Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus jest niebezpieczny, bo jest nieprzebadany - mówi dr Paweł Lewek z Uniwersytetu Medycznego

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Koronawirus jest tak groźny, ponieważ jest niezbadany. U niektórych zakażonych osób wywołuje ciężkie zapalenie płuc z niewydolnością oddechową, które może doprowadzić do śmierci. Okres wylęgania choroby wynosi od 2-14 dni ale często pierwsze objawy pojawiają się po 5-6 dniach od zakażenia. Pełne objawy choroby to wysoka gorączka, kaszel ból głowy, duszność, trudności z oddychaniem, uczucie wyczerpania.

Koronawirusy to duża rodzina wirusów, które pierwszy raz wykryte zostały w latach 60-tych XX wieku. Około 10-15% przypadków przeziębień jest wywoływanych przez te właśnie wirusy, są one zatem powszechne i dobrze znane. Jak to jednak w przyrodzie bywa wirusy potrafią mutować, powstaje wtedy nowy szczep, czasem mniej, a czasem bardziej groźny dla człowieka – tak jest w przypadku nowego koronawirusa zidentyfikowanego pod koniec 2019 roku w Wuhan w Chinach. Infekcja może przebiegać bezobjawowo, ale może również dawać silne objawy, a jak wiemy, również prowadzić do zgonu. Infekcja SARS-CoV-2, bo tak nazwano nowego wirusa, może być szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku, z chorobami przewlekłymi, szczególnie niewydolnością krążeniowo-oddechową, z chorobami układu oddechowego i niedoborami odporności, w tym AIDS.
Szczepionka przeciw grypie nie chroni przed koronawirusem. Szczepionka przeciw grypie chroni przeciw grypie, nie chroni natomiast przeciw innym wirusom wywołującym infekcje grypopodobne czy przeziębienia. Mimo to proszę pamiętać, że grypa każdego roku powoduje śmierć nawet 650000 osób na całym świecie. Póki co nowy koronawirus nie przekroczył ilości 3000 zgonów, choć sytuacja jest dynamiczna i nie wolno jej lekceważyć. Zalecane jest aby szczepić się przeciw grypie, gdyż cały czas jesteśmy w sezonie grypowym i zwiększy to szanse na uniknięcie tej niebezpiecznej choroby.
- Niestety nie ma specyficznego leku, ani działania chroniącego w stu procentach przed zachorowaniem. Zabezpieczyć możemy się tak jak przed każdą infekcją wirusową: należy unikać kontaktu z chorymi, szczególnie z osobami kaszlącymi, często, dokładnie i prawidłowo to znaczy około 30 sekund myć ręce zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronach m.in. Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego używając wody z mydłem lub środka na bazie alkoholu przed każdym jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Osoby kaszlące powinny kaszląc zakrywać usta chusteczką, wtedy od razu po użyciu chusteczkę wyrzucić i prawidłowo umyć ręce lub zakryć usta wewnętrzną powierzchnią swojego łokcia tak aby nie kaszleć na własną dłoń. Najlepiej jeśli tylko jest to możliwe należy unikać kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z ich wydalinami i odchodami, a na pewno po każdym kontakcie należy dokładnie umyć ręce. Zwracać uwagę na to aby rękoma nie dotykać oczu, nosa, ust - mówi dr Lewek.

Osoby, które miały kontakt z chorym lub które wróciły z miejsca gdzie potwierdzono występowanie nowego koronawirusa, u których pojawiła się gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem, bóle kostno-stawowe lub zmęczenie powinny zadzwonić pod bezpłatny całodobowy numer NFZ 800-190-590 tam uzyskają stosowne informacje co robić dalej. Jak pokazują wcześniejsze doświadczenia osoby te nie powinny zgłaszać się do POZ, na izbę przyjęć, SOR albo do nocnej pomocy lekarskiej, gdyż to są miejsca, w których bardzo łatwo zarazić innych.

Zarówno grypa, z powodu której w lutym w Polsce zmarło 30 osób, jak i koronawirus są groźne i nie można bagatelizować żadnej z nich. Wszystkie infekcje w tym czasie rozprzestrzeniają się szczególnie szybko. Dlatego najlepiej zaszczepić się przeciwko grypie, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania przynajmniej na tę jedną infekcję, która jak wiemy również potrafi być zabójcza.
Po sezonie infekcyjnym czyli na przełomie wiosny i lata możemy się spodziewać, że dynamika zachorowań będzie się zmniejszać, jednak nie wiemy tego na pewno, należy bowiem pamiętać, że jest to nowy wirus i jego pełna epidemiologia jest obecnie obiektem badań.

Racjonalne podejście do koronawirusa. „Jeżeli ludzie ulegną panice i zaczną robić duże zakupy, to inni jak kury za kogutem pójdą kupować”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany