Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kornawirus Pabianice. Szpital w Pabianicach kontra wojewoda. Spór o oddział zakaźny

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
Pabianickie Centrum Medyczne wyraziło chęć zorganizowania, w razie potrzeby, oddziału zakaźnego. Na prośbę wojewody

Oddział zakaźny w Pabianicach?

W związku z epidemią koronawirusa wojewoda łódzki zwrócił się do szpitali z woj. łódzkiego z zapytaniem, czy w razie potrzeby dadzą radę zorganizować oddział zakaźny. Takie pytanie wpłynęło również do pabianickiego szpitala. Pabianickie Centrum Medyczne zadeklarowało gotowość do stworzenia takiego oddziału na maksymalnie 20 łóżek. Ponieważ wiąże się to z kosztami, miasto zdecydowało się wesprzeć pabianicki szpital.

- W sytuacji podwyższonej konieczności Pabianickie Centrum Medyczne decyzją wojewody będzie musiało zorganizować oddział zakaźny na 20 łóżek. Szpital jest jedyny na terenie powiatu pabianickiego i obejmuje swoim zasięgiem ok. 119 tys. mieszkańców. Pomoc zadeklarowały samorządy, których mieszkańcy korzystają z obsługi PCM oraz lokalne firmy. Wszystkie firmy, które chciałyby wesprzeć PCM mogą kontaktować się z zarządem spółki - poinformowała Aneta Klimek, rzecznik prezydenta Pabianic.

- Na razie nie ma takiej konieczności - tłumaczył Adam Marczak, dyrektor ds. administracyjno - technicznych pabianickiego szpitala.

Wojewoda oburzony

Zdenerwowało to władze Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, który wydał oświadczenie. Skrytykowano w nim działania pabianickich samorządowców. Napisano w nim m.in.:

"W związku z rozpowszechnianymi w mediach nieprawdziwymi informacjami o rzekomo wydanej decyzji Wojewody Łódzkiego o zamiarze tworzenia nowych oddziałów zakaźnych w szpitalach w województwie łódzkim, w szczególności powiecie pabianickim, stanowczo dementujemy wszystkie pojawiające się w związku z tym informacje. Apele o dodatkowy sprzęt i fundusze są w obecnej sytuacji dużym nadużyciem. Uważamy za skandaliczne zachowanie niektórych samorządowców, którzy tą wyjątkową sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj chcą wykorzystać do tego, by uzupełnić sprzęt w prowadzonych przez siebie podmiotach służby zdrowia".

Wojewoda podkreślił, że specjalne środki z rezerw premiera przysługiwać będą tylko tym placówkom, które są wyznaczone do walki z koronawirusem. Kluczową rolę odgrywa tu łódzki szpital "Biegańskiego". Równocześnie powstaje sieć 19 szpitali zakaźnych w całym kraju, w tym szpital w Zgierzu.

Pabianicki szpital natychmiast zareagował.

I również wydał oświadczenie.

"Z olbrzymim zaskoczeniem oraz zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie Wojewody Łódzkiego, które zarzuca nam Pabianickiemu Centrum Medycznemu samowolne działanie w celu zabezpieczenia miejsc dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
W związku z powyższym publikujemy korespondencję z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim w przedmiotowej sprawie, dając tym samym możliwość zapoznania się z nią wszystkim zainteresowanym.
Jednocześnie informujemy, iż jako jedni z pierwszych w województwie podjęliśmy działania prewencyjne już w dniu 3 marca 2020 roku, zgodnie z wydanym Zarządzeniem Prezesa Pabianickiego Centrum Medycznego zamykając odziały szpitalne dla odwiedzających oraz wprowadzając strefę buforową w której dokonywany jest pomiar temperatury wszystkich wchodzących na teren Szpitala, a w razie konieczności dokonywany jest wywiad epidemiologiczny.
Obserwując dynamicznie rozwijającą się sytuację związaną z epidemią koronawirusa Prezes Pabianickiego Centrum Medycznego wyszedł z inicjatywą zmobilizowania wszystkich środowisk lokalnych, w tym samorządów naszego Pabianickiego Powiatu, z bardzo dużym zaangażowaniem Prezydenta Miasta Pabianic Pana Grzegorza Mackiewicza.
Uważamy za skandaliczne wydane Oświadczenie Wojewody Łódzkiego, które może doprowadzić do zmniejszenia mobilizacji wszystkich zaangażowanych w walce z występująca epidemią koronawirusa".

od 12 lat
Wideo

Obława policyjna na Pomorzu. 43-latek poszukiwany jest za zabójstwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany