprawdopodobniej stanie się to jesienią - mówi Walter Ricciardi, członek rady wykonawczej Światowej Organizacji Zdrowia WHO w wywiadzie dla włoskiego portalu ilcaffeonline.it.

Ekspert WHO radzi: Musimy się przyzwyczaić do życia w towarzystwie wirusa

9:28

Coraz więcej Polaków przyzwyczaja się do pracy zdalnej. Wśród plusów takiego rozwiązania wymieniają m.in. oszczędność czasu i pieniędzy, które trzeba przeznaczyć na podróż do pracy i z pracy. Wśród zalet ankietowani wskazują także na... możliwość pracy w wygodnym stroju. Największymi minusami jest z kolei brak integracji ze współpracownikami. To wnioski, które wynikają z Barometru Providenta.

Przez koronawirusa popularność pracy zdalnej wzrosła skokowo. Dla osób, które przeszły na home office, kluczowe są: zarządzanie czasem i organizacja miejsca pracy. Oto 10 zasad, które pozwolą zwiększyć efektywność pracy zdalnej.

10 sposobów na zwiększenie efektywności pracy zdalnej

9:13

Ministerstwo Zdrowia udostępniło dzienny raport o koronawirusie. Względem poprzedniej doby zwiększyła się liczba osób hospitalizowanych i objętych kwarantanną. Jest także dobra informacja, do 981 wzrosła liczba osób, które wyzdrowiały.

9:02

Od dzisiaj, 18 kwietnia, znów będą realizowane szczepienia obowiązkowe w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. Czy w obecnej sytuacji to konieczne i bezpieczne? "Nie ma co straszyć rodziców, zwłaszcza, że dziś nawet nie wiemy, jak długo przeciągnie się obecna sytuacja" - mówi prof. dr hab. Barbara Kamińska, wojewódzki konsultant w dziedzinie pediatrii na Pomorzu.

Wracają obowiązkowe szczepienia dzieci. Przychodnie są na to gotowe?

8:54

W mediach pojawia się coraz więcej wątpliwości dotyczących tego, czy dane przekazywane przez chińskie władze w kontekście epidemii koronawirusa były rzetelne. "Wydarzyło się coś, o czym nie wiemy" - powiedział Emmanuel Macron, prezydent Francji w rozmowie z Financial Times. Macron dodał też, że "naiwnością jest sugerowanie, że Chiny lepiej niż inne kraje poradziły sobie z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa".

Chiny przyznały: W Wuhan zmarło na koronawirusa 50 proc. więcej ludzi niż podawano

8:38

Co więcej, Książę William i Księżna Kate, wysłali 99-latkowi wiadomość. W nagranym filmiku nazywają seniora "jednoosobową maszyną do zbierania funduszy, będącą inspiracją dla wszystkich".

8:37

Ta historia chwyta za serce. 99-letni Tom Moore, weteran wojenny postanowił włączyć się w walkę z koronawirusem. Senior na początku kwietnia zorganizował zbiórkę na rzecz walki z koronawirusem, której celem było zebranie tysiąca funtów. 99-latek w tym celu, wspierając się chodzikiem, pokonał 100 okrążeń swojego domu. Jak podaje BBC News, mężczyźnie udało się już zebrać.... ponad 20 mln funtów! Na akcję seniora zwróciły uwagi setki osób, pieniądze na tę zbiórkę wpłacił m.in. Książę William.

8:22

Chiny obawiają się drugiej fali zakażeń koronawirusem. Władze w Pekinie uważają, że do takiego scenariusza mogą się przyczynić Chińczycy wracający do kraju z USA bądź Europy. W Szanghaju wszystkie osoby wracające do Chin są badane, w niektórych regionach obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna dla wspomnianej grupy osób. Do tej pory wśród obywateli wracających do Chin potwierdzono 300 przypadków zakażenia koronawirusem.

8:11

Epidemia koronawirusa bardzo mocno wpływa na branżę motoryzacyjną. Jak donosi portal Auto Świat, w marcu odnotowano ogromne spadki w rejestracji nowych aut. Największy dotyczy Włoch, gdzie ten wskaźnik spadł aż o ponad 85 proc. Sytuacja nieciekawie wygląda także we Francji, Hiszpanii i Austrii. W Polsce mowa o niemal 41 proc. spadku rejestracji nowych pojazdów. Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach sytuacja będzie wyglądała jeszcze gorzej.

7:57

Dietetycy zwracają uwagę, że odpowiednie odżywianie w obliczu epidemii koronawirusa jest bardzo istotne. Lekarze podkreślają również, że jeśli będziemy w dobrej formie, dobrze nawodnieni i prawidłowo odżywieni, mamy większą szansę, by lepiej znieść ewentualną chorobę. O czym należy pamiętać? M.in. o wysypianiu się, piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Jedzmy dużo warzyw i owoców, sięgajmy po jogurty i kiszonki. Nie zapominajmy również o ćwiczeniach w domowym zaciszu czy krótkich spacerach.

Do obrony przed koronawirusem SARS-CoV-2 i innymi wirusami mogą przyczynić się nie tylko działania profilaktyczne, o których słyszymy w mediach, ale także odpowiednia dieta – przede wszystkim oparta na produktach roślinnych.Wszystkie rośliny zawierają antywirusowe związki, choć stosunkowo niewiele z nich zostało przebadane pod kątem rodzajów, zawartości i działania takich składników. Prace wciąż jednak trwają, a z dostępnych wyników badań można wywnioskować, które roślinne produkty spożywcze o najszerszym spektrum przeciwwirusowego działania mogą okazać się efektywne również w stosunku do nowego patogenu z Chin. Wszystkie z nich wzmacniają odporność również na inne sposoby, dlatego warto sięgać po nie jak najczęściej!Sprawdź 10 naturalnych produktów o silnym działaniu przeciwko wirusom! (Na zdjęciu: golden milk z kurkumą)

Dieta antywirusowa – 10 naturalnych produktów, które warto j...

7:42

Kiedy życie wróci do normalności? To pytanie z pewnością zadaje sobie coraz więcej osób. Prognozy nie są optymistyczne. Jak mówi dr Adam Kucharski, epidemiolog z London School of Hygiene & Tropical Medicine, należy się przygotować na to, że nasze życie będzie ograniczone koronawirusem jeszcze przez długi czas. Zdaniem dr Kucharskiego, to może potrwać nawet rok czy dwa lata, zanim dotrzemy do punktu, w którym uznamy, że udało nam się opanować sytuację, gdy jako populacja nauczymy się radzić sobie z zagrożeniem.

Adam Kucharski, epidemiolog: Jeszcze długo nie wrócimy do normalności

7:30

Epidemię koronawirusa próbują wykorzystać... oszuści. Jak podaje BBC, coraz większym problemem są tzw. ataki phishingowe, które mają na celu wyłudzenie poufnych informacji i danych lub pieniędzy. Oszuści codziennie wysyłają do użytkowników Gmaila miliony fałszywych e-maili o koronawirusie, podszywając się m.in. pod Światową Organizację Zdrowia i inne instytucje publiczne. W wiadomościach przekonują swoje potencjalne ofiary do przekazania darowizny lub pobrania oprogramowania.

7:18

Niepokojące doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Wciąż rośnie liczba zakażonych koronawirusem i ofiar śmiertelnych. Do tej pory w USA potwierdzono ponad 710 tys. zarażeń koronawirusem, a ponad 37 tys. pacjentów nie udało się uratować. Najgorzej sytuacja wygląda w stanie Nowy Jork, gdzie z powodu COVID-19 zmarło ponad 17 tys. osób.

7:08

Ponad 84% przedsiębiorców uważa, że pora na odmrażanie gospodarki - wynika z badania opinii Business Centre Club. Zdaniem ankietowanych wszystkie ograniczenia powinny być stopniowo znoszone. Przedsiębiorcy zwracają szczególną uwagę na sytuację małych i średnich biznesów. W badaniu BCC punktują również wznowienie sprzedaży w galeriach handlowych. Coraz większy problem, głównie w budownictwie stanowi również odpływ pracowników z Ukrainy.

6:58

Od poniedziałku, 20 kwietnia rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń, które wprowadzono z myślą o walce z epidemią koronawirusa w Polsce. Od poniedziałku m.in. otwarte zostaną lasy i parki. Jednocześnie, należy pamiętać o tym, że w naszym kraju obowiązuje już nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Do tego celu można wykorzystać maseczkę, którą stworzymy w domowym zaciszu.

Jak zrobić maseczkę ochronną bez szycia?

Skuteczną maseczkę ochronną można uszyć samodzielnie, a także wykonać bez szycia

Jak uszyć maseczkę w domu? Jak zrobić maskę bez szycia? Pros...

6:41

Czy można ponownie zarazić się koronawirusem? To pytanie powraca niczym bumerang. W Korei Południowej oraz Chinach odnotowano przypadki, kiedy osoby, które już wyzdrowiały, ponownie uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jedną z prawdopodobnych odpowiedzi jest ta, że test wykrywa "resztki wirusa" w organizmie osoby, która już wyzdrowiała. Kwon Joon-Wook z Korea Centers for Disease Control and Prevention tłumaczy, że póki co nic nie wskazuje na to, że pacjenci, którzy ponownie uzyskali wynik dodatni mogą zarażać innych. Naukowcy podkreślają jednak, że COVID-19 jest najtrudniejszych patogenem, z jakim mierzyliśmy się w ostatnim czasie i wciąż trudno odpowiedzieć jednoznacznie na wiele pytań.

6:28

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował "dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa". GiS zaleca częste mycie rąk, unikanie podawania dłoni i uścisków podczas powitania, unikania płatności gotówką. Inspektorat rekomenduje również regularne mycie i dezynfekcję telefonu, a także tzw. powierzchni dotykowych, czyli klamek, włączników światła czy stołów. W czasie epidemii koronawirusa nie zapominajmy także o zdrowym odżywianiu i odpowiednim nawodnieniu organizmu.

6:02

Koronawirus nie odpuszcza. Zgodnie z informacjami, które podało Ministerstwo Zdrowia w piątkowy wieczór, w Polsce potwierdzono 8369 przypadków zakażenia koronawirusem. 332 pacjentów nie udało się uratować.

Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce i na świecie. Ponad 8 tys. zakażonych. Raport na żywo 18 kwietnia minuta po minucie - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie