MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Posłowie Lewicy napisali pismo do samorządowców w Łódzkiem o odstąpienie od organizacji wyborów prezydenckich

Mirosław Malinowski
Łódzka posłanka Hanna Gill - Piątek wraz z posłankami i posłami Lewicy wysłała do wszystkich prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin w województwie łódzkim specjalny list z prośbą o apel do polskich władz o odstąpienie od organizacji wyborów prezydenckich w terminie 10 maja.

"Doświadczenie Francji, która zdecydowała o przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów, pokazuje katastrofalne skutki tej decyzji dla członków komisji wyborczych. Już 35 państw przełożyło terminy planowanych wyborów i referendów. Wprowadzona w nocy z 27 na 28 marca poprawka o głosowaniu korespondencyjnym, pomijając aspekt jej niekonstytucyjności (wyrok Trybunału Konstytucyjnego), nie rozwiązuje problemu zagrożenia rozszerzania się epidemii wśród członków komisji. Naraża szeregowych pracowników poczty i urzędników " - piszą w liście posłowie Lewicy.
 
Pismo od posłów Lewicy poszło także do włodarzy miast i gmin w województwach warmińsko-mazurskim, śląskim, zachodniopomorskim, podlaskim, lubuskim, dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim.

Pełna treść listu

Do Prezydentów i Burmistrzów miast oraz Wójtów gmin w województwie łódzkim
Szanowni Państwo,
Zwracamy się Państwa jako posłowie Lewicy, ale przede wszystkim jako obywatelki i obywatele, dla których ważne jest bezpieczeństwo nas wszystkich: apelujcie do obecnej władzy, by odstąpiła od organizacji wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 r. 
Dążenie do organizacji wyborów w czasie zmagań z epidemią koronawirusa jest wyrazem partykularnego, politycznego interesu. Ani prezydent Andrzej Duda, ani rząd Mateusza Morawieckiego, ani prezes PiS Jarosław Kaczyński nie liczą się ze zdrowiem i życiem Polek i Polaków, narażając ich na niebezpieczeństwo zakażenia COVID-19. 
Doświadczenie Francji, która zdecydowała o przeprowadzeniu pierwszej tury wyborów, pokazuje katastrofalne skutki tej decyzji dla członków komisji wyborczych. Już 35 państw przełożyło terminy planowanych wyborów i referendów. Wprowadzona w nocy z 27 na 28 marca poprawka o głosowaniu korespondencyjnym, pomijając aspekt jej niekonstytucyjności (wyrok Trybunału Konstytucyjnego), nie rozwiązuje problemu zagrożenia rozszerzania się epidemii wśród członków komisji. Naraża szeregowych pracowników poczty i urzędników. Nie godzi się szafować życiem ludzi. 
Warto dodać, że dla zabezpieczenia przebiegu wyborów potrzeba około 15 mln maseczek i tyleż samo par rękawiczek ochronnych, których brakuje nawet w szpitalach. Biorąc pod uwagę fatalną sytuację w ochronie zdrowia, brak podstawowego wyposażenia w środki ochrony osobistej, sprzętu do ratowania życia, organizowanie wyborów w warunkach epidemii jest przyzwoleniem na rozszerzenie jej rozmiarów, a tym samym na wiele ludzkich tragedii. Już teraz pracownicy ochrony zdrowia pracują ponad siły, a co będzie, gdy dojdzie fala masowych zakażeń po wyborach? 
Dotychczas skonstruowane modele matematyczne symulujące zasięg czasowy i liczebny rozprzestrzeniania się epidemii nie są zgodne co do tego, jak długo przyjdzie nam się z nią zmagać. Najbardziej wiarygodny z nich, opracowany przez brytyjskiego naukowca, Neila M. Fergusona, eksperta WHO, mówi o 18 miesiącach. Co oznacza, iż nie można liczyć na to, że do maja koronawirus przestanie być zagrożeniem i wybory będzie można zorganizować bez sprowadzenia ryzyka zarażenia COVID-19 na obywatelki i obywateli.
Dlatego też prosimy o zdecydowane działania w tej sprawie. Wierzymy w Państwa odpowiedzialność i troskę o mieszkańców Waszych małych ojczyzn. Z podobnym apelem zwróciło się już wielu prezydentów i burmistrzów, w tym Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Burmistrz Sztumu Leszek Tabor, Burmistrz Malborka Marek Chrzanowski, Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i inni.
Jest to dla nas wszystkich czas próby - czy opowiemy się za zdrowiem i życiem obywatelek i obywateli, czy za doraźnym interesem politycznym? 
Z wyrazami szacunku,
Hanna Gill-Piątek - posłanka ziemi łódzkiej
Monika Falej - posłanka ziemi warmińsko-mazurskiej
Maciej Kopiec - poseł ziemi śląskiej
Katarzyna Kotula - posłanka ziemi zachodniopomorskiej
Paweł Krutu l - poseł ziemi podlaskiej
Anita Kucharska-Dziedzic - posłanka ziemi lubuskiej
Robert Obaz - poseł ziemi dolnośląskiej
Marek Rutka - poseł ziemi pomorskiej
Katarzyna Ueberhan - posłanka ziemi wielkopolskiej

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany