Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontenerowa łaźnia dla bezdomnych znów działa w Łodzi. Stanęła na al. Piłsudskiego, obok zimowej świetlicy dla potrzebujących

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
MOPS w Łodzi kupił dwa komplety kontenerów, w których zorganizowano łaźnie.
MOPS w Łodzi kupił dwa komplety kontenerów, w których zorganizowano łaźnie. Grzegorz Gałasiński
W Łodzi już po raz drugi stanęła mobilna łaźnia dla osób w kryzysie bezdomności. Dwa specjalne kontenery zamieniono w nowoczesną, ogrzewaną łazienkę oraz pralnię. Każdy kto tego potrzebuje może się wykąpać i wyprać swoje ubrania. Łaźnia jest dostępna bezpłatnie.

Kontenerowa łaźnia stanęła w tym samym miejscu, co przed rokiem, przy al. Piłsudskiego 119, przy skrzyżowaniu z ul. Sarnią przed wejściem do Świetlicy dla Osób Bezdomnych prowadzonej przez Towarzystwo Pomocy Brata Alberta w okresie jesienno-zimowym. Druga identyczna łaźnia kontenerowa, w ciągu najbliższych tygodni stanie na Bałutach.

W części kąpielowej znajdują się dwie kabiny prysznicowe, w tym jedna ze specjalnym siedziskiem, dostosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Wewnątrz jest też toaleta i pisuar oraz umywalka z lustrem. W ścianie są kontakty, by można było skorzystać z golarki elektrycznej oraz suszarki. W pomieszczeniu jest też specjalna ławka, na której można położyć swoje rzeczy lub usiąść. W drugiej części stoi pralko-suszarka, regał z ręcznikami i kosmetykami oraz z czystymi ubraniami, dla tych, którzy potrzebują wymienić swoją garderobę. Stoi tam także biurko opiekuna łaźni. Łaźnia została wyposażona w specjalne rampy najazdowe dla osób na wózkach.

Jedna sesja kąpielowa trwa 45 minut (w tym 30 minut na prysznic i 15 minut na posprzątanie i przebranie się). Osoby korzystające z poczekalni, czyli np. czekające na pranie i wysuszenie ubrań, mogą napić się dodatkowo ciepłej herbaty. Żeby nie tworzyły się długie kolejki na kąpiel warto się wcześniej zapisać. Można to zrobić na wiele sposobów:

  • w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia)
  • podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”
  • w siedzibie Centrum Służby Rodzinie przy ul. Broniewskiego 1a
  • w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Wólczańskiej 108
  • u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób w kryzysie bezdomności

Przy zapisie do łaźni potrzebujący otrzymuje specjalny bilet, na którym będzie wpisana data i godzina kąpieli. Łaźnia będzie czynna od poniedziałku do soboty w godz. 8-15.

Dostęp do skorzystania z prysznica jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Przekonaliśmy się o tym w 2021 roku, kiedy wspólnie, między innymi z Karoliną Bielawską Miss World 2021, zorganizowaliśmy pierwszą ogólnodostępną łaźnię dla osób w kryzysie bezdomności w Łodzi. Dla wielu z nich było to coś więcej niż łaźnia, a miejsce, gdzie mogą poczuć się godnie i zadbać o swoje podstawowe potrzeby związane z higieną - Michał Bogusławski, prezes zarządu Stowarzyszenia Missio Quotidiana.

Nową łaźnię zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Centrum Służby Rodzinie i ze Stowarzyszeniem Missio Quotidiana, które znane jest przede wszystkim z projektu „Zupa na Pietrynie”. Roczny koszt utrzymania obu łaźni to 700 tysięcy zł.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany