Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus pojawił się w głowieńskim DPS-ie...

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Pomimo wprowadzonych zabezpieczeń, koronawirus pojawił się w Domu Pomocy Społecznej w Głownie. Nikt nie może opuścić placówki.

Niestety, pomimo restrykcji, w głowieńskim DPS nie udało się uniknąć zakażenia. U jednego z pensjonariuszy testy potwierdziły obecność koronawirusa. Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego starosta zgierski Bogdan Jarota przedstawił szczegółowe procedury bezpieczeństwa jakie zostały uruchomione w placówce.

Obecnie w głowieńskim DPS-ie znajduje się 65 osób (57 pensjonariuszy oraz 8 pracowników). Żadna z tych osób nie może opuszczać placówki.
– Po poinformowaniu przez nas Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, wyraziła ona zgodę na pobranie wymazu od wszystkich osób przebywających w DPS-ie – mówi starosta zgierski Bogdan Jarota. – Gdy będą znane wyniki, podejmiemy dalsze decyzje w sprawie funkcjonowania placówki.

Personel, który przebywa w placówce jest zaopatrzony w środki ochronny osobistej, niezbędne do dalszego, prawidłowego funkcjonowania DPS-u.
– W tej trudnej sytuacji nie jesteśmy sami. Na naszą prośbę o ewentualną pomoc odpowiedziały m.in. Wojska Obrony Terytorialnej oraz Siostry Urszulanki z Łodzi i Ozorkowa – informuje starosta Bogdan Jarota.

Od początku pandemii koronawirusa powiatowy samorząd podejmował działania mające na celu, profilaktykę oraz zapewnienie pomocy osobom wymagającym wsparcia, przede wszystkim w domach pomocy społecznej, gdzie przebywają osoby z grup najbardziej narażonych na zakażenie.

We wszystkich DPS-ach, prowadzonych przez powiat zgierski, zastosowano szereg rozwiązań, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom, m.in.:
- całkowity zakaz odwiedzin;
- wstrzymano wyjścia mieszkańców poza teren DPS-u;
- zapewniono pracownikom oraz mieszkańcom stały dostęp do niezbędnych środków higieny osobistej tj. maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji rąk itp.;
- przesunięto, w miarę możliwości, wizyty u lekarzy specjalistów na późniejsze terminy;
- pracownicy i mieszkańcy na bieżąco są zapoznawani z aktualnymi komunikatami Wojewody Łódzkiego oraz służb sanitarnych;
- terapia zajęciowa oraz rehabilitacja realizowana jest w trybie indywidualnym;
- zapewniono możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej;
- monitorowanie stanu zdrowia mieszkańców;
- monitorowanie stanu zdrowia personelu poprzez mierzenie temperatury przed przystąpieniem do pracy;
- zobowiązano mieszkańców do spożywania posiłków we własnych pokojach;
- wyznaczono dodatkowe punkty dezynfekcyjne dla personelu oraz mieszkańców;
- paczki dla mieszkańców poddawane są 24 godzinnej kwarantannie;
- personel w sytuacji zaobserwowania charakterystycznych objawów dla zakażenia koronawirusem, ma obowiązek bezwzględnie powiadomić o zaistniałym fakcie służby sanitarne.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany